zvláštní poděkování
Volný.cz

Výpravná inscenace Benvenuto Cellini

H. Berlioz: Benvenuto Cellini
Americký hvězdný tenorista Michael Spyres v titulní roli výpravné inscenace, kterou v Anglické národní opeře nastudoval režisér Terry Gilliam. Dále účinkují: C. Wintersová, P. Hunka, N. Pallesen, R. Burkhard, W. White, P. Murrihyová, D. Soar a další. Sbor se sbormistrem N. Jenkinsem a orchestr Anglické národní opery řídí Edward Gardner. Televizní režie Andy Morahan (V anglickém znění s titulky) (Premiéra).
První dokončená opera novoromantického francouzského skladatele Hectora Berlioze z roku 1838, s nádhernými obrazovými a hudebními scénami, jako je například opojné karnevalové veselí v Římě, je založena na životopisné knize proslulého italského zlatníka a sochaře 16. století Benvenuta Celliniho. Vypráví příběh vášnivé lásky, dobrovolného únosu, milostné intriky, masopustního přestrojení a nepravé totožnosti. Romantická opera představuje Berliozovu nejzářivější a něžně zamilovanou hudbu.

Hvězdné obsazení se sešlo při této anglické inscenaci hudebně dramatického díla, jíž vévodí americký pětatřicetiletý vynikající hrdinný tenorista Michael Spyres v titulní roli s úchvatnou sopranistkou Corinne Wintersovou jako Celliniho milenkou Terezou. Hvězda anglické národní opery basbarytonista Willard White se v postavě papeže Klementa VII. vrací k tomuto divadelnímu souboru, aby rozšířil svůj úctyhodný seznam úspěšných rolí. Britský tisk o nastudování dirigenta Edwarda Gardnera a režiséra Terryho Gilliama v roce 2015 napsal: „Inscenace je triumf („...the production is a triumph...“, Daily Telegraph) a operní počin roku („The operatic romp of the year“, The Times). Největšího efektu dostupuje děj ve zmíněném římském karnevalu a scéně odlévání sochy Persea v gigantickém scénickém ztvárnění.
V dalších, neméně závažných rolích se představí basbarytonista Pavlo Hunka jako Terezin otec, papežův bankéř Giacomo Balducci, americký barytonista Nicholas Pallesen jako Celliniho sok v lásce Fieramosca a irská mezzosopranistka Paula Murrihyová v kalhotkové postavě Celliniho učně Ascania.
Vysílání: 06.3., 20.15 hod., ČT art

22.2.2021 13:02:46 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

NdB

Články v rubrice - Z éteru

Mozart Requiem z Mnichovské rezidence

Mozart Requiem

W. A. Mozart: Requiem
V Herkulově sálu Mnichovské rezidence hrají a zpívají: G. Kühmeierová, E. Kulmanová, ...celý článek


Hudební tipy 17. týden

Jarní hvězdy České filharmonie živě

Na plovárně s Vladislavem Borovkou
Rozhovor Marka Ebena s hobojistou České filharmonie. Režie J. Hojtaš (Pr ...celý článek


Dokumentární film Talent

Talent

Talent
Nora Lubaddová, Adéla Řehořová, Jan Čmejla a Richard a Eduard Kollertovi jsou děti, které jsou výjim ...celý článek


Z první řady... Eva Urbanová

Eva Urbanová

Eva Urbanová – Galakoncert
Koncert českých a italských árií operní hvězdy, která v těchto dnech oslav ...celý článekČasopis 16 - sekce

DIVADLO

Divadlo Komedie slaví Vlastu Buriana

Divadlo Vlasty Buriana a Komedie /1930-2020/

Divadlo Komedie slaví v této sezoně již druhé významné jubileum. Na sklonku loňského roku to bylo 90. výročí o celý článek

další články...

HUDBA

Morcheeba - Blackest Blue

Přebal alba

Blackest Blue je desátým studiovým albem britské skupiny Morcheeba, jež působí na hudební scéně bezmála tři de celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Válečný snímek Kód Navajo

Nicolas Cage (Kód Navajo)

Kód Navajo
Kdo zná šifru, nesmí padnout do rukou nepřátel. Rozhodně ne živý. Nicolas Cage v hlavní roli ame celý článek

další články...