zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Legenda jménem Kubelík

Dirigent Rafael Kubelík

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce Jana a syna Rafaela, který před 70 lety dirigoval první koncert MHF Pražské jaro 1946. Scénář J. Pilka. Režie M. Suchánek.
Dirigent Rafael Kubelík, syn slavného houslového virtuosa, byl po krátkém angažmá v brněnské opeře jmenován v roce 1942 uměleckým ředitelem České filharmonie. Tehdy mu bylo 28 let. Není bez zajímavosti, že o čtyři roky později s naším prvním orchestrem zahajoval i uzavíral první ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

„Můj otec mi dal vlastně celý hudební svět do vínku, jemu jsem vděčný za všechno“, řekl dirigent světového renomé Rafael Kubelík (29. 6. 1914 – 11. 8. 1996) u příležitosti svého posledního koncertu v listopadu 1991 v Praze a pokračoval: „Když zemřel, věděl jsem, že nezemřel, že žije ve mně dál. Každé slovo o něm není dostatečně silné, není dostatečně krásné, není dostatečně věrné, není dostatečně svaté. Nemůžu nic víc říct, než bez něho bych nebyl.“
Po únorovém komunistickém puči v létě roku 1948 Rafael Kubelík emigroval. Postupně se vypracoval v jednu z největších dirigentských osobností své doby. V letech 1950–1953 stál jako umělecký ředitel a dirigent v čele Chicagského symfonického orchestru, pak byl v polovině padesátých let minulého století jmenován hudebním ředitelem Královské opery Covent Garden v Londýně, kde působil do roku 1958. Po období častého hostování (Vídeňská či Izraelská filharmonie) byl v letech 1961–1979 šéfdirigentem symfonického orchestru Bavorského rozhlasu v Mnichově, ze kterého vytvořil přední světové hudební těleso. Současně působil v Metropolitní opeře v New Yorku.
Po obnovení demokracie v Československu přijel po dlouhém období emigrace zpět do vlasti, aby po 42 letech stanul za dirigentským pultem České filharmonie právě při provedení Smetanovy Mé vlasti na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro 1990.
Místem posledního odpočinku otce Jana a syna Rafaela se stal Slavín na Vyšehradském hřbitově v Praze v blízkosti hrobu Bedřicha Smetany.
Vysílání: 12.5., 21.35 hod., ČT art

2.5.2016 15:05:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt celý článek

další články...