zvláštní poděkování
Quantcom.cz

František Kysela a Smetanovy opery

F. Kysela - Braniboři v Čechách, návrh opony

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na nové výstavě v Muzeu Bedřicha Smetany pod titulem FRANTIŠEK KYSELA A SMETANOVY OPERY předkládá Národní muzeum v Praze veřejnosti kolekci smetanovských scénografií od Františka Kysely Jedná se o ojedinělý soubor Kyselových scénických a kostýmních návrhů k osmi Smetanovým operám, které
Národní divadlo uvedlo v rámci oslav stého výročí narození Bedřicha Smetany v roce 1924.
Oslavy stého výročí narození Bedřicha Smetany v roce 1924 byly projevem úcty národa ke svému géniu a souvisely i s vlastenectvím počátečního období první republiky. Jubileum se nepřehlédnutelně zapsalo do celorepublikového kulturního dění, neboť oslavné akce zasahovaly do všech oborů umění a byly završením dosavadního celonárodního uznání Smetanovu odkazu.

Největší pozornost se upínala k jádru oslav – slavnostnímu cyklu v Národním divadle, v němž mezi 23. dubnem a 12. květnem zazněly v chronologickém pořadí všechny Smetanovy opery. Zmíněnou posloupnost nedodržela jen opera Libuše, jejíž premiérou 12. května 1924, v den čtyřicát&eacut e;ho výročí skladatelova úmrtí, slavnostní cyklus vrcholil. Inscenace byly dílem tvůrčí trojice Otakar Ostrčil – Ferdinand Pujman – František Kysela a iniciovaly moderní spolupráci dirigenta, režiséra a výtvarníka, při níž všechny složky tvořivě spolupracují, a jedna ovlivňuje druhou.
Výstava představuje unikátní celek scénických a kostýmních návrhů Františka Kysely (1881 – 1941), který jako jediný výtvarník v dějinách Národního divadla získal možnost vytvořit takto rozsáhlý a celistvý výtvarný projekt. „Vystavovaný soubor návrhů otvírá jedinečnou možnost k pochopení vzniku moderní smetanovské scénografie. Vypovídá o vývoji jevištního výtvarnictví v počáteční etapě samostatné Československé republiky a je dodnes pro mnoho následujících výtvarníků základem a inspirací ve scénování Smetanových oper,“ dodala kurátorka Muzea Bedř icha Smetany a autorka výstavy Kateřina Viktorová.
Expozici Národního muzea, která prezentuje tyto unikáty poprvé jako ucelený soubor, bude moci veřejnost navštívit v Muzeu Bedřicha Smetany na Novotného lávce v Praze až do února příštího roku.

13.7.2015 07:07:25 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...