zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Krajan G.M.

Gustav Mahler

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V příštím roce uplyne 150 let od narození slavného hudebního skladatele Gustava Mahlera (1860-1911). Vždy potěší, když se dozvíme, že nějakého velikána můžeme pokládat za rodáka. A tak, i když je to i se skladatelem Gustavem Mahlerem Narodil se sice v židovské, německy hovořící rodině, ale bylo to na Vysočině, v obci Kaliště na česko-moravském pomezí tehdejšího Rakouského císařství.

Jeho vzdáleným příbuzným je populární český historik Zdeněk Mahler, který se po léta osobností slavného skladatele zabývá, vzpomíná. „V šedesátých letech jsem v londýnském knihkupectví na Charring Cross narazil na knihu Donalda Mitchella The Early Years of Gustav Mahler. Protože jsem věděl, že raná léta prožil skladatel v Čechách, zalistoval jsem knihou a byl jsem překvapen, jak je podrobná. Od té doby se datovalo mé sbírání materiálů o Mahlerovi,“ vypráví Zdeněk Mahler.

Před časem vydal knihu pod názvem Krajan Gustav Mahler a na popud hudební redakce České televize na jejím základě vytvořil sedmidílný seriál Krajan G.M., který uvádí v rámci cyklu Toulky za uměním od 31. října každou sobotu v podvečer ČT 2.

„Sotva lze nalézt v dějinách umělce, jehož nástup vzbudil tak ostrý odpor, jehož díla byla napadána s tak vyhraněnými vášněmi. Na počátku zkoušel svoji tvorbu uvést dokonce na vlastní náklady. Byl označen jako dryáčník a kejklíř, vysmíván jako nestoudný blázen – jeho skladby odsuzovány jako snaha pašovat do krásna špinavost...,“ charakterizuje autor svého hrdinu. A prozrazuje, že většinu svých prací Mahler napsal ve Švýcarsku, v uzavřeném dřevěném altánu. Právě takový altán vytvořili tvůrci ve studiu. A scény z altánu, ve kterých vystupuje Zdeněk Mahler, rámují jednotlivé části příběhu života slavného skladatele. Dozvíme se mnohé nejen z umělcovy tvorby, ale také z jeho soukromého života (například o jeho vztahu s manželkou Almou, která se po jeho smrti stala významnou spisovatelkou a osudovou ženou mnoha dalších umělců). Jednotlivé díly jsou provázeny ukázkami z jeho díla, výhradně v provedení orchestrů pod vedením českých dirigentů, neboť česká tradice interpretace mahlerovské hudby je ojedinělá.

27.10.2009 00:10:11 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l ...celý článek


Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov ...celý článek


Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka celý článek

další články...

HUDBA

Max Barskih: Nést se na jeho hudební vlně

Max Barskih

Dnes je Max Barskih jeden z nejoblíbenějších a nejžádanějších zpěváků nejen na ukrajinské hudební scéně. Vyrůs celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru celý článek

další články...