Karel Husa pohledem Olgy Sommerové

autor: Česká televize
zvětšit obrázekKarel Husa pohledem Olgy Sommerové
Portrét světoznámého skladatele, dirigenta a pedagoga, nositele Pulitzerovy ceny, jehož sté výročí narození si v těchto dnech připomínáme (2001). Režie O. Sommerová. Karel Husa (*7. 8. 1921 – †14. 12. 2016) byl jedním z nejúspěšnějších poválečných hudebních skladatelů českého původu. V období protektorátu začal studovat skladbu a dirigování na pražské konzervatoři. Ve studiu pokračoval po osvobození v Paříži. V padesátých letech definitivně odešel do USA, kde od roku 1954 působil jako pedagog na Cornellově univerzitě ve městě Ithaca.
Kromě pedagogické činnosti spolupracoval jako dirigent s mnoha renomovanými symfonickými orchestry. I vzhledem k osudu emigranta byla jeho tvorba v naší zemi prakticky neznámá a zůstávalo tomu tak i po roce 1989, kdy se jeho dílem prakticky zabývala jen Hudba Hradní stráže a Policie České republiky – navzdory tomu, že Karel Husa patřil k mezinárodně nejoceňovanějším moderním skladatelům vážné hudby, o čemž vypovídá především zisk Pulitzerovy ceny za hudbu v roce 1969. Krátce předtím zkomponoval emotivní Hudbu pro Prahu 1968, což bylo velkorysé a vřele přijaté protestní gesto.
České publikum si však skladbu mohlo poslechnout až v roce 1990 pod taktovkou samotného autora. V roce 2000 přijal na hudební fakultě Akademie múzických umění čestný doktorát a v Obecním domě uvedl opožděnou premiéru své První symfonie z padesátých let minulého století. Při této návštěvě ho doprovázela i režisérka portrétu Olga Sommerová.
Vysílání: 08.8., 23.05 hod., ČT art
TIP!
Časopis 29 - rubriky
Časopis 29 - sekce
DIVADLO
Je nám ctí... Městské divadlo Brno – 80 let

Lakomec
Bolek Polívka v hlavní roli Molièrovy komedie, v níž jde o peníze až v první řadě, inscenované celý článek
HUDBA
Radůza se v novém singlu vydává do nečekaných hudebních krajin

Písničkářka Radůza přichází s novým autorským singlem Já tě prosím, buď tu se mnou celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Výtvarné tipy 28. týden

Skvost města světel: příběhy pařížské radnice
Jak vznikal a co v sobě skrývá méně povědomý skvost architekt celý článek