zvláštní poděkování
Quantcom.cz

110. výročí narození Otakara Vávry

Otakar Vávra při natáčení filmu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Otakara Vávry
Vzpomínka na legendárního režiséra, scenáristu a pedagoga, který se narodil před 110 lety. V roce 2000 o své filmové tvorbě hovořil s Jaromírem Hanzlíkem. Režie P. Vantuch. Jaromír Hanzlík tentokrát pozval do svého pořadu legendu české kinematografie, režiséra Otakara Vávru. Společně divákům připomenou Vávrova nejvýraznější komediální díla a režisér ukázky doprovodí také jedinečnými vzpomínkami na své kolegy a přátele, herce, scenáristy a další významné osobnosti českého kulturního života. Z Vávrovy rozsáhlé filmografie můžeme připomenout například vynikající a hvězdně obsazené komedie éry 30. a 40. let Dívka v modrém, Cech panen kutnohorských či Nezbedný bakalář. Prostor v pořadu bude také věnován ohlédnutí za natáčením Romance pro křídlovku, kde hlavní roli nezapomenutelně ztvárnil právě Jaromír Hanzlík. Pořad uvádíme k zítřejšímu 110. výročí narození Otakara Vávry.
Vysílání: 27.2., 08.10 hod., ČT1

Život herečky Lídy Baarové podle Otakara Vávry
Filmová hvězda třicátých let s rozporuplným životním osudem získala výrazné herecké příležitosti ve filmech režiséra O. Vávry. Významný režisér, jehož 110. výročí narození si v těchto dnech připomínáme, se po desetiletích stal autorem i jejího portrétu (1995).
Otakar Vávra představoval v prvorepublikovém filmu jedinečného tvůrce, který se vymykal žánrovým šablonám tehdejší kinematografie. Uměleckou náročnost, která tehdejším tvůrcům chyběla, naplno projevil ve snímku Panenství, do něhož nečekaně obsadil tehdy již mezinárodní hvězdu Lídu Baarovou. Díky jeho pevnému režijnímu vedení herečka dokázala přesvědčivě ztvárnit psychologicky nejnáročnější roli své herecké kariéry, a vystoupit tak z jednotvárného stínu předchozích postav mladých zamilovaných dívek. Další výrazné příležitosti jí Otakar Vávra již v období protektorátu nabídl v půvabné a nestárnoucí komedii Dívka v modrém a ve výpravném kostýmním melodramatu Maskovaná milenka. Obsadil jí i do její vůbec poslední české role, v době, kdy se již ocitala v nemilosti národa, v adaptaci románu Karla Matěje Čapka-Choda Turbina. V roce 1945 čekala herečku perzekuce a následně odchod z Československa. Až po padesáti letech se s ní mohl Otakar Vávra znovu setkat, a vznikl tak portrét ohlížející se za hereččiným životem plným peripetií, vzestupů a pádů. Režisérův plán přenést její příběh na velké plátno se však v jeho případě naplnit nepodařilo.
Vysílání: 27.2., 10.35 hod., ČT2

Život režiséra Otakara Vávry podle Jitky Němcové
Portrét režiséra, jehož různorodá tvorba se dotýká všech peripetií historie českého filmu. Dokumentární snímek uvádíme u příležitosti 110. výročí narození Otakara Vávry (1995). Režie J. Němcová.
Medailon režiséra Otakara Vávry, který se narodil před 110 lety, dává z jeho osobní perspektivy nahlédnout na pozoruhodně proměnlivou tvorbu rozkročenou přes pět desetiletí. Jako přední filmový tvůrce se musel během této doby vyrovnat s nástupem hned několika režimů, aniž by slevil ze svých ambicí a náročnosti. Za každého politického klimatu se však jeho tvorba vymykala, ať už žánrovým průkopnictvím, formální invenčností, realizační velkorysostí a někdy i nečekanou křehkostí a půvabem. I když se režisérova dlouhá tvůrčí cesta neubránila kompromisům, jeho průkopnické impulsy pro umělecké směřování československého filmu vč. jeho novovlnného obrození zůstávají nepopíratelné.
Vysílání: 28.2., 10.20 hod., ČT2

Stovku má člověk jednou za život
Století v dobových událostech a ve filmovém díle významného českého režiséra Otakara Vávry, od jehož narození v nadcházejících dnech uplyne 110 let (2011). Režie: J. Němcová, A. Činčerová a A. Sirotková.
Dokumentární portrét představuje jednu z nejvýraznějších osobností českého filmu Otakara Vávru (*28. 2. 1911 – †15. 9. 2011), jehož 110. výročí narození si v těchto dnech připomínáme. Filmový režisér, scenárista, spoluzakladatel a profesor pražské FAMU, některými studenty dokonce označovaný za patrona české nové vlny, je autorem několika vrcholných děl české kinematografie ze třicátých, čtyřicátých a šedesátých let. První hraný film Filosofskou historii natočil v roce 1937, tedy v pouhých 26 letech. Z více než půl stovky dalších filmů jmenujme alespoň kostýmní komedii Cech panen kutnohorských (1938), rodové ságy Humoreska (1939) a Turbina (1941), poetickou Pohádku máje (1940), adaptaci Čapkova románu Krakatit (1948), existenciální Zlatou renetu (1965), ale hlavně vynikající Romanci pro křídlovku (1967) a politické podobenství Kladivo na čarodějnice z roku 1969. Snímek zachycuje období jeho života před oslavami stých narozenin a scény ze soužití s režisérkou Jitkou Němcovou prokládá ohlížením za jeho bohatým tvůrčím odkazem.
Vysílání: 22.2., 21.45 hod., ČT art

15.2.2021 15:02:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek



Časopis 13 - sekce