zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Francouzské inspirace a Fryderyk Chopin

PKF – Prague Philharmonia

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

PKF – Prague Philharmonia: Francouzské inspirace
Slavnostní koncert z děl francouzských a českých hudebních velikánů. Skladby M. Ravela, C. Debussyho, G. Bizeta a B. Martinů diriguje E. Villaume, sólo klavír M. Dalberto, S. Gallin. Režie A. Rezek (Premiéra). Program slavnostního koncertu ze Smetanovy síně Obecního domu v Praze k sobě staví čtyři výrazné osobnosti francouzské hudby a jednu osobnost českou, v jejíž tvorbě Francie sehrála významnou roli. Georges Bizet, autor slavné Carmen, kterou pootevřel dveře k realističtějšímu verismu, napsal v roce 1871 půvabný cyklus čtyřručních skladeb pro klavír Dětské hry, jakýsi francouzský protějšek Schumannových Dětských scén. Z cyklu posléze zinstrumentoval pět částí s přívlastkem Malá suita pro orchestr. Claude Debussy a Maurice Ravel jsou považováni za nejdůležitější hudební představitele impresionismu, stylu, který se řadí mezi to nejvýraznější, co Francie hudbě a umění obecně přinesla. Výsledkem talentu obou autorů je orchestrální verze poetické a nevšední Sarabandy. Současně je tento prestižní večer připomínkou pražského koncertu francouzského umělce Maurice Ravela, který vystoupil v Praze pouze jednou, přesně před 90 lety. V Novém německém divadle, dnešní Státní opeře, dirigoval v únoru 1932 tenkrát sotva měsíc starý Koncert pro klavír a orchestr G dur. Toto odlehčené dílo, v němž autor klade důraz na brilantnost interpreta, dnes uslyšíme v podání slavného francouzského klavíristy Michela Dalberta. A když mluvíme o Ravelovi, nesmí chybět jeho extatické Bolero, jedna z vůbec nejpopulárnějších skladeb klasické hudby.
Vztah české a francouzské hudby pak přímo ztělesňuje Bohuslav Martinů. Nicméně, jeho Toccata e due canzoni vznikla až v USA. Dílo se skládá ze strhující rytmické toccaty, a kontrastních lyrických canzoni. Kompozice zcela ideální pro orchestr typu PKF – Prague Philharmonia zazní s klavíristou Stanislavem Gallinem.
Vysílání: 07.2., 20.15 hod., ČT art

Po stopách slavných skladatelů: F. Chopin
Něžný revolucionář, hudební lev pařížských salónů a průkopník virtuosní klavírní hry. Režie Valérie Expositová. Fryderyk Chopin (1810–1849) je v Polsku dodnes národním hrdinou a jeho hudba je hluboce zakořeněna v srdcích všech Poláků, kteří ho nepokrytě zbožňují. Cokoli je spojeno s jeho památkou, je posvátné a v Chopinově muzeu ve varšavském paláci Ostrogských je každý exponát doslova prodchnut dějinami. Od jednoho z Chopinových klavírů, přes odlitek jeho ruky, náramek, který patřil jeho sestře, až po Chopinovy zlaté hodinky, jež dostal od pěvkyně Angeliky Catalaniové, která ho slyšela hrát a improvizovat.
Prvním učitelem hudby polského básníka klavíru byl Čech Vojtěch Živný, jemuž věnoval jednu ze svých prvních klavírních skladeb Polonézu As dur z roku 1821. V době konzervatorních studií poznával polské lidové písně a tance z několika polských regionů. Není proto náhodou, že nejpočetnější skupinu jeho skladeb tvoří kolekce 49 mazurek.
Poprvé koncertoval Chopin veřejně ve Varšavě, když mu bylo osm let, první zahraniční koncerty uskutečnil v Berlíně, Vídni a Praze, kde se seznámil s Václavem Hankou. Roku 1831 se usadil v Paříži, kterou opouštěl jen při koncertních cestách a zdravotních pobytech v lázních, mj. v Karlových Varech a Mariánských Lázních, kde se zasnoubil v létě 1836 s Marií Wodzińskou, svou celoživotní láskou.
Vysílání: 07.2., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 12.2., ČT art

31.1.2022 10:01:58 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l ...celý článek


Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper ...celý článek


Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Tři mušketýři: A nikdy nezapři sám sebe

Tři mušketýři (Městské divadlo Zlín)

Městské divadlo Zlín uvádí od dubna 2024 nadčasový romantický příběh TŘI MUŠKETÝŘI. Tento titul se na českých celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s celý článek

další články...