zvláštní poděkování
Volný.cz

Magický příběh Perinbaba a dva světy

Lukáš Frlajs (Perinbaba a dva světy)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Fenomenální režisér Juraj Jakubisko dokončil svůj poslední film Perinbaba a dva světy. Magický příběh pro celou rodinu o cestě za štěstím je volným pokračováním kultov-ní pohádky z roku 1985 Perinbaba.
Od světové premiéry Perinbaby v Benátkách uplynulo třicet pět let a snímek tehdy získal významná ocenění a byl také velkým návratem pro hlavní představitelku, italskou umělkyni Giuliettu Masinu. Zesnulá herečka se díky mo-derním technologiím objeví i v novém příběhu Perinbaba a dva světy.

„Diváci mi často psali, ať natočím pokračování Perinbaby. Bohužel Giulietta Masina už není mezi námi a já kvůli tomu nemohl vyhovět, protože jsem si nedokázal představit, že by ji ztvárnila jiná herečka. Naštěstí současné technologie mi pomohly změnit názor. Přicházím s novým příbě-hem, pohádkou 21. století, která nám vrátí i milovanou Giuliettu,“ uvedl Juraj Jakubis-ko.
Rok 1985 byl pro Juraje Jakubiska skutečně osudovým. Ve stejný rok se totiž oženil také se svojí manželkou Deanou Jakubiskovou. „Nevypadalo to tak, ale s přibývajícími mě-síci se osudovým skutečně stal, vždyť Deana je mojí ženou už třicet pět let. Náš život pod peřinou začal s Perinbabou,“ usmívá se režisér. „Vzali jsme se, narodil se nám syn, což je nekrásnější zá-zrak, a kromě toho dal Juraj světu i Perinbabu. Je zvláštní, když se tak významné osobní i pracov-ní události protnou,“ o roce 1985 Deana Jakubisková. Perinbaba je s manželstvím Jakubisko-vých tedy spjata již od samého začátku. „Juraj mě požádal o ruku tak, jak se patří. S kyticí kvě-tin přišel nejdříve za mojí maminkou. Na druhý den odjel na natáčení Perinbaby a já se pustila do příprav. Během natáčení jsem ho telefonicky pravidelně informovala a všechno mu připomínala. V předvečer svatby jsem mu volala s posledními instrukcemi a on se mě zeptal: Kdo se žení? Polo-žila jsem mu sluchátko a řekla mamince, že svatba se ruší,“ směje se manželka režisé-ra.
K pohádkovému příběhu o vládkyni sněhu a větru Perinbabě, kterou před třiceti pěti lety Jakubisko vymyslel, vyjde v listopadu také audiokniha.

Nový výpravný film Perinbaba a dva světy je příběhem Lukáše, syna Alžbety a Jakuba z Perinbaby z roku 1985, jenž se vydá na cestu za štěstím. Jedná se tedy o vyprávění další generace, ve kterém dominu-je fantazie, humor a poezie. V novém snímku nebude chybět ani hodně trikových scén a filmových kouzel. „Můj Lukáš se rozhodne jít do světa hledat štěstí a lásku. Na své pouti se často dostane na rozcestí a musí si vybrat, kterou cestou se vydá. A každé rozhodnutí, ať už dobré nebo špatné, mu změní život. Stejně jako nám v reálném životě. Vytvořil jsem bizarní svět snů, který se stává realitou,“ dodává Jakubisko.
Hlavní postavu nového příběhu Lukáše ztvárnil mladý herec a známý slovenský youtuber Lukáš Frlajs. V hlavní ženské postavě se objeví Valéria Frištik. Dále se diváci mohou těšit například na Ivana Romančíka, René Štúra, Dana Ne-konečného, Valerii Zawadskou, Andreu Verešovou a další.
Nový film Perinbaba a dva světy inspiroval také zpěváka Mira Žbirku k nahrání úspěšného singlu s názvem Slovenská.
„Jsem velký fanoušek Juraje Jakubiska,“ svěřil se Meky. „Jeho tvor-bu sleduji odjakživa a vážím si i našeho přátelství. S každým novým filmem jsem zvědavý, čím mě zase překvapí. Teď mě překvapil, když mi ukázal nadpozemské záběry z nové pohádky a sám vy-myslel klip k mojí, teď už vlastně ´naší´ skladbě Slovenská. O to víc se na premiéru jeho filmu tě-ším,“ dodal zpěvák. Hudbu k celému filmu tvoří hudební skladatelé Jan Jirásek a Ondřej Soukup. Pánové z tohoto týmu pracovali s Jakubiskem již na filmech Bathory a Nejasná zpráva o konci světa.

www.perinbaba2svety.cz

26.10.2020 16:10:22 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 31 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Letní scéna HDK

Časopis 31 - sekce

DIVADLO

Boris Hybner výročí

Boris Hybner

Úsměvy Borise Hybnera
Hostem Jaromíra Hanzlíka byl přední český mim, herec a režisér, který se narodil před celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Štefan Margita výročí

Štefan Margita (GEN)

GEN – Galerie elity národa: Štefan Margita
Portrét světoznámého operního tenora působícího v nejslavn celý článek

další články...