zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Petr Ulrych - 80 let

Petr Ulrych

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kam zmizel ten starý song: Petr Ulrych
Nechoď do kláštera, Za vodou, za horou, Javory aneb setkání Milana Lasici s televizními písničkami a jejich tvůrcem, který právě dnes slaví 80. narozeniny (2005). Scénář J. Žídková a V. Poštulka. Kamera P. Beňa. Režie R. Tesáček. Petr Ulrych se narodil 21. 2. 1944 v Hradci Králové. Vyrůstal v Brně, kde po maturitě na gymnáziu vystudoval leteckou fakultu Vojenské akademie. Soukromě studoval hru na klavír a skladbu, jeho učitelem byl mimo jiné Jaromír Hnilička. V roce 1961 založil amatérské Divadlo bez tradic, kde psal své první písničky, a to hudbu i texty. V roce 1964 se stal členem rockové skupiny Vulkán, potom skupiny Atlantis. Společně se svou sestrou Hanou vytvořil pěvecké duo. Jejich prvním velkým hitem byla píseň Nechoď do kláštera, která v roce 1969 zvítězila v rozhlasové soutěži Dvanáct na houpačce, první hitparádě u nás. Kromě písniček psal i scénickou hudbu pro divadlo a hudbu k filmům. Vydal celou řadu autorských alb, v posledních letech vystupoval s vlastní skupinou Javory a věnoval se hudbě, která čerpá z motivů moravské lidové písně. S Milanem Lasicou si autor a interpret svých písní i jeho sestra zpěvačka povídají o svých počátcích, o hudebním přetlaku, o rodinném zázemí, o brněnské scéně 60. let. Tématem rozhovoru je i spolupráce s Orchestrem G. Broma a první monotematická a zakázaná LP deska Odyssea. Hanka vypráví i o své pěvecké kariéře. A nechybí samozřejmě éra inspirace moravskou lidovou písní.
Vysílání: 21.2., 22.35 hod., ČT art

Hana a Petr Ulrychovi: Půlstoletí
Nejlepší písničky z repertoáru Hany a Petra Ulrychových a jejich kapel Javory a Javory Beat, ve kterých se spojila folklórní i rocková inspirace. Oblíbený zpěvák oslavil v těchto dnech své 80. narozeniny (2014). Režie J. Vondráček. Koncert na scéně Mahenova divadla přináší výběr nejlepších písniček Hany a Petra Ulrychových. Muzikantské sourozenecké duo ve své tvorbě již několik desítek let spojuje folklórní i rocková inspirace, ať už se jedná o repertoár jejich kapely Javory nebo jejich mladšího hudebního tělesa Javory Beat. Koncertem plným hitů roku 2013 zahájili v Brně sourozenci Ulrychovi turné u příležitosti 50 let jejich společného účinkování.
Vysílání: 23.2., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 24.2., ČT art., 26.2., ČT art

Koločava
Muzikálová balada na motivy románu I. Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník autorů P. Ulrycha, který před několika dny oslavil 80. narozeniny, a S. Moši. Inscenováno v Městském divadle v Brně (2002). Hrají a zpívají: H. Ulrychová, P. Ulrych a Javory, P. Štěpán, M. Sedláčková, J. Tomek, E. Pardus, Z. Junák, Z. Bureš a další. Divadelní režie S. Moša. Kamera H. Štangl. TV režie R. Tesáček. Inscenace vznikla na motivy románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. V hudební části čerpá ze slavné LP desky Petra Ulrycha (*21. 2. 1944), která vyšla v roce 1974, získala ocenění Bílá vrána časopisu Mladý svět a dala posléze i podnět k inscenaci v pražském Divadle Ateliér. Při této příležitosti mimo jiné také vznikla skupina Javory. I v inscenaci Městského divadla Brno z roku 2002 hraje a zpívá rozšířená skupina Javory a vznikla pro ni navíc i další hudební čísla. Z 25 jich je v představení více než polovina nových. Petr Ulrych získal za hudbu cenu A. Radoka. Režisér a autor divadelní úpravy Stanislav Moša do inscenace zakomponoval filmové dotáčky, které skvěle fungují jako reminiscence přírodních krás, dále je nutno zmínit i působivou choreografii sborů četníků i zbojníků a výborné herecké a pěvecké výkony v čele s Petrem Štěpánem v hlavní roli.
Vysílání: 25.2., 20.45 hod., ČT art

19.2.2024 18:02:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek


Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článekČasopis 16 - sekce

OPERA/ TANEC

Festival Janáček Brno 2024

Věc Makropulos (Staatsoper Unter den Linden, Berlin)

Mottem letošního festivalu je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte Brno a českou hudb celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 celý článek

další články...