zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební putování regionem Jižních Čech

Aneta Langerová (Foto HP: Herbert Slavík)

autor: Scena.cz   

zvětšit obrázek

Poutníci a nadšenci pro kulturu a umění, tentokrát náš krajánek zavítal na různé hudební akce v regionu Jižních Čech. Jak je to u krajánka obvyklé, opět žádná nuda, ale bohatý pel mel hudebních událostí. Od jazzu, hudební minifestival, scénické provedení Händelova oratoria Mesiáš až po koncert Anety Langerové.

Repete fest v Rožmitálu pod Třemšínem
Úžasné místo zapomenutého zámku jiné kategorie v Rožmitále pod Třemšínem. Pro veřejnost otevřený vždy v sobotu. Od pátku 12. do soboty 13. srpna 2022 patřil tento prostor multižánrovému festivalu Repete Fest. Pořadatelé ODD!SPOT o sobě prozrazují: “Jsme spolek studentů s láskou ke kultuře a umění. Chceme vnášet nový život do opuštěných míst. Pořádáme na nich kulturní akce, kde představujeme především mladé umělce.”
A na festivalu to bylo znát. Koho jsme mohli slyšet a vidět? Emotionally Spoonfed, Jiný Metro, Čtyři čluny, Page Turners, ShizzleOrchestra, Karolina Beranova, Vejlet, demowave, Older, khg a badfocus. Dále diváci zhlédli výstavu J. Liška a V. Petuchova, Divadlo Laguna a filmy Kolektiv, Podle čaroděje a Relics of life and time.

Jazz in Písek
Mezinárodní jazzový festival „Jazz in Písek“ přináší do jihočeského města kvalitní hudbu v podání českých i světových interpretů. Již 6. ročník se uskutečnil v pátek 5. srpna 2022 v Palackého sadech. I ten letošní nabídnul neobyčejný hudební zážitek nejrozmanitějších jazzových stylů, představí jak mezinárodní umělce, tak špičky české jazzové scény: Elon Turgeman; B/Y Organism; Jana Koubková Quaret a Tribute 2 Headhunters feat Michito Sanchez. Součástí festivalu byla putovní výstava Jazz World Photo, která bude umístěna v hudebním pavilonu.

Mesiáš - Otáčivé hlediště Český Krumlov
Soubor Opery Jihočeského divadla uvádí oratorium Georga Fridricha Händela Mesiáš ve scénické úpravě Tomáše Ondřeje Pilaře a pod taktovkou Davida Švece. Sólové party zpívali Karolína Janů (soprán); Michaela Zajmi (alt); Marek Žihla (tenor) a Roman Hoza (bas). Dále v hereckých rolích účinkovali: Daniel Harrington (Josef Adam devítiletý); Marek Pavlíček (Josef Adam dospělý); Jakub Hliněnský (Pastýř) ad.
Celé oratorium mělo velkolepou režijní koncepci, kdy Tomáš Ondřej Pilař vše koncipoval očima Josefa Adama ze Schwarzenbergu. Scéna Petra Vítka byla úžasná v práci se světelnými objekty - různé tyče, hvězdy atd., včetně velmi zajímavé projekce. Kostýmy Dany Haklové byly barokně přesné, zdobné, ale zároveň lehké a jednoduché.
Celé oratorium Mesiáš bylo velmi působivé zejména hudební nastudování a interpretace sólistů i celého sboru.

Aneta Langerová: Dvě slunce
V rámci koncertního turné 2022 zavítala v neděli 14. srpna 2022 do Milevska na nádvoří Kláštera Aneta Langerová s doprovodnou kapelou: Jakub Zitko, klávesy; Miloš Klápště, baskytara a kontrabas; Ludvík Kulich, kytara; Martin Kopřiva, bicí; a smyčcové trio: Dorota Barová, violoncello; Veronika Vališová, housle; a Vladan Malinjak, viola.
Na koncertě zazněly skladby z předchozích alb, ale zejména z posledního Dvě slunce. Diváci slyšeli Bílý den, Na horách sněží, Marie, Tam Kam, Netopýr, Dvě slunce a Tělo 2086. Závěr koncertu patřil tradičně skladbě Živá voda. U všech skladeb lze ocenit hluboký a poetický text. Bohaté hudební aranže vystavěné a míchané ze všech hudebních nástrojů, ať už je to akustická kytara, harmonika, bicí, smyčce včetně elektrické kytary.
Aneta Langerová se profiluje jako osobitá písničkářka, která nabízí hudebně i textově bohaté skladby.

15.8.2022 16:08:14 Josef Meszáros | rubrika - Zprávy

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Medicus (MdB)

Časopis 39 - sekce

DIVADLO

A studio Rubín uvádí projekt Tumor: Polyamor

Tumor: Polyamor

Pražské divadlo A studio Rubín navazuje na spolupráci s mezinárodní uměleckou skupinou T.I.T.S. Nová inscenace celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Lípa Musica pokračuje s Hanou Blažíkovou a zavítá do Německa

Hana Blažíková, sopranistka a umělecká garantka festivalu

21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabízí týden se dvěma projekty letošní umělecké garan celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Russell Crowe a Christian Bale v westernu

3:10 Vlak do Yumy

3:10 Vlak do Yumy
Smrt nemívá zpoždění. Russell Crowe a Christian Bale v americkém westernu, nominovaném na celý článek

další články...