zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Backstage: Cosi fan tutte

Backstage

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Backstage: Cosi fan tutte
Časosběrný dokument o vzniku inscenace opery W. A. Mozarta Cosi fan tutte. Novinka německé režisérky Tatjany Gürbacy v hudebním nastudování dirigenta Karstena Januschkeho, v níž pěvecky i herecky excelují přední sólisté Opery Národního divadla. Režie R. Šáchová (Premiéra). Mozartova opera Cosi fan tutte, do češtiny překládaná mimo jiné jako Tak to dělají všechny nebo jako Škola milenců, jak zní dnes vypouštěná druhá polovina názvu, je poslední z trojice titulů vzešlých ze spolupráce s libretistou Lorenzem Da Ponte. Po Donu Giovannim a Figarově svatbě zvolili autoři komorní příběh řešící partnerské vztahy čtveřice protagonistů.

Da Ponte tentokrát nabídl Mozartovi vlastní originální text, byť odložený Salierim, a nikoli přepracované již dříve použité libreto nebo adaptovanou divadelní hru, jako v předchozích případech a jak bylo ostatně běžné. Inspiraci pro nadčasovou a hořkou komedii o zkoušce ženské (v konečném důsledku i mužské) věrnosti našel Da Ponte v Ovidiových Proměnách nebo Ariostově Zuřivém Rolandovi. Ze zdánlivě triviální historky vytvořil Mozart jedno ze svých nepropracovanějších děl, udivující nejen krásou melodií a barevností orchestrace, ale rovněž skvělou charakteristikou postav a situací. Opera byla poprvé představena 26. ledna 1790 ve vídeňském Burgtheatru za skladatelova řízení.
Vysílání: 28.9., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 02.10., ČT art., 04.10., ČT art

19.9.2022 18:09:48 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Okupace (DBz)

Časopis 48 - sekce

HUDBA

Tribute to Miro Žbirka 70

Tribute to Miro Žbirka 70

Tribute to Miro Žbirka 70
Záznam koncertní pocty k nedožitým sedmdesátinám legendy československé populární celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

PnVČ s VČD pořádají výstavu Samet v divadle

Demonstrace před divadlem (Foto: Evžen Báchor, archiv PnVČ)

Východočeské divadlo Pardubice navázalo spolupráci s Pamětí národa Východní Čechy, jejíž výsledkem je výstava celý článek

další články...