zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 21. týden

Věra Martinová (Stodola Michala Tučného)

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

S láskou... královny popu
Pocta legendárním hitmakerům, kteří obohatili českou populární hudbu o nesmrtelné hity (2013). Nejznámější skladby Karla Svobody, Jiřího Štaidla a Jaroslava Wykrenta zpívají M. Absolonová, L. Machálková, M. Rottrová, H. Zagorová, J. Zelenková, P. Janů a další. Hrají Boom!Band J. Dvořáka a Neřež Z. Vřešťála. Pořadem provází D. Gondík. Režie M. Čech. Královny popu vstoupily na jeviště poprvé s přelomem tisíciletí a od té doby přitahují pozornost statisíců televizních diváků. Jedna z nejprestižnějších popových událostí, která se odehrála v červnu 2013 v Hudebním divadle v Karlíně, nabídla nezapomenutelný zážitek. Byla poctou legendárním hitmakerům, kteří obohatili českou populární hudbu o nesmrtelné evergreeny. Program, v němž vystoupily zlaté slavice, legendy i vycházející hvězdy, je sestaven z nejznámějších skladeb Karla Svobody, Jiřího Štaidla, Jaroslava Wykrenta a dalších. Diváci se mohou těšit nejen na sólová vystoupení, ale i na dueta, ve kterých dostaly příležitost zazářit také pánské hvězdy – ať už frontman skupiny Kabát Josef Vojtek nebo muzikálový herec Jan Kříž či skladatel Jaroslav Wykrent. Dámskou plejádu ozdobily Marie Rottrová, Hana Zagorová, Petra Janů, Monika Absolonová, Leona Machálková, Ilona Csáková a další.
Vysílání: 28.5., 21.20 hod., ČT1

Televizní písničky a songy Janka Ledeckého
Přehlídka hitů zpěváka, kytaristy a skladatele nejen v jeho autorském provedení (2005). Dále zpívají: K. Gott, V. a R. Tesaříkovi, P. Kolář, I. Hlas, J. Kalousek a další. Janek Ledecký se proslavil se skupinou Žentour nejen jako její frontman a zpěvák, ale i jako autor většiny repertoáru. Později se od skupiny oddělil a stal se tvůrcem muzikálů, z nichž nejslavnější Hamlet vznikl podle hry W. Shakespeara. Poslechněte si jeho hity v sestřihu z cyklu Kam zmizel ten starý song – Skončil flám, Dej si říct, Na vteřin pár, Utajený světadíl, Všechno bude fajn, Na ptáky jsme krátký, Sliby se maj plnit o Vánocích, Pěkná, pěkná, pěkná, Celej život kopu hrob a další.
Vysílání: 24.5., 23.05 hod., ČT art

Punk: Jedeme dál (4/4)
Nejedna legenda odešla, ale noví muzikanti šíří myšlenky nespoutaného hudebního stylu dál. Americký cyklus. Živelný Punk urazil od svého zrodu pořádný kus cesty. Na své cestě z okraje společnosti dorazil až na vrcholky hitparád. Z kapel, které se netajily svou nákloností k punku, jako například Nirvana, Bad Religion nebo Green Day se staly celosvětové ikony. Stranou ale nezůstaly ani ženy, které se chtěly projevovat víc a víc. Kapely jako Bikini Kill a L7 mají mezi příznivci tohoto hudebního stylu nezastupitelné místo a svou tvorbou pomohly vzniku neformálního hnutí Riot Grrrl. O jeho významu v závěrečném dílu cyklu pohovoří Kathleen Hanna z Bikini Kill a Donita Sparks z L7. Dave Grohl zase přiblíží vznik grungeového zvuku v Seattlu a připomeneme si vznik legendární Nirvany. Stranou ale nezůstane odkaz a budoucnost punku.
Vysílání: 24.5., 00.05 hod., ČT art
Opakování: 25.5., ČT art

Bigbít (35/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Valmez, Ostrava a brněnská alternativní scéna. Betula Pendula, Ciment, Mňága a Žďorp, Buty, Z kopce, I. Bittová, Dunaj a další (1999). Režie V. Křístek. Tento díl zachycuje moravskoslezskou rockovou scénu osmdesátých let. Valašské Meziříčí vynikalo přátelským prostředím Klubu M. Vznikaly kapely Ciment, Betula Pendula, Slepé střevo a zrodila se originální skupina Mňága a Žďorp. Také v Ostravě a Havířově to žilo, byly tu kluby a nové kapely, důležitá byla blízkost a inspirace polského rocku. Dozvíme se o počátcích skupiny Buty s R. Pastrňákem a R. Kroczkem ml… Zavítáme do Brna, kde inspiroval tvůrce alternativní rock, kterému se věnovala řada kapel – například Ještě jsme se nedohodli, nebo Z kopce Petra Váši. Nesmí chybět informace o skupině Dunaj, televize zachytila i první hudební kroky Ivy Bittové a dalších. A nejen pro pamětníky zazní Hodinový hotel, Výhledově, Nevadí, Boží dárek a jiné písně a skladby své doby.
Vysílání: 25.5., 21.45 hod., ČT art

Olympic – procházka historií (8/10) - Retro 8 – roky 1988–1990
Unikátní seriál koncertních provedení všech alb oblíbené skupiny, tentokráte Když ti svítí zelená a O, jé. Režie J. Voborný. V letech 2011 až 2012 uspořádala skupina Olympic sérii deseti koncertů, na kterých si připomněla klíčová alba ze své dlouholeté existence. Počátky se datují v roce 1968 prvním a hned velmi úspěšným albem Želva. Pak následují další – Pták Rosomák, Prázdniny na Zemi, Laboratoř... až po 17. album Sopka. Kapela koncerty odehrála v tehdejší sestavě Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Milan Peroutka a na několika koncertech se objevili i hosté Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Jiří Korn a další. Vznikl tak unikátní projekt, který připomněl některé i méně hrané skladby, ale vždy zazněly i obecně známé hity z toho kterého období.
Vysílání: 27.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 28.5., ČT art

Genesis: Three Sides Live
Koncertní turné slavné britské kapely z roku 1981, zachycené pomocí písní i pohledů do zákulisí (Premiéra). V září 1981 vydala britská kapela Genesis své jedenácté studiové album s názvem Abacab. Následně skupina absolvovala turné po Evropě a Severní Americe. I přes dobré přijetí alba došlo při koncertě v nizozemském Leidenu ke konfliktu s publikem, které chtělo slyšet starší písně kapely. Při vystoupeních v New Yorku a Birminghamu žádné problémy nebyly, a tak mohl vzniknout koncertní dokument Three Sides Live. Režisér Stuart Orme zachytil nejen klasické skladby z repertoáru Genesis, ale také rozhovory s hudebníky a personálem či zajímavé záběry do zákulisí.
Vysílání: 27.5., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 28.5., ČT art., 01.6., ČT art

Stodola Michala Tučného
Věra Martinová vás uvítá v Hošticích u Volyně, kam si pozvala řadu přátel, aby písničkami zavzpomínali na svého kamaráda (1998). Spoluúčinkují: I. Hlas, P. Bobek, T. Linka, J. Vyčítal, K. Černoch, J. Malík, M. Tučná, P. Kocman, M. Matoušek, B. Šurková, H. Maršálková, R. Horký, J. Trčková, P. Jíšová, Schovanky a Tučňáci. Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka. Michal Tučný (*11. 1. 1947 – †10. 3. 1995) byl český zpěvák, jedna z největších legend české country music. Byl vyučen prodavačem (ostatně o tom vypráví jeho populární písnička Prodavač). Maturitní zkoušky složil v polovině šedesátých let na obchodní škole. V dětství hrával na klavír. Zpočátku své kariéry zpíval výhradně anglicky, česky začal zpívat až na popud kapelníka Greenhorns Jana Vyčítala. Michal Tučný založil skupinu Tučňáci a ta se s ním spolupodílela na tvorbě nezapomenutelných písní, které postupně zlidověly a většinu z nich zařazují současné country kapely do svého repertoáru. Příčinou předčasné smrti Michala Tučného byla rakovina jater. Pohřben je v jihočeských Hošticích u Volyně. A tam se také konal na jeho počest tento koncert. Hráli a zpívali na něm jeho kamarádi, hudební souputníci, kapely i jeho dcera. Zpěváka si všichni připomněli jeho největšími hity Vlak půlnoční, Všichni jsou už v Mexiku, Jižanský rok, Snídaně v trávě, Červená řeka, Vlak v 0:05, Báječná ženská, Poslední kovboj...
Vysílání: 29.5., 22.40 hod., ČT art

16.5.2022 09:05:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Eliška/Rejčka (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Karlovarský Top RoofTop fest posedmé

Bookie Baker

Sedmý ročník karlovarského multižánrového festivalu Top RoofTop láká návštěvníky na hudební program i aktivity ...celý článek


Edith Piaf film ze života slavné šansoniérky

B. Arielová (Edith Piaf)

Edith Piaf
Vzestup ke slávě dlážděný touhou a sebezapřením. Francouzské drama ze života slavné šansoniérky ...celý článek


Rolling Stones - 60 let

Rolling Stones – Hearts for Prague

Rolling Stones: Olé Olé Olé
Britský dokument z turné napříč Jižní Amerikou a z Havany v roce 2015. Uvádíme ...celý článek


Hudební tipy 26. týden

Blue Effect Acoustic

Televizní písničky a songy Bohuslava Ondráčka
Skladatel, od jehož narození včera uplynulo 90 let, byl autor ...celý článek


Koncert No Name

No Name

No Name
Koncert slovenské poprockové skupiny v pražské Tesla aréně (2009). Kamera P. Vejslík. Režie P. Hajn ...celý článek


Hudební tipy 27. týden

Country Music: Počátky

Country Music: Počátky (1/9)
Úchvatná a pečlivě vyprávěná historie svébytného hudebního žánru. Americký hud ...celý článekČasopis 26 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 26. týden

Luba Skořepová (Sama)

Sama
Dvaadevadesátiletá herečka Luba Skořepová, vzdorující stárnutí a samotě, produkuje své poslední divade celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 27. týden

Leonardo da Vinci, všestranný umělec

Sto divů světa II (2/13)
Odhalování zajímavých míst celého světa. Mexické město Teotihuacan, zámek Rambouil celý článek

další články...