zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vtipné rozloučení s šéfdirigentem Jakubem Hrůšou - aneb noční můra dirigenta

Jakub Hrůša v Rudolfinu

PKF – Prague Philharmonia se v neděli 14. června dojemně loučila se svým šéfdirigentem Jakubem Hrůšou, ale bylo to v podstatě jen formální rozloučení. Jakub Hrůša bude s orchestrem i nadále spolupracovat, například v příští sezóně bude s PKFkou vystupovat 27. března 2016 v Rudolfinu. Novým šéfdirigentem se stane Francouz Emmanuel Villaume, koncert s názvem První rendez-vous pod jeho vedením můžeme slyšet hned na začátku sezóny, v neděli 4. října 2015 taktéž v Rudolfinu.

Nedělní koncert se nesl v duchu dvou skladatelů, Josepha Haydna a Antonína Dvořáka. První půlku vyplnila Haydnova Koncertantní symfonie pro hoboj, fagot, housle, violoncello a orchestr B dur, op. 84, Hob. l:105. Sóla si zde zahráli houslista Jan Fišer, violoncellista Lukáš Pospíšil, hobojista Jan Souček a fagotista Tomáš Františ. Haydn bývá označován jako „otec symfonie“, je pravým ztělesněním čistoty a krásy klasicistního slohu a jeho hudba v nás vyvolává pocit, že jsme na zámecké slavnosti. Tento koncert dal příležitost členům PKF předvést, že když je to zapotřebí, každý člen orchestru umí sólisticky zazářit.

V druhé polovině večera jsme slyšeli neobvyklou kompozici od ikony české hudební kultury Antonína Dvořáka, kterou PKF nazvala jako "Příroda, život a láska". Jedná se o cyklus tří koncertních předeher pro velký orchestr V přírodě op. 91, B. 168; Karneval op. 92, B. 169; Othello op. 93, B. 174. Pravdou je, že jsem nikdy předtím neslyšela tato díla hrát pohromadě na jednom koncertu. Z úcty k Dvořákově liteře byly ouvertury hrány v tom pořadí, do kterého je autor srovnal. Já osobně bych prohodila Othella a Karneval, protože Karneval je veselejší, optimističtější a má ty správné závěrečné „grády“. Právě v této skladbě jakoby vystoupila na pozadí orchestru a strhla na sebe pozornost posluchačů hráčka na bicí Junko Honda s tamburínou.
Při závěrečném bouřlivém potlesku se odcházející šéfdirigent Jakub Hrůša s dojetím loučil podáním ruky s každým členem orchestru. Při přídavku si hudebníci dovolili předvést kanadský žertík, hráli si, co chtěli, bez ohledu na dirigenta, a postupně odcházeli se zamáváním i s nástroji z pódia. Pan dirigent stál bezradně na stupínku, byl z toho takzvaně totálně perplex - asi se mu to ještě nikdy v životě nestalo a zhmotnila se mu dirigentská noční můra. Naštěstí to trvalo jen krátce a byl to jen vtip.

Z výše uvedených sólistů dělal se dvěma z nich v této sezóně rozhovor kolega Josef Meszáros, rozhovory s nimi naleznete zde: Jan Fišer zde
Tomáš Františ zde

Psáno z koncertu „Rozloučení s šéfdirigentem Jakubem Hrůšou se členy orchestru (a papa Haydnem) V přírodě, životě a lásce“, Dvořákova síň Rudolfina, neděle 14. června 2015; dirigent Jakub Hrůša; PKF-Prague Philharmonia; housle Jan Fišer, violoncello Lukáš Pospíšil; hoboj Jan Souček; fagot Tomáš Františ
Joseph Haydn: Koncertantní symfonie pro hoboj, fagot, housle, violoncello a orchestr B dur, op. 84, Hob. l:105
Antonín Dvořák:"Příroda, život a láska", cyklus tří koncertních předeher pro velký orchestr
V přírodě op. 91, B. 168; Karneval op. 92, B. 169; Othello op. 93, B. 174

22.6.2015 15:06:04 Alena Kunčíková | rubrika - Recenze