zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Lehká kavalerie bere Ostravu útokem

Z inscenace operety Lehká kavalerie

autor: archiv divadla   

Kdo nezná bravurně napsanou předehru k operetě Franze von Suppého Lehká kavalerie – ten jako by nebyl. Tento oblíbený a pro posluchače velmi vděčný kus promenádních koncertů, ale i přídavků renomovaných symfonických těles je všeobecně znám, stejně jako rázný pochod. Ovšem opereta, kterou předehra otevírá je, ruku na srdce, prakticky neznámá a na jevištích neuváděná. Jistě je to i díky chatrnému libretu.
V ostravském Národním divadle moravskoslezském se rozhodli pro obrodu tohoto díla. A udělali dobře – vždyť Suppého hudba nepostrádá invenci, je operetně lehká, ale s náročnými pěveckými party.

Děj je, jak už to u operet bývá, poměrně prostý: do malého ospalého městečka se dostane pluk kapitána jízdy Štěpána, který neustále hledá tu pravou. Ve městečku způsobí příjezd oddílu pořádný rozruch, počestné a vážené paničky chtějí u sebe v domech ubytovat co nejvíce vojáků (ovšemže se zjevnými postranními úmysly), zatímco jejich manželé neustále a marně protestují. Do tohoto zmatku navíc přijíždí i tingltangl monsieura Pompidoua s krásnou zpěvačkou Gittou. Nakonec se však vše v dobré obrátí, vojáci musí opustit městečko a Štěpán si zde najde svou lásku v krásné mladé šlechtičně Márii.
V Ostravě se režie ujala Dagmar Hlubková, která také upravila chatrné libreto společně s Tomášem Vůjtkem – autorem nových zpěvních textů. V této práci oba navázali na režiséra a dramatika Sašu Lichého, který se jako první pokusil o přepracování původního libreta. Scénu, vhodně dokreslující prostředí, která je navíc variabilní – jednoduchými prvky se velmi rychle změní z vojenského tábora v náměstíčko s krámky a hospodou, vytvořil Martin Víšek. O vkusné barevné kostýmy se postarala Eliška Zapletalová.

Při premiéře 19. února 2005 se představil v roli Štěpána Václav Morys, partnerkou mu byla Oľga Bezačinská. Nemoci nerespektují divadelní premiéry a pokoušely se i o některé protagonisty nově uvedené operety. Viditelně indisponovaný Václav Morys podal až na malé zakolísání v úvodním zpěvu velmi dobrý pěvecký i herecký výkon. Podobně byl indisponován i Jan Drahovzal (poručík Šándor Farago), který si dával velký pozor, aby roli bez alternace dozpíval, což se mu nakonec podařilo. Dámská část souboru se blýskla v podobě Oľgy Bezačinské, jejíž Mária se „přetransformuje“ z povýšenecké netýkavky emancipované ženy v dívku zamilovanou a plně oddanou svému muži. Velmi vtipný je duet Štěpána s Márií ve druhém jednání, který přechází z vyznání lásky v pravou a nefalšovanou manželskou hádku.
V dalších rolích vynikli Roman Harok jako kapitánův sluha Pišta, Libor Olma jako kaprál Kopita a Jana Hoštáková v úloze zpěvačky tingltanglu Gitty. Ve výčtu postav však nesmějí chybět drobné figurky maloměšťáků, které až dokonale dokázali vykreslit sólisté souboru. Miroslav Urbánek a jeho „neúplatný“ starosta, kterému však velí jeho despotická žena Pólika (Hana Hradilová), věčně podlézavý starostův nohsled - písař Sokrates Apponi (Roman Žiška), uťáplý Ferenc Boros (Marcel Školout) s „milou“ ženou Ibólií (Petra Šviráková), neustále protestující opoziční radní János Homogyi (Josef Novák-Wajda) s manželkou Agostýnou (Karla Diváková - best crossbow on sale online), obdarovanou slušivým knírkem...

Orchestr řídil dirigent Karel Mládek. Občasné chyby v žesťové sekci při předehře se bohužel zvýraznily díky přenosu zvuku do reproduktorů – ostatně to je jediná technická výtka, kterou můžeme inscenátorům připsat na vrub.

Suppého Lehká kavalerie provedená na scéně Národního divadla moravskoslezského v Ostravě představuje jeden z operetních vrcholů této sezóny v celorepublikovém měřítku. Dramaturgie souboru operety neustále připravuje svým divákům lahůdky z kuchyně lehkého žánru a daří se jí to velmi dobře – vzpomeňme nedávno ve slovenštině uvedeného Vtáčnika nebo muzikál Camelot z dílny známých autorů My fair lady. Špičkový ostravský operetní soubor pomalu a jistě přestává mít v České republice konkurenci. Soudě podle diváckého zájmu hlad po lidovém divadle roste, a tak snad nemusí mít o svou opodstatněnou existenci strach. Lehká kavalerie jen potvrzuje jeho kvality a zcela jistě přitáhne do divadla řadu nejen operetních fandů.

Franz von Suppé Lehká kavalerie
Dirigent Karel Mládek, režie Dagmar Hlubková, scéna Martin Víšek, kostýmy Eliška Zapletalová.
Premiéra 19. února 2005 v Divadle Jiřího Myrona.

28.2.2005 01:02:40 Tomáš Lehotský | rubrika - Recenze

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 21 - sekce

DIVADLO

Tři mušketýři: A nikdy nezapři sám sebe

Tři mušketýři (Městské divadlo Zlín)

Městské divadlo Zlín uvádí od dubna 2024 nadčasový romantický příběh TŘI MUŠKETÝŘI. Tento titul se na českých celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov celý článek

další články...