zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Labyrint světla v Praze

Labyrint světla v Praze

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Prostory Staré kanalizační čistírny zaplní od května nová interaktivní výstava Labyrint světla, která aktivní hravou formou rozvíjí imaginaci a fantazii. Navazuje na dnes už legendární expozici ORBIS PICTUS aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie, kterou na pouti Českou republikou, Evropou i Severní Amerikou od roku 2006 až dosud vidělo takřka půl milionu lidí. Autorem koncepce je v obou případech český výtvarník Petr Nikl, na expozici se podílí dalších dvacet domácích a zahraničních umělců.

Expozice je interaktivní instalací vizuálních a světelných nástrojů a objektů, založených na principu vnímání světla a jeho objevování prostřednictvím hry. Při prohlídce návštěvníky neodrazují obvyklé cedulky Pozor, nedotýkejte se. Právě naopak. Návštevníci všech věkových kategorií jsou vyzýváni k aktivní spoluúčasti. Mohou tak zažívat vzrušující pocit spolutvůrce, který rozhýbe, rozezvučí, oživí vystavené nástroje a objekty, a tím vytvoří unikátní prostor pro vzájemnou komunikaci a tvořivost. Návštevník se ocitne ve scenérii světelných interakcí ve ztišeném prostoru, s měnícími se světelnými proudy barev a tvarů. Stane se tak prostrednictvím vlastní fantazie tím nejdůležitejším prvkem, nástrojem i obsahem projektu.

„Nabízíme prostor pro prímou a spontánní komunikaci, fyzický kontakt s nástrojovými objekty. Smyslem expozice je uvést lidi do aktivního procesu tvorby. Vcházejí do živého, proměnlivého prostředí a v různých časech při rozdílných konstelacích mohou zažívat nejrůznější asociativní řetězce. Proto se návštevníci do prostředí expozice často vracejí, vždy znovu objevují a spoluvytvářejí nové souvislosti,“ vysvětluje Petr Nikl.

Labyrint světla tvoří světelná imaginativní laboratoř. Návštěvníci se tak dočkají vizuálně zvukového bludiště, zasazeného do magických útrob musea. Nástrojové objekty a instalace se zde setkají ve vzájemném organismu s přístroji, prostory a podzemními chodbami architektonického skvostu - bývalé čistírny odpadních vod, která je součástí Ekotechnického muzea v Praze Bubenči.

Své světelné či zvukové objekty zde vystaví Milan Cais, Dan Hanzlík, Pavel Mrkus, Quido Sen, Luboš Fidler, Patrik Kovacovsky (Slovensko), Marie Jirasková, Ingrid Visnovská (Slovensko), Jiří Konvrzek, Miloš Vojtěchovský, Čestmir Suska, Ueli Seiler (Švýcarsko), Martin Janíček, Petr Nikl, Ondřej Smeykal a další. Výstava potrvá do 14. července 2009.

18.5.2009 11:05:20 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Výstavy

Alšova galerie roste a intenzivně posiluje vášeň pro umění

Belvedere na Hluboké – Let It GROW Again!

Alšova jihočeská galerie představuje rozsáhlý výstavní projekt s názvem Belvedere na Hluboké – Let It GR ...celý článek



Časopis 24 - sekce

HUDBA

John Lennon: Gimme Some Truth

John Lennon: Gimme Some Truth

John Lennon: Gimme Some Truth
Unikátní dokumentární film o zrodu jednoho z nejznámějších alb rockové histor celý článek

další články...