zvláštní poděkování
Volný.cz

Mlčení historické drama Martina Scorseseho

Mlčení

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Mlčení
Výprava dvou jezuitských kněží do země, kde se křesťanství trestá smrtí. Historické drama Martina Scorseseho podle známé předlohy (2016). Hrají: A. Garfield, A. Driver, L. Neeson, T. Asano, J. Kubozuka a další (V původním znění s titulky). V 16. století se Japonsko otevírá světu a vedle obchodníků a vyslanců sem míří také řada misionářů. Vznikají první kostely a koncem století vyznává katolickou víru několik stovek tisíc obyvatel japonského souostroví. Avšak soupeření mezi evropskými misionáři a obava japonské vládnoucí třídy z přílišného vlivu cizinců vede k opětovnému uzavření země a přísnému zákazu křesťanství.

V první polovině 17. století se do Japonska odvažuje jen několik málo misionářů z Portugalska a při jejich odhalení je čekají jen dvě možnosti: mučednická smrt nebo zřeknutí se víry. Jedním z posledních, kdo do zakázané země odcestoval, byl otec Ferreira (Liam Neeson) a po delší odmlce získají v Evropě zprávu o jeho osudu. Podle ní kdysi horlivý kazatel od víry odpadl a dokonce přijal za své japonské jméno. Dva jezuitští mniši a někdejší Ferreirovi učedníci, otec Rodrigues (Andrew Garfield) a otec Garupe (Adam Driver), se proto vydávají do země vycházejícího slunce dopátrat se pravdy. Nacházejí však jen podlomenou a roztříštěnou komunitu křesťanů, kterým pod rouškou noci poskytují alespoň mše a zpovědi – přestože za každý takový skutek hrozí všem zúčastněným trest smrti. Po nějaké době se dvojice jezuitů rozhodne rozdělit a pátrat po Ferreirovi každý sám. Jejich přítomnost na ostrovech však působí větší utrpení než útěchu a na konci se každý z nich bude muset rozhodnout, zda je pro ně důležitější pevná víra či láska k bližním.
Dlouho připravovaný projekt se Martinu Scorsesemu podařilo natočit až po několika dekádách. Původní román Šúsaka Endóa totiž režisér přečetl už koncem 80. let a následně jednal o jeho adaptaci. Film měl uzavírat Scorseseho spirituální triptych po Posledním pokušení Krista (1988) a Kundunovi (1997), ale jeho výrobu zdržovala řada dalších filmových projektů. Přestože samotná knižní předloha je historicky věrná, nedá se považovat za biografii, neboť spojuje skutečné příběhy několika misionářů s fiktivními prvky. Svoboda náboženského vyznání byla v Japonsku obnovena až v roce 1873.
Vysílání: 25.9., 22.05 hod., ČT art

13.9.2021 10:09:53 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cabaret (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra tipy 43. týden

Cesty víry

Modlitba za domov 2021
Přímý přenos ekumenické slavnosti z kostela Krista Spasitele v Praze–Barrandov ...celý článek


Cesty víry: Duch vane, kudy chce

Cesty víry

Cesty víry: Duch vane, kudy chce
Kněz, dokumentarista a učitel Jan Hanák ve své trojjediné životní roli. Př ...celý článekČasopis 42 - sekce

DIVADLO

Verše a písně Jiřího Suchého na Malé scéně VČD

Jiří Šlupka Svěrák

Východočeské divadlo Pardubice bude i ve stávající sezóně připravovat poetické večery, které v minulých letech celý článek

další články...

HUDBA

Muzikál DONAHA v MDMB

Muzikál DONAHA (Foto: Martina Dvořák Venigerová)

První letošní novinkou mladoboleslavského souboru bude muzikál DONAHA, kterou divadlo uvede dne 15. října 2021 celý článek

další články...