zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zahájení sezóny se sirem Simonem Rattlem

Berlínská filharmonie

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Úplně prvním, ještě letním přenosem bude přenos koncertu ze sálu Berlínské filharmonie do kin v Náchodě a Hodoníně 26. srpna 2016 od 18:30 h. Mahlerova Symfonie č. 7 e moll si sice nežádá - ve srovnání s dalšími skladatelovými partiturami - extrémně velký interpretační aparát, avšak co do rozsahu, technické náročnosti a škály požadovaných výrazových a barevných nuancí si s ostatními autorovými veledíly rozhodně nezadá. Sám Gustav Mahler se o své 7. symfonii vyjadřoval jako o svém nejlepším díle, které je především veselého charakteru. Významní hudební historici o této symfonii hovoří naopak jako Mahlerově nejtemnější, která již anticipuje obrovské katastrofy 20. století.

Minimálně od dob šéfdirigenství Claudia Abbada jsou Mahlerovy symfonie stálicemi repertoáru Berlínské filharmonie. V této tradici pokračuje i Sir Simon Rattle. V jeho případě to navíc byla právě Mahlerova symfonie, ta s pořadovým číslem 6, se kterou u orchestru v roce 1987 úspěšně debutoval. Symfonii číslo 7 provedl s Berlínskou filharmonií Sir Simon Rattle naposledy v roce 2011, tehdy v rámci kompletního cyklu mahlerovských symfonií.
Perličkou ohledně Mahlerovy 7. symfonie je fakt, že byla premiérovaná samotným skladatelem v Praze, v dnes již nestojícím pavilonu na Pražském výstavišti a to v roce 1908 u příležitosti ukončení Jubilejní výstavy. Velmi poutavě o okolnostech premiéry tohoto díla hovoří skladatelův jmenovec Zdeněk Mahler ve svých Hudebních toulkách, které je možné zhlédnout v archívu České televize na tomto odkaze.

Na úvod zahajovacího koncertu sezóny 2016/17 Berlínské filharmonie zazní zhruba půlhodinový opus Éclat Pierra Bouleze a to ve své první verzi pro 15 nástrojů z roku 1965. Pierre Boulez byl v Berlínké filharmonii častým a velice váženým dirigentem a skladatelem. Sir Simon Rattle tuto kompozici do programu zahajovacího koncertu sezóny zařadil rovněž proto, aby připomněl nedávné úmrtí tohoto velikána hudby 20. století i jeho význam nejen pro Berlínskou filharmonii. Mimořádně zajímavý dokument Franka Scheffera právě o této kompozici, ve kterém vystupuje i samotný autor, je zase v archívu Medici.tv, zde však pouze pro předplatitele této internetové televize.

24.8.2016 23:08:33 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Koncerty

FOK zakončí 89. sezónu Mahlerovým Vzkříšením

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s šéfdirigentem Tomášem Braunerem uvede 12. a 13. června Druhou symfonii ...celý článek


Vídeňští filharmonici vzdají hold Bedřichu Smetanovi

Koncert v parku zámku Schönbrunn (Foto: Niklas Schnaubelt)

V pátek 7. června zvou Vídeňští filharmonici na 21. ročník svého tradičního Letního nočního koncertu v kulisác ...celý článek



Časopis 23 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 24. týden

Pařížské mosty – příběh stavebního inženýrství

Egypt (4/6)
Najde dobrodruh Belzoni zlatý poklad v chrámu Ramesse Velikého? Filmový cyklus BBC. V roce 1255 celý článek

další články...