Michael Spyres - Baritenor

autor: archiv
zvětšit obrázekPřestože pojem barytenor/baritenor máme dnes spojený zejména s některým technicky náročnými rossiniovskými rolemi, jeho faktický význam můžeme aplikovat daleko šířeji. Hlavně v baroku byla velká část partů, běžně označovaných jako tenorové, v podstatě barytenorových. Američan Michael Spyres začínal jako barytonista a podle jeho vlastních slov mu trvalo cca deset let, než si rozšířil hlasový rozsah až do tenorových výšek.
Jde tedy v principu o mužský ekvivalent toho, čemu říkáme u ženských hlasů "soprano sfogato", tedy původně alt nebo mezzosoprán, který je schopný spolehlivě zvládat i sopránové výšky. V nižší poloze mu ale zůstává charakteristický tmavší témbr a robustnost. Z posluchačského hlediska jde o velice zajímavou hlasovou "fúzi" a Michael Spyres ji na svém novém albu využívá skutečně naplno. Najdeme zde totiž 18 (!) árií v italštině, francouzštině i němčině od 16 různých skladatelů, včetně takových rarit, jako je např. árie z opery Ariodant od Étienna Méhula z roku 1799.
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Časopis 27 - sekce
DIVADLO
Divadlo Husa na provázku se zaměří na téma strachu

Dramatický debut oceňovaného prozaika Petra Šestáka, adaptace strhujícího historického románu nositele Nobelov celý článek
HUDBA
Příběhy světové hudby - Genesis

Genesis
Portrét art rockové legendy, produkovaný členy skupiny, včetně Petera Gabriela a Phila Collinse. Ti celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Příběhy hvězd - Banderas a Almodóvar

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar - dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří se na celý článek