zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Doteky tance – současný tanec u nás

Doteky tance – současný tanec u nás

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V rámci České taneční platformy byl v Divadle Ponec uveden nový dokumentární film Doteky tance z produkce ČT a FAMU, který měl premiéru v ČT již 12. března.

Současný tanec je obor, který se v České republice začal rozvíjet s opožděním za ostatní Evropou až po roce 1989. Je to tedy u nás velmi mladý směr, tak jako jeho nositelé, s jejichž životními postoji je úzce propojen. V širším povědomí proto bývá považován za vyhrazené území určité elitní skupiny a jeho popularita roste jen velmi pomalu, což se odráží i v nevalné podpoře ze stran kompetentních institucí.

Za posledních dvacet let zde vzniklo několik skupin, které se svými kvalitami dostaly na evropskou úroveň a oprávněně usilují, aby současný tanec vyvažoval ostatní taneční proudy na oficiální kulturní scéně se vším, co k tomu patří.
Pětileté výročí souborů Nanohach (Eliška Kašparová, Lea Švejdová, Jan Malík, Michal Záhora, Marta Trpišovská, Mariana Novotná a další)) a VerTeDance (Tereza Ondrová, Veronika Kotlíková, Pavel Kotlík, Markéta Faustová a další) si vybrala za téma svého dokumentárního filmu režisérka Veronika Hrdinová.
Představuje nám interprety – většinou absolventy Duncan Centre v divadelním prostoru, v plenéru i ve zkušebnách a dává nám nahlédnout do kuchyně – obrazně i doslovně, kde se představení připravují. Vedle záběrů z tanečních vystoupení jsou pro diváky nejzajímavější osobní výpovědí jednotlivců a jejich úvahy o současném tanci.
Z úst Michala Záhory se dozvídáme, že současný tanec má mnoho podob- zahrnuje nejrůznější varianty pohybového vyjádření. Podobně jako byl moderní tanec přestoupením hranic klasiky, je současný tanec vykročením do volného prostoru mimo jakákoliv omezení. Vychází z přirozené situace - první reakcí na podnět je pohyb - a poskytuje maximální svobodu výrazu. Jeho prostředky umožňují sestup k nejspodnějším proudům v lidské psychice a jejich odhalování a jako takový je vlastně terapií, jak tanečníci a tanečnice sami přiznávají. (Možná i proto je v něm tolik chmurných témat, násilí a agrese, možná proto leckoho tak fascinuje) Člověk objevuje sám sebe, osvobozuje své skutečné pocity, dovoluje si to, co by jinak udělat nemohl.
Terapeutickou funkci tance vnímají nejen dospělí ale i děti. Tanečnice z VerTeDance pořádají pohybové kurzy pro děti a s dětmi nastudovaly i představení Emigrantes, nikoliv jen pro děti.
Ve filmu se v „tanečním rytmu“ , velmi vyváženě střídají obrazové sekvence – zajímavé jsou „přenosy“ ze zkušebny na jeviště a obráceně - se slovními komentáři. Všichni mohou sdělit svůj názor, taneční „filozofování“ je stručné a srozumitelné a nezasvěcence nenásilně „zasvěcuje“ do podstaty věci.

Doteky tance - první dokumentární film ČT věnovaný současnému tanci - není jediným popularizačním elementem ČTP. Sdružení SE.S.TA zorganizovalo v jejím průběhu semináře kritického pochopení současného tance, které vedli zahraniční a domácími lektoři. Na ně by měly po skončení festivalu navazovat další programy zaměřené na „kultivaci zdejší taneční reflexe“.

19.4.2011 02:04:12 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

Novinky z Institutu Pavla Šmoka

Luboš Ogoun (Foto: Institut Pavla Šmoka)

V Institutu Pavla Šmoka (IPŠ) v Braníku je i v roce 2024 zpřístupněna videotéka se studovnou s archivem tiskov ...celý článek


FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Hostina dravců: když jde o život

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo Uherské Hradiště uvádí novou inscenaci HOSTINA DRAVCŮ autorů Vahé Katcha a Juliena Sibre. V č celý článek

další články...

HUDBA

Max Barskih: Nést se na jeho hudební vlně

Max Barskih

Dnes je Max Barskih jeden z nejoblíbenějších a nejžádanějších zpěváků nejen na ukrajinské hudební scéně. Vyrůs celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru celý článek

další články...