zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Václav Hudeček a Jiří Kout výročí

Václav Hudeček

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Múzy Václava Hudečka
Život a tvorba vynikajícího českého houslového virtuosa, který letos oslavil významné životní jubileum, očima režiséra Patrika Ulricha (Premiéra). Jste zváni do světa Václava Hudečka, do světa mimořádné muzikálnosti, profesní náročnosti, pracovitosti, ale i přátelské, milé povahy a stále usměvavé, pohodové nálady. Ocitneme se s ním na důležitých místech jeho života a navštívíme s ním mimořádné chvíle jeho kariéry. Budeme ale i u zcela běžných momentů štěstí a pohody. A hlavně budeme v dotyku s hudbou a vrcholným mistrovským uměním jeho houslové hry. K jeho životu bezesporu patří jeho manželka, herečka a spisovatelka Eva Hudečková. Tvoří spolu harmonickou jednotu, vzájemně se ovlivňují a inspirují. Jejich společným projektem v posledních letech je pomoc a výchova mladých umělců, třeba v luhačovické Akademii Václava Hudečka.
Vysílání: 26.12., 20.00 hod., ČT art
Opakování: 28.12., ČT art., 01.1., ČT art

Václav Hudeček 70
Koncert Filharmonie Bohuslava Martinů při příležitosti významného jubilea jednoho z nejproslulejších českých houslových virtuózů Václava Hudečka, který letos oslavil 70. narozeniny (Premiéra). Koncert Filharmonie Bohuslava Martinů proběhl k oslavě významného životního jubilea jednoho z nejproslulejších českých houslových virtuózů Václava Hudečka, který v červnu 2022 oslavil 70. narozeniny. Výjimečná umělecká dráha Václava Hudečka započala na koncertě v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra, kde vystoupil ve svých 15 letech. Jeho úspěšná hudební kariéra pokračovala na těch nejprestižnějších pódiích světa s nejlepšími světovými orchestry. Jako rodák z Rožmitálu pod Třemšínem pořádá v Luhačovicích každoročně již od roku 1997 houslovou Akademii. Za ty roky prošlo Akademií nesčetné množství talentů, Václav Hudeček se tímto způsobem podílí také na výchově a podpoře mladých a nadějných hudebníků. Poprvé se zlínské (tehdy ještě gottwaldovské) publikum mohlo s Hudečkem osobně setkat v dubnu 1980 v Divadle pracujících na koncertě pořádaném v rámci 5. ročníku festivalu Talentinum. Počínaje tímto okamžikem pak začala více než čtyři dekády trvající spolupráce, která přetrvává dodnes. V rámci slavnostního programu se na pódiu Kongresového centra Zlín po boku Václava Hudečka představily další hvězdy české hudební scény: violistka Kristina Fialová, pěvci Tomáš Černý a Jiří Brückler. Nemohl chybět ani Český filharmonický sbor Brno vedený Petrem Fialou. Celý koncert byl řízen pod taktovkou šéfdirigenta zlínské filharmonie Roberta Kružíka. Program byl koncipován jako mozartovsko-dvořákovský a nabídnul spojení dvou skladeb Wolfganga Amadea Mozarta: předehra k opeře Figarova svatba a Koncertantní symfonie pro housle, violu a orchestr, se slavnou Messa da Gloria Pietra Mascagniho, na které navázaly skladby Antonína Dvořáka Romance f moll pro housle a orchestr a Te Deum.
Vysílání: 26.12., 20.55 hod., ČT art

Jiří Kout
Portrét významného českého dirigenta, držitele Ceny Antonína Dvořáka 2011, od jehož narození dnes uplynulo 85 let (2012). Režie V. Darjanin. Jiří Kout (*26. 12. 1937), jehož 85. narozeniny si dnes připomínáme, se zařadil mezi naše mezinárodně nejproslulejší dirigenty. Studoval na pražské Akademii múzických umění u prof. Bohumíra Lišky a svou uměleckou dráhu nastoupil v roce 1964 v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Brzy přišel i první výrazný úspěch v zahraničí, když v roce 1965 zvítězil v mezinárodní dirigentské soutěži v Besançonu. Z Plzně byl nucen v roce 1969 odejít, protože veřejně projevil svůj nesouhlas s vojenskou intervencí do Československa v srpnu 1968. K soustavnější dirigentské činnosti se mohl vrátit až v roce 1972, kdy dostal příležitost v pražském Národním divadle, přesto byl i nadále pod neustálým tlakem kvůli svému protikomunistickému smýšlení. Po úspěšném hostování v Německé opeře na Rýnu v Düsseldorfu se nakonec v roce 1978 rozhodl ke stálému působení v düsseldorfském souboru a odešel z vlasti. V roce 1985 se stal ředitelem opery v Saarbrückenu, kde vedle operních představení dirigoval též symfonické koncerty. Od 1. září 1990 byl hlavním dirigentem Deutsche Oper v Berlíně, zároveň od roku 1993 hudebním ředitelem v Lipské opeře.
Jiří Kout proslul zejména jako dirigent Wagnera, Strausse a Janáčka, jejichž díla dirigoval v prestižních světových operních domech (např. Metropolitní opera v New Yorku, Deutsche Oper v Berlíně, Vídeňská státní opera, Pařížská opera, Covent Garden, La Scala). V Berlíně mělo velký úspěch jeho nastudování Janáčkovy opery Káťa Kabanová – tato opera byla vyhlášena inscenací roku. Jiří Kout pravidelně spolupracuje s významnými symfonickými orchestry. V roce 1998 se stal šéfdirigentem symfonického orchestru v St. Gallen a v letech 2006–2013 zastával funkci šéfdirigenta Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.
Vysílání: 26.12., 23.05 hod., ČT art

19.12.2022 17:12:06 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou celý článek

další články...