zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy ČT na 36. týden

The Puhdys

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Blues ze Staré Pekárny (Vysílání: 03.9., 23.30 hod., ČT1)
Útulné, ale malé prostory klubu zažily při natáčení tohoto cyklu Blues ze Staré pekárny nový rekord: na pódiu se sešlo hned 8 hudebníků, kteří předvedli blues-rockovou smršť. Staří psi prezentují poměrně ojedinělý zvuk v rámci tuzemského blues - kde se většina kapel orientuje spíše na tradiční (až akustickou) podobu blues. Pojetí Starých psů je ryze rockové - nabroušený zvuk dvou elektrických kytar (Lubomír Juhaňák, Miroslav Sova), které se střídají v sólových exhibicích, je podpořen přesnou rytmikou (bicí - Petr Žůrek, baskytara - Zdeněk Novák). Celkový, velmi kompaktní, tvrdý projev dávající vzpomenout na vývoj blues-rocku sedmdesátých a osmdesátých let doplňuje výtečně aranžovaná dechová sekce, zejména saxofonista Zdeněk Marušák směle sekundoval v improvizovaných sólech běhům kytar. Na trombón hrál Lukáš Moťka, Ivo Thurner doplňoval klasickou dechovou sestavu s trubkou. Energii kapela dokázala přenést na své posluchače nejen instrumentální souhrou: zpěvák skupiny Pavel Svoboda demonstroval, že motto kapely "bluesmani srdcem, rockeři projevem" je naprosto přesné. Muzikanti Starých psů patří už po několik desetiletí k respektovaným postavám českého blues (skupina má kořeny v raných sedmdesátých letech), na pódiích se objevili i po boku věhlasných zahraničních skupin, např. Yarbirds, Ten Years After, Nazareth aj.

Evropa dnes: The Puhdys (Vysílání: 04.9., 15.40 hod., ČT2)
The Puhdys, nejpopulárnější rocková kapela bývalé NDR, stojí na scéně už čtyřicet let. Ale postarší kluci rozhodně neuvažují o tom, že by toho nechali. Můžeme sledovat jejich cestu od skromných amatérských začátků v tančírně v saském městě přes účast na mládežnickém festivalu v Berlíně roku 1973 a první desku k proniknutí na zakázaný západ Německa až po první konec kapely v roce 1989. Ovšem brzy padla berlínská zeď a Puhdys zažili "vzkříšení mumií", jak o nich kdosi napsal, i velké úspěchy současnosti.

Kultura.cz (Vysílání: 05.9., 19.30 hod., ČT2)
Americkou písničkářku Suzanne Vega netřeba dlouho představovat. Na koncertě v rámci letní filmové školy v Uherském Hradišti představila nejen písně ze svého nejnovějšího alba Beauty & Crime, ale i své největší hity. Suzanne Vegu doprovodil kytarista Gerry Leonard, známý také rozsáhlou spoluprací s Davidem Bowiem, a baskytarista Mike Visceglia, spoluhráč Philla Collinse, Bruce Springsteena a dalších. V portrétu se představí tvorba rakouské výtvarnice Mary Mattuschky, která se mimo malbu věnuje i režii experimentálních filmových snímků. Mattuschka, všestranná umělkyně bulharského původu je známá také pod pseudonymy Mimi Minus či Ramses II. 23. července začal v Lednici premiérový ročník Jihomoravského fotografického workshopu. Během tří letních týdnů se pod vedením lektorů učili zájemci o fotografii teorii i praxi v různých lokacích Lednice a okolí (v pořadu uvidíme skupinu předního českého fotografa Antonína Kratochvíla). Při nahrávání v brněnském studiu jsme zastihli Didrik Ingvaldsen Quartet, norsko český jazzový projekt. Jejich nové CD si rozhodně nenechte ujít.

ČT Live - Michal Prokop & hosté (Vysílání: 05.9., 03.50 hod., ČT2)
Muzikant, skladatel, politik, moderátor a manažer Michal Prokop oslavil 13. srpna 2006 své 60. narozeniny. Umělecky je pak oslavil koncertem v pražské Lucerně 27. listopadu, kam si ke svým oslavám pozval mnoho hostů. Jejich výčet nebyl malý, koncertu se zúčastnili jak Prokopovi souputníci, tak i ti, kteří ho v začátcích ovlivnili nebo naopak mladší kolegové z hudební scény, kterých si váží. Za všechny jmenujme alespoň Jiřího Suchého, Petra Skoumala nebo Dana Bártu.
Již během studia na Vysoké škole ekonomické působil Michal Prokop jako kytarista a zpěvák skupiny Framus Five, jež se ve svém prvním vrcholném období zaměřovala na soul a rhythm´n´blues podle afroamerických vzorů, zejména Raye Charlese. Po rozpadu Framus Five v počátku 70. let se Prokop věnoval střednímu proudu a byl mj. členem divadla Semafor. V roce 1978 skupinu Framus Five pod lehce pozměněným názvem Framus 5 obnovil a nalezl dokonalé autorské souznění s básníkem Pavlem Šrutem a skladatelem Petrem Skoumalem. Šťastné období vyvrcholilo vynikajícím albem Kolej Yesterday (1984). Hned zkraje devadesátých let opustil dráhu profesionálního zpěváka a pustil se do politiky nejprve jako poslanec, později jako náměstek ministra kultury V letech 1998–2000 byl ředitelem společnosti Praha 2000 - Evropské město kultury. Od roku 2002 byl členem Rady Českého rozhlasu a od roku 2004 jejím předsedou. V letech 1998 - 1999 připravoval a moderoval pro televizi Prima politickou talk show Nic ve zlým, od roku 1999 má v České televizi pořad Krásný ztráty, který již politickou orientaci daleko přesahuje. Během posledních let koncertoval Michal Prokop spíše sporadicky, a to ve dvou projektech: jednak v akustickém triu s kytaristou Lubošem Andrštem a houslistou Janem Hrubým, jednak s širší skupinou Friends. Jeho CD s názvem Poprvé naposled se stalo základem koncertu v pražské Lucerně.

Herbie Hancock: Possibilities (2/2) (Vysílání: 06.9., 01.05 hod., ČT2)
Herbie Hancock jako skladatel se prosadil i ve filmu - je autorem hudby k Antonioniho Zvětšenině, na své první album natočil Melounáře (Watermelon Man), který pronikl i do světa pop music a záhy se stal světovým hitem. Už na sklonku šedesátých let Hancocka okouzlil elektrický klavír, byl vlastně první, kdo jej postavil na roveň ostatním nástrojům. Dnes je H. Hancock velmistrem jazzových kláves. Spolupracuje výhradně s nejvýznamnějšími sólisty. Jeho oblíbené slovo, kterým označuje hudbu, k níž vědomě směřuje, je "together" (dohromady, spolu, jedno k druhému). Jeho ideálem je kompaktní zvuk skupiny, jejíž improvizovaný projev zní se stejnou definitivností, jako vybroušená kompozice.

1.9.2009 00:09:16 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Waldemar Matuška výročí

Waldemar Matuška

Walda
Waldemar Matuška, který nás opustil před 15 lety, byl jednou z největších postav naší populární hudby ...celý článek


Marie Rottrová: To mám tak ráda

Marie Rottrová: To mám tak ráda

Marie Rottrová: To mám tak ráda
Moje hudba, moje rodina, moje víra, můj život. Dokument o zpěvačce, jejíž p ...celý článek


Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmaz ...celý článek


Hudební tipy 23. týden

Blízká setkání Václava Neckáře

Bohemia JazzFest 2022 (1/2)
Ohlédnutí za 17. ročníkem jazzového festivalu, který představuje domácí i světo ...celý článek


Karel Hašler písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel
Česko-americký dokument, v němž pátrá Hašlerův syn Thomas v doprovodu spisovatele ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Musica Antiqua Praha komplet všech alb

Přebal kompletu

V roce 1982 založil hudebník a muzikolog Pavel Klikar soubor Musica Antiqua Praha, který se rychle stal zjeven celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale celý článek

další články...