zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Operní tipy

Bayreuth slaví stoletý Prsten Nibelungův

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bayreuth slaví stoletý Prsten Nibelungův
Německý dokument o kontroverzní inscenaci Wagnerovy tetralogie francouzského režiséra Patrice Chereaua v roce 1976 s Pierrem Boulezem za dirigentským pultem. Režie Brian Large a Eric Schulz. V roce 1976, ke svému stoletému výročí, angažoval Bayreuthský festival do té doby nepříliš známého francouzského filmového a divadelního režiséra Patrice Chereaua, aby nastudoval novou inscenaci Wagnerova Prstenu Nibelungova. Do té doby panovala všeobecná shoda v tom, že je to dílo, které téměř nelze inscenovat. Poznamenal si to i sám jeho skladatel, libretista a režisér Richard Wagner v roce 1876. Naturalistická interpretace díla, která byla obvyklá v době jeho vzniku, nakonec vyznívala banálně. V následujících letech se naopak ujalo výrazně estetizující pojetí, které kladlo důraz na opulentně krásné obrazy a potlačovalo jevištní akci. Patrice Chereau se však rozhodl vzít Wagnera doslovně a konečně zhmotnit skladatelovy představy se vším všudy. Prsten Nibelungův tvoří čtyři celovečerní operní díla (Zlato Rýna, Valkýra, Siegfried a Soumrak bohů) a dohromady má zhruba 14 hodin. V prvním dílu zvaném německy Vorabend (Předvečer) ukradne trpaslík Alberich zlatý poklad, který střežily dcery Rýna, a uková z něj prokletý prsten, jímž dokáže ovládnout celý svět. Z tohoto zločinu se pak odvíjí rozsáhlá dějová linie plná vražd, podrazů, krádeží, ale i romantické lásky.
Vysílání: 29.8., 00.25 hod., ČT art
Opakování: 02.9., ČT art., 04.9., ČT art

GOLEM – extáze expresionismu
Rabi Löw a svět magické rudolfinské Prahy ožívá v pojetí současných autorů. Originální operu Hanuše Bartoně uvádíme u smutné příležitosti skladatelova nedávného úmrtí (1993). Účinkují: R. Janál, J. Kubík, I. Koupilová, V. Walterová, P. Klečka, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, dirigent O. Dohnányi, Opera Furore, dirigent V. Micka, Kühnův smíšený sbor, sbormistr P. Kühn a Kühnův dětský sbor, sbormistr J. Chvála. Choreografie R. Slanina. Kamera M. Kubala. Režie J. Nekvasil.
Vysílání: 31.8., 22.15 hod., ČT art

Opera Národního divadla. Sezona 2019/2020
O čtyřletém cyklu Musica non grata a dalších uměleckých projektech naší první scény v 137. sezóně hovoří její představitelé, význační pěvci a tvůrci. Režie B. Hončarivová. Divadelní sezóna 2019/2020 opery Národního divadla v Praze měla v historii české i světové kultury velmi zvláštní místo. Kromě pěti naplánovaných premiér čekalo operní soubor několik významných změn, výročí a oslav. Opera připomněla 30. výročí jedné z nejvýznamnějších událostí v našich novodobých dějinách – Sametovou revoluci, originálně oslavila i Mozartovy narozeniny, na post uměleckého ředitele nastoupil norský manažer Per Boye Hansen. Po tříleté rekonstrukci se v lednu 2020 otevřela budova Státní opery, v březnu byl vyhlášen nouzový stav a většina divadel v republice se zavřela. Ve zbylém údobí se konala řada slavnostních koncertů, divadelních představení (nová inscenace Turandot) a dalších akcí, které připomněly jedinečnou historii Nového německého divadla, zejména působení Alexandra Zemlinského. Tento dirigent, skladatel a pedagog působil v Praze v letech 1911 až 1927 na pozici ředitele opery Nového německého divadla (dnes Státní opera). U příležitosti 150. výročí jeho narození, které připadlo na 14. října 2021, se v rámci čtyřletého projektu Musica non grata uskutečnil festival k poctě této významné osobnosti hudební historie. V tomto stánku Thálie dirigovali také Gustav Mahler, Richard Strauss, Erich Kleiber a George Szell. Vystupovali zde nejslavnější světové operní hvězdy: Enrico Caruso, Nellie Melba, Beniamino Gigli a další. O komplikované situaci a dramaturgických záměrech naší první umělecké scény hovořili generální ředitel Národního divadla Jan Burian, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen, bývalý hudební ředitel Opery Národního divadla dirigent Jaroslav Kyzlink, operní dramaturg Ondřej Hučín, sopranistka Anda Louise Bogza, tenorista Michal Lehotský a další.
Vysílání: 01.9., 01.20 hod., ČT art

Fantom opery
Sopranistka se stane posedlostí znetvořeného a vraždícího hudebního génia, který žije pod pařížskou operou. Americko-britská adaptace slavného muzikálu Andrewa Lloyd Webbera (2004). Hrají: G. Butler, E. Rossumová, P. Wilson, M. Richardsonová a další. Režie Joel Schumacher (V českém znění s titulky). Ve stokách pod pařížskou operou žije od narození znetvořený zahořklý muž známý pouze jako „Fantom“. Zamiluje se do neznámé sboristky Christine, soukromě ji vyučuje a zároveň terorizuje zbytek operního domu a požaduje, aby Christine dostávala hlavní role. Vše se ještě zhorší, když se sopranistka znovu setká se svým známým z dětství Raoulem a oba se do sebe zamilují. Fantom se rozhodne ji unést a uvěznit u sebe, ve svých tajemných kobkách. Raoul je nyní jediný, kdo Fantoma může zastavit a zachránit svou lásku...
Vysílání: 03.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 05.9., ČT art

21.8.2023 13:08:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l ...celý článek


Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper ...celý článek


Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Dub: empatické přijímání zpráv

Pavel Vacek (Dub)

Městské divadlo Zlín uvádí v české premiéře hru britského dramatika Tima Crouche DUB (An Oak Tree, 2005). Crou celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo celý článek

další články...