zvláštní poděkování
Volný.cz

Je nám ctí... Bohuslav Martinů - 130 let

Bohuslav Martinů

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bohuslav Martinů a Amerika
Dokumentární film o světově proslulém českém skladateli v letech 1941–1956 uvádíme u příležitosti 130. výročí jeho narození (2000). Připravili: A. Březina, M. Čvorsjuk a J. Nekvasil. Dokumentární film Aleše Březiny volně navazuje na předchozí Návrat z exilu, který zachytil evropské zážitky a umělecké snahy Bohuslava Martinů. Pořad se zaměřuje na skladatelovo působení v Americe – důležitou a zatím nezpracovanou etapu jeho života – kam odchází z Francie do válečného exilu v březnu 1941. Martinů měl za sebou kompozici téměř tří set děl, když se odhodlal ke své první symfonii. Tento rozhodující krok učinil ve svých dvaapadesáti letech až v Americe v roce 1942 na popud dirigenta Sergeje Kusevického. Ten také jeho první symfonii uvedl ve světové premiéře v Bostonu. Do roku 1946 napsal poté Martinů další čtyři symfonie. Šestá vznikla v roce 1953 a nese název Symfonické fantazie.
Do Evropy se Martinů opět podíval až po druhé světové válce. Americký pobyt Martinů není jednoduchou cestou ke světové proslulosti, přesto, že sem přichází už jako zralý skladatel. Postupně se aklimatizuje, učí se řeč a navazuje nové kontakty, které mu přinášejí i umělecké zakázky. V dokumentu se objevuje řada pamětníků a jejich potomků, jako např. bratři Rybkové, jejichž otec Frank byl blízkým přítelem Martinů nebo přímí američtí žáci českého mistra 20. století.
Vysílání: 05.12., 20.15 hod., ČT art

Pocta Bohuslavu Martinů
Ke 130. výročí narození skladatele Bohuslava Martinů zahraje Česká filharmonie jeho Koncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány H 271 a Koncert pro dva klavíry a orchestr H 292. Během večera zazní také Henri Dutilleux – Symfonie č. 2 „Le Double“. Účinkují: S. Byčkov – dirigent, K. a M. Labeque – klavíry, I. Kahánek – klavír, M. Kroutil – tympány. Režie: U. Feudel (Premiéra). Bohuslav Martinů se narodil 8. prosince 1890 a zemřel 28. srpna 1959. Jeho celoživotní dílo vyvrcholilo symfonickou tvorbou komponovanou pro nejlepší orchestry USA. U příležitosti 130. výročí narození si připomeneme dílo mimořádné osobnosti, jež zásadním způsobem přispěla k formování české moderní hudby, přestože v jeho rodné zemi se mu nedostávalo tak jednoznačně pozitivního přijetí, jako v USA. V 50. letech byl u nás dokonce prohlašován za buržoazního zaprodance. Ani dnes nejsou jeho orchestrální díla běžnou součástí repertoáru českých orchestrů a dirigenti, například Jiří Bělohlávek, opakovaně investovali velkou energii do prosazování hudby Bohuslava Martinů.
Vysílání: 05.12., 21.10 hod., ČT art

Čím lidé žijí
Původní televizní zpracování jednoaktové opery Bohuslava Martinů, jehož 130. výročí narození si v těchto dnech připomínáme, na skladatelovo libreto podle povídky L. N. Tolstého. Účinkují: C. Kassai, R. Novák st., M. Kopecký, M. Poulová, Z. Valchařová a další. Hraje Česká filharmonie, dirigent J. Bělohlávek. Spoluúčinkuje sbor Martinů Voices, sbormistr L. Vasilek. Scénář a koncepce filmu J. Nekvasil a J. Kopecký. Kamera M. Gábor. Režie J. Nekvasil. Pastorální opera Bohuslava Martinů (1890–1959) o jednom dějství Čím lidé žijí vznikla v roce 1952 v New Yorku. Byla napsaná jako televizní opera a svou premiéru měla o rok později při vysílání NBC. Libreto napsal Bohuslav Martinů podle povídky Lva Nikolajeviče Tolstého Kde je láska, tam je i Bůh. Toto dílo není často uváděno. Z tohoto ohledu je realizace zvukové nahrávky a následného filmového zpracování opery režisérem Jiřím Nekvasilem výrazným kulturním počinem s celosvětovým přesahem. Dílo je už v samotném autorském zpracování vysoce stylizované, na způsob středověkého Miráklu, a dává mimořádný prostor pro originální filmové zpracování. V hudební nahrávce z roku 2014 účinkovali pod taktovkou tehdejšího uměleckého šéfa České filharmonie Jiřího Bělohlávka sólisté Ivan Kusnjer, Jan Martiník, Lucie Silkenová, Ester Pavlů, Jaroslav Březina a další, sbor Martinů Voices řídil Lukáš Vasilek.
Vysílání: 05.12., 22.40 hod., ČT art

23.11.2020 13:11:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 02 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Články v rubrice - Z éteru

Romeo a Julie v nastudování Stuttgartského baletu

Romeo a Julie

Romeo a Julie
Světoznámá choreografie J. Cranka v současném nastudování Stuttgartského státního baletu. Hud ...celý článek


Plácido Domingo - 80 let

Plácido Domingo (Mé největší role)

Plácido Domingo Gala
Jeden z nejvšestrannějších pěvců 20. století, který v těchto dnech slaví své osmdesáti ...celý článekČasopis 02 - sekce

DIVADLO

Z první řady - Hašler...

P. Rychlý a K. Brožová (Hašler...)

Hašler...
Revue na motivy života slavného českého písničkáře a herce. Napsal P. Kohout. Roli režiséra a rež celý článek

další články...

HUDBA

Vladimír Merta - 75 let

Vladimír Merta

...jedna židle přebývá
Loučení s Karlem Krylem pohledem písničkáře a režiséra Vladimíra Merty, který dnes s celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Městská knihovna v Praze v roce 2021

Městská knihovna v Praze

Téma udržitelnosti, které ještě v lednu skloňovala skoro všechna média, bylo záhy odsunuto stranou pandemií ko celý článek

další články...