zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadlo Alfa připravilo pohádku O štěstí a neštěstí

O štěstí a neštěstí (Divadlo Alfa)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Stovky let starý příběh, který se v různé formě prolíná kulturami národů po celém světě, zpracovalo do nové inscenace plzeňské loutkové Divadlo Alfa. Vypráví o důležitosti prožívat naplno každý okamžik. Pohádka O štěstí a neštěstí je určena pro děti od pěti let, své si v ní ale najdou i dospělí. Je to třetí premiéra Alfy v současné divadelní sezoně, řekl dnes novinářům po prvních dvou dopoledních premiérách režisér a umělecký šéf Alfy Tomsa Legierski. Slavnostní večerní premiéra se uskuteční 1. března 2024 večer.

„Tahle pohádka je taková zen buddhistická vyprávěčka o tom, co je důležité. A podle tohoto příběhu je to nejdůležitější tady a teď. Tím neopomíjíme, co bylo ani to, co bude, ale tady a teď je to nejdůležitější. A na to v dnešní rychlé době zapomínáme," řekl Legierski, který si dnes jako náhrada za nemocného loutkoherce v premiéře pro školní děti také zahrál. „Je to asi nejpoetičtější a nejlyričtější a nejpomalejší představení, jaké jsem kdy dělal. A má hodně přesahů. V té pohádce pořád řeší, co je štěstí, co neštěstí, jestli to bude trvat, nebo netrvat a co změní čas, který do toho trošku hází vidle," poznamenal.
S příběhem, který má kořeny v Číně už před 3000 lety, ale který se objevuje také například ve starých indiánských mýtech, se seznámil v mezinárodní vypravěčské skupině. „Někdo ho řekne za tři minuty, někdo ho dokáže vyprávět hodinu, výhodou je v něm univerzálnost a globálnost, protože lidé vždy řešili štěstí a neštěstí a vždy řešili, co je baví a nebaví," řekl Legierski.

„Náš příběh vypráví parta herců, kteří se vydali vstříc existenčně nejistému dobrodružství kočovných loutkářů. A protože mají zrovna pocit, že se jim moc nedaří, brblají a brblají a žehrají na to, že nemají štěstí. A to je ta správná chvíle pro vyprávění příběhu o jedné vesnici, v níž žil moudrý děda se svým vnukem," uvedla autorka textu a dramaturgyně Alfy Petra Kosová.
V inscenaci kromě tradičních řezbovaných dřevěných loutek a hadrových manekýnů poprvé použili i loutky vyrobené na 3D tiskárně. Herci si je musí vyzkoušet a „osahat", protože se chovají trochu jinak než klasické loutky. Jsou lehčí, takže třeba do chodidel, aby se správně pohybovala, se vkládají rybářská olůvka pro zatížení, popsal režisér. Výpravu a loutky navrhl jeho častý spolupracovník, hostující výtvarník Karel Czech. Děti ve hře potkají zhruba dvacet loutek včetně dvou řezbovaných koní na třech kolech, kteří vycházejí z tradiční hračky z 20. a 30. let minulého století.
Hudbu premiérově pro Alfu napsal plzeňský muzikant Jan Ženíšek, který musel rovněž zaskočit za nemocného herce a ještě rychle zvládnout hru na basu. Texty písní napsala Blanka Josephová - Luňáková, v inscenaci se představí herci Robert Kroupar, Lenka Lupínková, Radka Mašková, Martin Bartůšek, Matěj Siegel a premiérově Kristýna Břeská.

28.2.2024 16:02:28 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Zveme ...

Slovácké divadlo uvede světovou premiéru

P. Hejcmanová, J. Zelinka (Jak jsme se dostali až sem)

Už tuto sobotu, 6. dubna 2024 od 19 hodin, se Slovácké divadlo a jeho diváci dočkají další premiéry, a to rovn ...celý článek


V Ostravě uvádí oceňované drama Historka o sv. Magdě

Historka o sv. Magdě (Komorní scéna Aréna)

Ostravská Komorní scéna Aréna uvádí novou inscenaci Historka o sv. Magdě. Jde o mezinárodně oceňované dílo něm ...celý článek


Památkově chráněná Reduta se změní v byt

Pokojíček (NdB)

Jeden den v panelovém bytě na sídlišti. Věta, která vyvolává pocit, že se nic neděje. Ovšem nic nemůže být vzd ...celý článekČasopis 16 - sekce

OPERA/ TANEC

Česká taneční platforma slaví 30 let

420PEOPLE, Why things go wrong (Foto: Kamil Hauptmann)

Vytrvalost, kontinuita, mezinárodní uznání české taneční scény, to vše charakterizuje 30 let České taneční pla celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 celý článek

další články...