zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Školní dívčí revoluce

Jiřina Marková-Krystlíková a Dětská opera Praha

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Nová scéna Národního divadla uvedla světovou premiéru opery ŠKOLNÍ DÍVČÍ REVOLUCE, kterou nastudoval soubor Dětské opery Praha (DOP) a pokračuje tak v divácky oblíbené dramaturgické linii představení zaměřených na děti a celou rodinu.

V roce 2006 byla DOP pozvána k hostování v rámci festivalu ISME do italské Bologne. Jedno z několika uváděných představení zde zhlédl také John Drummond novozélandský skladatel, režisér a operní odborník.

„Po závěrečném velkém představení opery Brundibár v boloňské opeře nám velmi gratuloval a přišel s nápadem, že by pro Dětskou operu napsal nějaké dílo. A tak to vlastně začalo. Česko-Novozélandská spolupráce. Asi po dvou letech náhle přišly poštou noty do Prahy a my jsme se dali do přípravy. Osobně se přiletí podívat na premiéru a tak se s ním podruhé v životě uvidíme zde u nás v Praze,“ uvádí k začátku plodné spolupráce umělecká šéfka DOP Jiřina Marková – Krystlíková.

Na začátku příběhu Školní dívčí revoluce stojí novinový článek z roku 1906, popisující události ze školy v Montenegru, který Drummondovi zaslal přítel historik jako možný námět na operu. Drummond námět nejprve odložil, ale setkání s DOP ho inspirovalo k tomu, aby se k látce vrátil a vznikla tak původní opera určená přímo pro DOP.

Světová premiéra za osobní účasti Johna Drummonda se uskutečnila na Nové scéně ND 13. února 2011 ve 14:00 h. Představení je určené pro děti od devíti let. Autorem libreta je historik a specialista na italskou operu 19. století, Jeremy Commons, který pro Drummonda předtím napsal již šest libret.

„Opera je mladých lidech a jejich lásce. Róza a Marie jsou zamilované do Ivana a Danila. V jejich zemi vládne princ Nicolas, je velmi pokrokový a mimo jiné zakládá i dívčí školu. Během několika let vlády se však vytrácí jeho lidumilný přístup k lidem a začíná mu jít jen o moc. Lidé se začínají bát i vycházet z domu. Dochází i k zatýkání všech, kteří mají jiný názor než princ Nicolas. Rodiče dívek o ně začínají mít strach a jako řešení spolu s ostatními rodiči vymyslí, že dívky kvůli bezpečnosti ukryjí ve škole i když jsou prázdniny. Dívkám se to nelíbí, protože tak budou odtrženi od možnosti setkat se s Ivanem a Danilem, ale poslechnout musí. Školu řídí přísná učitelka madam Milovič, která byly kdysi zamilovaná do prince Nicolase, ale vzhledem k rozdílnosti postavení se nesměli nikdy vzít. Dívky se bouří proti své školní nesvobodě a tu zasahuje šéf policie, jímž je ale převlečený princ Nicolas. Napřed je velmi rozčilen revoltou dívek, ale když se zjistí, že jeho synové milují Rozu a Marii a on pozná i svou bývalou lásku učitelku, ustoupí od svých přísných rozhodnutí a vrátí se ke svým původním způsobům vlády. Díky lásce se vrátí do země klid a mír,“ shrnuje děj opery Jiřina Marková – Krystlíková.

14.2.2011 20:02:59 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 19 - sekce

HUDBA

Iveta Bartošová - Ve jménu lásky

Přebal alba

Zpěvačka Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Z celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...