zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy ČT na 8. týden

Z tvorby Antonina Kratochvila

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Brána poznání/ Malíři z Provence (1/3) (Vysílání: 17.02., 16.10 hod., ČT2)
Provence, jedna z neodolatelných oblastí Francie, se rozkládá na jihovýchodě země galského kohouta. Tato barevná země, převážně ozářená sluncem, odjakživa přitahovala malíře. Z geografického hlediska se Provence táhne od sněhem pokrytých vrcholků jižních Alp až k rovinám Camargue a pobřeží Středozemního moře. Tyto přírodní hranice obepínají krajinu roklí a kaňonů, levandulových polí a sluncem zalitých pláží. Provence je krajem, který svou barevností již dávno okouzlil řadu malířů. Modré nebe, fialové lány levandule, žluté, modré a oranžové fasády domů prozářené sluncem, které zde svítí v průměru tři sta dnů v roce, si vás podmaní i dnes.

Brána poznání/ Deset století architektury - Zámek Náchod (Vysílání: 18.02., 16.05 hod., ČT2)
Údolí Metuje, které odděluje masívy Krkonoš a Orlických hor, tvořilo ve středověku přirozenou cestu, které se využívalo pro spojení země se severní Evropou. To sice poskytovalo kraji znamenité výhody, blízkost hranic jej však vystavovalo stálému nebezpečí nepřátelských vpádů. Už před pol. 13.stol si proto bezpečnost cesty vyžádala založení hradu, který dostal jméno podle nedaleké vsi Náchoda. Kromě zbytků fortifikačního systému se z původního hradu, zachovala pouze část sklepení. Největší kulturní rozmach je však patrný až od pol. 16. stol, kdy byl hrad vlastnictvím Smiřických ze Smiřic. Kolem nejvýše položeného bodu - kruhového bergfritu - začali Smiřičtí na svazích k městu s výstavbou nových paláců. Díky výškovému převýšení museli rozdělit vzniklé nádvoří na horní a dolní dvůr. Celý objekt vyzdobili stavebníci v Čechách tehdy velice populárními sgraffity, přenesenými sem italskými umělci. Pod italským vlivem vznikly také arkádové ochozy horního dvora, které byly později nahrazeny okny. Na rozdíl od středověku běžných 5-6 interiérových prostor zde bylo na poč. 17.stol. napočítáno 25 světnic, 19 komor, 12 klenutých síní, dále pekárna, vodárna, lázeň a kovárna. A to vše v sídle, které bylo stále vedeno jako sídlo obranné. Na počátku 30leté války došlo k přestavbě okrouhlého bergfitu - byl nahrazen dvojitou bání s ochozen. V tomto stavu získal zámek Octavio Piccolomini, který začal s přestavbou původního Smiřického paláce, na jehož křídlo obrácené k městu postavil další patro. Severně nechal postavit dvě nová křídla. Jeho syn později z hradu vybudoval dvorské oddechové sídlo, které si však do dnešních dob dochovalo i po všech stavebních zásazích původní pevnostní ráz v neporušené jednotě s výtvarnou podobou.

Narodil jsem se fotografem (Vysílání: 18.02., 20.00 hod., ČT2)
Antonin Kratochvil je jedním z nejvýznamnějších fotoreportérů naší doby. Je to Čech, žijící v New Yorku, který získal největší světová ocenění v oboru fotožurnalismu. Fotografuje neobvyklým způsobem slavné hollywoodské hvězdy, ale především je to dokonalý žurnalista, který pracoval ve Rwandě, Zaire, Afghanistánu i Rusku. Je autorem fotografické knihy Rozbitý sen.

Vítejte v Tate Modern galerii (1/15) (Vysílání: 20.02., 16.40 hod., ČT2)
Tate je název mezinárodně známé skupiny čtyř britských galerií: dvě z nich jsou v Londýně (Tate Modern a Tate Britain). Galerie Tate Modern byla otevřena v roce 2000 a společně s Muzeem moderního umění v New Yorku (USA) a Centre Pompidou v Paříži (Francie) vlastní jednu z největších světových sbírek moderního umění. A my vás zveme k patnácti jejím návštěvám... Tak pojďte dál. Návštěva první - Deformace.

Kosmopolis (Vysílání: 20.02., 18.25 hod., ČT2)
Na základě devíti novinářských reportáží vytvořili přední i začínající komiksoví kreslíři komiksy, které reflektují reálné životní osudy lidí, kteří do České republiky přijíždějí za prací. Reportáže vznikaly na základě dlouhodobého výzkumu a osobních setkání novinářů se zahraničními pracovníky. Výstava vznikla v rámci projektu CZECH MADE? Proti dvojím standardům a vykořisťování na českém pracovním trhu, který je realizován za podpory Evropské komise.
Projekt má za cíl zvýšit povědomí o nedostatečném právním zabezpečení, které umožňuje nejrůznějším zprostředkovatelům práce, aby vykořisťovali zahraniční pracovníky, a zároveň usiluje o prosazení změn v legislativě a praktikách institucí, které by vedly k zlepšení postavení pracovních migrantů v České republice.
Výstava bude putovní, v Praze se bude konat na nám. Republiky ve dnech 3. 2. - 27. 2. 2009, v Brně v Domě pánů z Lipé 3. 3. - 20. 3. 2009 a v Ostravě na vlakovém nádraží Svinov 24. 3. - 17. 4.
Kosmopolis se bude postupně zabývat a představovat zkušenosti lidí, kteří k nám přišli z Mongolska, Ruska, Ukrajiny, Vietnamu, Slovenska a dalších zemí.

Artmix (Vysílání: 21.02., 22.40 hod., ČT2)
Uprostřed Prahy se objevily světelné a prostorové instalace, které opravdu nelze přehlédnout. Umělci z několika evropských zemí je připravili u příležitosti předsednictví Česka v Evropské unii. Projekt Transparency 2009 potrvá právě po dobu, kdy budeme stát v čele unie. My se navíc v Artmixu podíváme, kdo z našich umělců se věnuje podobným neonovým sochám a instalacím a proč podlehli tomuto současnému fenoménu?
Jako Výstavu měsíce jsme zvolili expozici v Galerii Rudolfinum - Andy Warhol Motion Pictures. Poprvé v České republice se představí ranné Warholovy filmy, ve kterých hraje hlavní roli fascinace záznamem času. Výstava je uskutečnitelná díky převodu filmového materiálu do DVD formátu. Tato technologie umožňuje Warholovy filmy vnímat jako skutečné „oživlé obrazy“ v galerii.
V Artfóru navštívíme malíře Ivana Komárka, který se mimo jiné věnuje vyřezávání drobných objektů z polystyrénu. V hravé tvorbě, pro niž objekty vymalovává, dotváří lepením a nasvěcováním, dociluje humorné nadsázky.
Talent měsíce je nahlédnutím do současné tvorby Jana Turnera, absolventa AVU, který se věnuje především kresbě a konceptuálnímu sochařství. Na společnou nekomiksovou výstavu v prostorech NoD v Praze, chystá umělecké ztvárnění rozhovoru dvou děr ve zdi, případně klíšťat o porodech do moře za asistence delfínů.
V Portrétu uvidíte Krištofa Kinteru, který patří na současné české scéně mezi nejznámější výtvarníky mladé generace. Možná mu ještě ke zvýraznění v poslední době přispělo spoluautorství na projektu Entropa. A my se ho budeme také ptát, jak by měli lidé k současnému umění přistupovat?

16.2.2009 23:02:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek


Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek



Časopis 22 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 23. týden

Blízká setkání Václava Neckáře

Bohemia JazzFest 2022 (1/2)
Ohlédnutí za 17. ročníkem jazzového festivalu, který představuje domácí i světo celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Vídeňští filharmonici vzdají hold Bedřichu Smetanovi

Koncert v parku zámku Schönbrunn (Foto: Niklas Schnaubelt)

V pátek 7. června zvou Vídeňští filharmonici na 21. ročník svého tradičního Letního nočního koncertu v kulisác celý článek

další články...