zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudebně-taneční Kniha džunglí se vrací do šapitó

Kniha džunglí

autor: Pavel Hejný  

zvětšit obrázek

Kniha džunglí anglického spisovatele Rudyarda Kiplinga loni dostala hudební, taneční a scénickou podobu, kterou jí vdechli autoři Matěj Forman a Marko Ivanović. O divadelní adaptaci byl takový zájem, že byla vyprodána ještě před samotnou premiérou v červnu 2022. Letošní série 18 repríz od 28. května do 18. Června 2023 bude v tomto roce jedinou příležitostí, kdy lze toto výpravné představení pro celou rodinu vidět. Inscenaci vytvořili Divadlo bratří Formanů, Česká filharmonie a taneční soubor DEKKADANCERS, a to na míru šapitó Azylu78, kde se odehraje i tento rok. Novinkou v programu budou doprovodné workshopy na výrobu masek.

Hudbu složil skladatel a dirigent Marko Ivanović a na místě ji přednese patnáctičlenný orchestr České filharmonie, který je netypicky usazen do orchestřiště vysokého 5 metrů přímo ve scéně. „Chtěl jsem vyjádřit přírodní divokost a chaotičnost, která ale v celku tvoří takovou zvláštně melodickou krásu. Posluchači se ocitnou uprostřed lesa, v srdci nevyzpytatelné, tajemné, zábavné a nebezpečné džungle,” říká Ivanović. Ze soudobé orchestrální hudby vznikla nyní také nahrávka. Tu vydá 26. května hudební vydavatelství Animal Music Petra Ostrouchova. CD nosiče budou k dispozici přímo na místě konání akce i v běžné prodejní síti a na e-shopu vydavatelství.
Adaptace je oceňována pro výtvarnou poetiku, s níž scénu v tajemnou džungli proměnil výtvarník a režisér projektu Matěj Forman a tým Divadla bratří Formanů. „Pro letošní ročník jsme si připravili doprovodný program. Vedle šapitó postavíme stan ,Ateliér', kde si mohou malí i velcí vyrobit s našimi výtvarníky masky inspirované džunglí,” zve Matěj Forman. Workshopy probíhají každý pátek, sobotu a neděli, startují vždy hodinu a půl před začátkem večerního představení.
Hravý choreografický rukopis Štěpána Pechara pak spolehlivě promění tanečníky v obyvatele pralesa i tentokrát. V čemž důležitou roli hrají, kromě pohybové složky, také kostýmy a masky výtvarnice Andrey Sodomkové. Každý z dvanácti performerů projektové taneční skupiny DEKKADANCERS jich vystřídá hned několik, až vytvoří iluzi, že jich je na jevišti mnohem více.
Kniha džunglí je vhodná pro děti od šesti let a je jazykově bezbariérová. O představení je velký zájem i letos a některé termíny jsou již vyprodané.
V červnu se uskuteční v Azylu78 ještě dvě tradiční akce, které pořádá tým divadla Jatka78. Jedna je určena pro všechny, kteří se rádi udržují ve formě. Noční divadelní běžecký závod Velká holešovická. Své síly běžci změří 1. června. Kromě soutěže štafet českých divadelních týmů se mohou zúčastnit i jednotlivci z řad veřejnosti. Na tři pohádky, výtvarné i cirkusové workshopy láká dětské odpoledne Ukončete nástup, divočina volá, které proběhne 17. června a je určeno dětem od tří let.

22.5.2023 15:05:46 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hamlet aneb Hádala se duše s tělem (MdB)

Články v rubrice - Zveme ...

Konference Hortus Musicalis v Broumově

Klášter Broumov

Na aktivní hudebníky, skladatele a textaře, ale i pořadatele, organizátory, techniky a další kulturní profese ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

Portrét Václav Neckář

Václav Neckář (Dobrou zprávu já přináším vám)

Dobrou zprávu já přináším vám – Václav Neckář
Velký dokumentární portrét legendy naší popové scény, k celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Clint Eastwood, Bong Joon-ho

Parazit

Oklamaný
Voják Severu držený ženami jižanské dívčí školy. Je to ale on, kdo je vězněm? Clint Eastwood v ame celý článek

další články...