zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 17. týden

Výtvarnice Julie Vojtková

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Muž, který voní jako čerstvě upečený chleba
Vzpomínky a výpovědi ze života akademického sochaře Karla Stádníka včetně ukázek jeho děl, především sochy Ježíše Krista ze Lhoteckého kostela a způsob jejího vytvoření. V mládí studoval na Akademii výtvarných umění u prof. Otakara Španiela. Páter Jiří Reinsberger nám připomene restaurování Brokoffových soch v kostele sv. Havla, Stádníkův úspěch s těmito opravenými sochami ve Vídni, dále pohovoří o jeho manželce i o získání fary na Velízi u Berouna. Setkání natočil v roce 1992 M. Pešek. Vysílání: 25.4., 07.00 hod., ČT2.

Křížová cesta Vladimíra Komárka
Vladimír Komárek patří k pilířům českého výtvarného umění 20. století. Zakořenil na Semilsku, odkud také čerpal náměty svých obrazů. Vynikal svérázným humorem a laskavostí. Tak na něj vzpomínají jeho přátelé, jako např. maloskalský malíř Josef Jíra. Režisér a kameraman Jan Eisner nám v pořadu umožňuje setkat se s Mistrem naposledy - stihl jej natočit ještě v okamžiku, kdy byla instalována jeho významná Křížová cesta, poslední Komárkovo dílo. Vysílání: 25.4., 08.00 hod., ČT2.

Cestování s Dvojkou Příběhy domů Sen barokního kavalíra
Týnecký zámek postavil pro Maxmiliána Norberta Kolovrat-Krakovského barokní architekt Alliprandi na počátku 18. století. Původní záměr ovšem zůstal nedokončen a jedno ze zámeckých křídel dokonce nahradila zděná kulisa. Dostavbu provedl teprve mezi světovými válkami úspěšný stavitel Jaroslav Polívka, který zámek koupil a přeměnil na luxusní hotel. Jeho provoz však ukončila hospodářská krize. Současný majitel se snaží co nejvíce obnovit původní vzhled, ale současně také obohatit interiéry o zajímavá díla moderních autorů. Vysílání: 25.4., 16.25 hod., ČT2; Opakování: 26.4., ČT2., 01.5., ČT2.

Genus Život malířek sester Válových podle Ester Krumbachové
Květa Válová patří spolu se svou sestrou Jitkou k nejvýraznějším osobnostem českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Obě studovaly na Vysoké škole umělecko průmyslové v Praze, a v roce 1954 se staly členky skupiny Trasa, se kterou společně vystavovaly. Spolu s Adrienou Šimotovou, Alenou Kučerovou a dalšími umělci patří k nejvýznamnějším představitelkám Nové figurace. Květa Válová prožila celý život se svou sestrou v dělnickém prostředí Kladna, jež se pro ni stalo důležitým inspiračním zdrojem. Již v 50. letech vzniká rozsáhlý soubor figurálních robustních postav dělníků, slévačů a valcířů. Stejně jako pro její sestru Jitku byla jejím hlavním vyjadřovacím prostředkem kresba, avšak zcela odlišného malířského projevu. Na přelomu 70. a 80. let vzniká série obrazů zachycující až jakési konfliktní napětí, kdy do sebe "Květiny balvany" navzájem narážejí velkou silou. Samotný prostor obrazu je však na rozdíl od pojetí Jitky Válové jasněji členěn a naléhavě ve svých námětech dokazuje silné sociální cítění. Květa Válová se spolu s Jitkou Válovou zúčastnila několika desítek výstav u nás i v zahraničí. Poslední velké retrospektivní v roce 2000 se však již Květa nedožila. Její dílo je zastoupeno v mnoha českých i zahraničních sbírkách. V březnu 2011 zemřela ve věku 88 let i Jitka.
V dokumentu z cyklu GENUS uvidíte obě tyto šarmantní ženy tak, jak je v roce 1995 zachytila Ester Krumbachová. Vysílání: 27.4., 12.05 hod., ČT2.

Nehasit! Hořím! Výtvarnice Julie Vojtková
Dnes už osmiletá Julinka Vojtková je éterická bytost stejně jako její kouzelné víly a barevní skřítci, kteří se v křehkých, něžně ladných kresbách objevují téměř na všech jejích výtvarných rukopisech, obklopeni záplavou květin pestrých tvarů i barev. Subtilní holčička je dcerkou 73letého malíře-samouka, který má za sebou desítky úspěšných výstav. Jak konstatuje Julinčina maminka - geny čepicou neumlátíš :). S tátou malá malířka objevuje svět kolem sebe při výpravách do přírody. Odtud čerpá podněty a inspiraci pro svá snění, která pak přenáší na čtvrtky a plátna. Exaktní zájem o vesmír a počátky existence světa jí nijak nebrání pojímat realitu v pohádkových konturách, které vdechují jejím obrázkům magickou krásu. Z Julinky bude určitě jednou báječná ilustrátorka. Vysílání: 27.4., 14.35 hod., ČT2; Opakování: 04.5., ČT2.

Výtvarnické konfese Jan Šplíchal
Niterná vyznání, rekapitulace a úvahy nad životem a prací. Série exkluzívních portrétů českých výtvarníků ukazuje, jak mnohovrstevnaté může být uvažování o umění a jak spletité jsou cesty v jeho dosažení. Tento díl představuje fotografa Jana Šplíchala. Vysílání: 27.4., 15.10 hod., ČT2.

Výjimečná architektura: Huddersfield
Pár, se kterým se tenhle týden setká Kevin McCloud, se rozhodl postavit si svůj sen - v ospalé yorkshirské vesnici Netherton. Není to typické místo pro výrazný a radikálně řešený dům, ale jeho moderní vzhled zvenčí nikdo neuvidí, bude ukrytý mezi zdmi další podstatně starší budovy. Ta budova je dvě stě let stará, původně to byla textilka. Sloužila i jako skladiště a dílna. Byla prázdná čtyři roky, když si jí všimla dvojice místních obyvatel. Rozhodli se, že ji přebudují na svůj domov snů. Tato budova se nepoužívala celá léta. Je zde takřka hmatatelný vzduch zatuchlý opuštěností. Není to tady moc vábné. Jen kostra domu, holé zdi. Nic nenasvědčuje tomu, že by tu někdy někdo žil. Všechno zůstalo poházené a rozbité. Je těžké si představit, že by někdo mohl snít o tom, že to tady promění ve svůj domov. Ale dvojice, Chris a Gill, tuhle vizi mají. Chtějí postavit supermoderní interiér se špičkovou technologií uvnitř této staré textilky. Vysílání: 27.4., 16.00 hod., ČT2; Opakování: 01.5., ČT2., 04.5., ČT2.

Šumné stopy Antonín Raymond 1. díl
Tento díl je věnovaný tvorbě architekta Antonína Raymonda. Vyrazíme v něm z Raymondova rodného města Kladna a v Japonsku navštívíme jeho dívčí školu v Obayashi Seishin Joshi Gakuin, Hoshi school a Hotel Imperial v Tokiu, Vilu Ehrismann v Yokohamě, Rezidenční vilu Italské ambasády v Japonsku v Nikkó, Kostel sv. Pavla v Karuizawě a další významné stavby. Vysílání: 30.4., 20.00 hod., ČT2; Opakování: 01.5., ČT2.

Deset století architektury Zámek Český Krumlov
Zámek, o němž první zmínka pochází z roku 1253, založil mocný rod Vítkovců. Po nich hrad zdědili Rožmberkové, kteří nechali vybudovat tzv. Horní hrad. Komplex krumlovského zámku nebyl vymezen jedním stavebníkem, vyrůstal ze středověkého hradu postupnou, nenásilnou transformací, jejíž stopy najdeme v dílčích asymetriích. Rozsáhlou renesanční přestavbu zámku prováděl Baltazaro Maio da Vomio - hrádek se proměnil v renesanční obytný dům a splynul v jedinou hmotu s tělesem staré válcové hlásky, která byla zvýšena o arkádový ochoz s bohatou renesanční helmicí. Malby na fasádě věže vytvořil Bartoloměj Jelínek. Nádvoří byla vyrovnána do pravidelných čtverců a nová průčelí byla pokryta malovaným renesančním členěním. Dalekosáhlé úpravy stísněného gotického hradu daly vzniknout reprezentativním pokojům a sálům, odpovídajícím životu renesančního velmože - krása se zde stává určujícím hlediskem. Barokní úpravy sídla vedly ke sjednocení linií stavby. Schwarzenberkové dali v roce 1748 přeměnit pokoje v 1. patře na Maškarní sál - jeden z nejpůvabnějších zámeckých prostorů, unikátní malby vytvořil Josef Lederer. Hloubku sálu zvětšují zrcadla, která zmnohonásobují pestrý obraz, plný vtipu, vynalézavosti a iluzivních hříček. Vysílání: 01.5., 15.35 hod., ČT2; Opakování: 02.5., ČT2.

25.4.2011 20:04:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek



Časopis 25 - sekce

DIVADLO

Malé divadlo vyrazí v létě na festivaly

Gaga  (Malé divadlo)

Mále divadlo čeká festivalové léto. Mimo nejnavštěvovanější letní open air scénu v České republice tedy na Otá celý článek

další články...

HUDBA

Helena Vondráčková & Mark Voss: Dlouhá Noc

Přebal alba

Zpěvačka, tanečnice, stepařka a herečka Helena Vondráčková patří několik dekád k absolutní špičce domácí hudeb celý článek

další články...