zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Janáček a Schnittke v Brně

Janáček a Schnittke v Brně

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pěvecký sbor VUT v Brně Vox Iuvenalis ve spolupráci s Augistiniánským opatstvím na Starém Brně si vás dovolují pozvat na duchovní koncert, který se uskuteční v neděli 11. listopadu 2012 v 19 hodin v překrásném duchovním prostoru baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí v Brně. Na koncertě zazní Mše B dur (podle Messe pour orgue Ference Liszta) pro smíšený sbor a varhany (1901) a OTČENÁŠ pro smíšený sbor, varhany, harfu a tenorové sólo (1901) od Leoše Janáčka (1854 – 1928), ve druhé půli bude provedeno monumentální Requiem (1974 – 1975), pro sóla, smíšený sbor, varhany a komorní orchestr od Alfreda Schnittkeho (1934 – 1998). Všechna díla budou provedena z hlavního kůru baziliky. Jako tenorista se nám představí Petr Levíček, sopránového partu se ujme Hana Škarková, harfový part v Janáčkově Otčenáši byl svěřen Pavle Kopecké. O varhanní doprovod celého koncertu se postará Martin Jakubíček. Komorní soubor, vystavený z bicích a dechových nástrojů, elektrické a basové kytary, varhan, klavíru a celesty je složen z brněnských profesionálních hudebníků. Ve všech skladbách vystoupí pěvecký sbor VUT v Brně Vox Iuvenalis pod vedením svého dirigenta Jana Ocetka. Vstupenky budou k dispozici na místě před koncertem.

„Představte si kaluže, na kterých se mísí různé barvy opadaného listí, mlhu, kterou prostupují poslední záchvěvy podzimního slunce a daleké výhledy přes holé stromy. Takovou hudbu nabízíme: závažnou, možná tísnivou, ale neskutečně krásnou.“ prohlásil v neformálním rozhovoru dirigent sboru Vox Iuvenalis Jan Ocetek.

S bazilikou Nanebevzetí Panny Marie je neodmyslitelně spojeno působení Leoše Janáčka coby zpěváka, varhaníka, ale též skladatele. Jeho dvě duchovní díla Mše B dur podle Mše pro varhany od Ferenze Liszta a Otčenáš stojí na počátku nalezení Janáčkova specifického hudebního jazyka a jejich provedení nám tak umožní nahlédnout nejen do méně prezentovaných poloh skladatelovy tvorby, ale též do podoby duchovní hudby na přelomu 19. a 20. století v Brně. Jako určitou konfrontaci poté nabídneme vrcholné dílo sovětského, dlouhá léta v Berlíně žijícího skladatele Alfreda Schnittkeho, jednoho z velikánů hudby druhé poloviny dvacátého století. K jeho mistrovskému Requiem se vracíme po třech letech s interpretační jistotou a přesvědčením, že se jedná o skladbu, která překoná očekávání posluchačů a svojí pestrostí a kompoziční vyspělostí nabídne nejen mimořádný duchovní, ale též plně hudební zážitek.

5.11.2012 20:11:23 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Koncerty

Ondřej Ruml zazpívá šansony s Pražskými symfoniky

Ondřej Ruml

Zpěvák Ondřej Ruml vystoupí 20. a 21. května se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v Divadle Hybernia se ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v celý článek

další články...