zvláštní poděkování
Volný.cz

Činohru ND povede od příští sezony duo SKUTR

Duo SKUTR

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Činohru české první scény povede režijní duo SKUTR. Generální ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian rozhodl, na základě doporučení výběrové komise, o jmenování Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky do funkce uměleckého ředitele Činohry pro období 2022- 2028. Výběrová komise s velkým uspokojením projednala a posoudila tři kvalitní projekty, které kromě dua SKUTR představili Marián Amsler a Lenka Havlíková.

„Předložené strategie svědčí o prokazatelných znalostech a schopnostech všech uchazečů vést činoherní soubor a realizovat v systému repertoárového divadla kvalitní divadelní produkci v domácím a potenciálně i zahraničním kontextu,“ uvedl generální ředitel Národního divadla Jan Burian.
Závěrečné doporučení komise vychází z rozsáhlé rozpravy se všemi uchazeči i generálním ředitelem Národního divadla Janem Burianem. Komise se shodla na tom, že projekty skýtají sice umělecky rozdílné, ale stejně kvalitní možnosti pro rozvoj činnosti Činohry ND. Jednotlivé umělecké záměry komise posuzovala i prostřednictvím upřesňování představ o personální podobě stálých spolupracovníků v novém vedení souboru. I z tohoto pohledu byla potěšena zájmem kvalitních divadelních osobností o spolupráci.
Po opakované diskuzi komise vyjádřila svůj názor hlasováním ve prospěch dua SKUTR.


„Vítězný projekt reflektoval potřebu širšího zaměření estetické podoby inscenací Národního divadla a je podpořen dobrou zkušeností uměleckého souboru s předchozí tvorbou režijního dua,“ shrnul výsledek Jan Burian.
„Děkujeme všem zúčastněným osobnostem za kvalitní přípravu, zajímavý a inspirativní dialog a upřímný osobní zájem o spolupráci s Národním divadlem,“ dodal.

Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka jsou jako režiséři v Národním divadle dosud podepsáni pod 8 inscenacemi, například pod úspěšnou inscenací KYTICE. Do Národního divadla přivedou jako kmenového režiséra Michala Vajdičku (emeritního uměleckého šéfa Dejvického divadla a Činohry Slovenského národního divadla v Bratislavě).

Ve výběrové komisi zasedli: umělecká šéfka Divadla Na zábradlí Dora Viceníková, emeritní ředitelka Dejvického divadla a výkonná ředitelka Asociace profesionálních divadel Eva Kejkrtová Měřičková, prorektor AMU prof. Jan Hančil, kteří jsou také zároveň členy Garanční rady Národního divadlav (poradního orgánu ministra kultury), ředitel Národního divadla v Brně Martin Glaser a herec David Prachař, který byl nominován uměleckým souborem Činohry.


Režijní duo SKUTR tvoří Martin Kukučka (1979) a Lukáš Trpišovský (1979), kteří se potkali na studiích na pražském DAMU. Inscenace SKUTRu se představily na mnoha prestižních festivalech v Evropě a Asii. Např.. na festivalu Fringe ve skotském Edinburghu absolvovala jejich inscenace Plačky 22 repríz a byla nominována na Total Theatre Award. Věnují se autorské tvorbě (například Nickname, La Putyka, Svěcení jara, Bouře, Walls & Handbags, Orfeus) i režii opery, tanečních inscenací, činohry, cirkusu a dalších divadelních žánrů pro české i evropské scény jako Národní divadlo v Praze, Brně i Ostravě, Aalto-Musiktheater Essen, Hellerau Dresden, Slovenské národné divadlo v Bratislavě, Divadlo Archa, Divadlo v Dlouhé, HaDivadlo, Divadlo Na zábradlí, Klicperovo divadlo, Astorka Korzo 90, Lubuski Teatr, Otáčivé hlediště Český Krumlov nebo Letní shakespearovské slavnosti ad. Za svou tvorbu získali několik cen, z nichž nejvýznamnější jsou Cenav Divadelních novin 2015 za nejlepší taneční inscenaci roku (Walls & Handbags), Cena Grenouille 2017 za inscenaci Pěna dní, Grand Prix na Mezinárodním festivaluv studentského divadla FIST v Bělehradě 2007 (za Ráj srdce a labyrint světa), Grand Prix Balet 2014 za balet Čarodějův učeň, Cena Evalda Schorma a Cena Josefa Hlávky. Od roku 2017 jsou členy uměleckého vedení Divadla v Dlouhé v Praze.
Pro Národní divadlo vytvořili dosud 8 inscenací – Hrdinové (2006), Don Giovanni (2012), Čarodějův učeň (2013), Human Locomotion (2014), Malá mořská víla (2016), Krvavá svatba (2017), Kytice (2019) a Bon Appétit! (2020).

25.11.2021 17:11:07 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Večer tříkrálový (NdB)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Nestárnoucí legenda Kráska a zvíře

Anna Fialová a David Prachař (Kráska a zvíře)

Pohádka Kráska a zvíře vyšla poprvé v roce 1972. Jde o poslední dokončené dílo českého básníka a dramatika Fra ...celý článekČasopis 03 - sekce

HUDBA

Pop-rockové pódium – INXS

Michael Hutchence  (INXS – Live Baby Live)

INXS – Live Baby Live
Londýnský koncert australské rockové kapely s charizmatickým zpěvákem Michaelem celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Karel Havlíček vydává album SPOKEN Black

Karel Havlíček

Jeden z nejúspěšnějších současných českých skladatelů, multiinstrumentalista Karel Havlíček, vydává druhé sólo celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Koprodukční film Jan Palach

Viktor Zavadil (Jan Palach)

Jan Palach
Spojenecká vojska Varšavské smlouvy vstoupila do Československa s cílem zastavit demokratický pr celý článek

další články...