zvláštní poděkování
Volný.cz

Víra tipy 50. týden

V objetí dalajlamy

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Cesty víry: Nová Ves Moravská
Tornádo na jižní Moravě neponičilo jen soukromý majetek, ale i místa, kde byli lidé zvyklí se scházet. Podaří se obnovit komunitní život obce i pošramocené vztahy mezi místními? Režie Z. Petrů (Premiéra). V dokumentu se vracíme do Moravské Nové Vsi postižené tornádem, která se po řádění živlu pokouší o obnovu – jak budov a infrastruktury, tak vztahů mezi svými obyvateli. Pomáhají jim v tom nadace a neziskové organizace i místní duchovní. Pomůže katastrofa lidi stmelit a naučí je, že společné tradice a dobré sousedské vztahy jsou víc než dokonale upravené fasády a zahrádky?
Vysílání: 19.12., 12.45 hod., ČT2
Opakování: 21.12., ČT2., 21.12., ČT2., 25.12., ČT2

V objetí dalajlamy
Dokument o osudovém přátelství Jeho Svatosti 14. dalajlamy a prezidenta Václava Havla, od jehož úmrtí včera uplynulo 10 let (2012). Režie V. Poltikovič. Když byl Václav Havel v roce 1989 zvolen československým prezidentem, pozval na oficiální návštěvu Jeho Svatost 14. dalajlamu. Kvůli možným hospodářským problémům s Čínou si takové pozvání troufnul z tehdejších státníků málokdo. Od té doby byl dalajlama v Československu vícekrát a s Václavem Havlem se stali dobrými přáteli. V roce 2011, pouze několik dní před Havlovým úmrtím, proběhlo poslední setkání obou státníků. Nešlo o návštěvu státní nebo bůhvíjak oficiální. Naštěstí její průběh stačili režisér Viliam Poltikovič s kameramanem Miroslavem Součkem natočit s tím, že záznam se stane základem budoucího dokumentu o přátelství obou mužů. Nikdo v tu chvíli netušil, že půjde o jedno z vůbec posledních Havlových veřejných vystoupení. Režisér využil části dokumentů, které sám v minulých letech natáčel, a v lednu 2012 je doplnil záběry z významné slavnosti Kálačakra v Indii, které se dalajlama účastnil a vyjádřil na ní svůj jedinečný postoj ke světu.
Vysílání: 19.12., 14.10 hod., ČT2

Václav Havel a Dominik Duka: společný výslech
Zamyšlení nad minulostí i budoucí vize české společnosti v rozhovoru dvou významných osobností – Václava Havla a arcibiskupa Dominika Duky (2011). Pořad uvádíme jako vzpomínku k desetiletému výročí úmrtí. Režie L. Cmíral. Exkluzivní besední pořad, setkání dvou mimořádných lidí, prezidenta Václava Havla a arcibiskupa Dominika Duky. Jde o reminiscenci na jejich setkání, která se konala v cele věznice na Borech a která se stala místem propojování teologických, filozofických a společenských témat a myšlenek. Důležitý je aktuální rozměr, tedy promýšlení současných palčivých témat naší společnosti. Společný výslech bude setkáním dvou bývalých muklů: Václava Havla a Dominika Jaroslava Duky před kamerami. Ve věznici na plzeňských Borech se sešli v roce 1981. I když spolu neseděli tzv. na jedné cele, seznámili se, spřátelili a pravidelně setkávali k rozhovorům nad společenskými, lidskými a náboženskými otázkami. "Seděli" spolu a zamýšleli se ve vězení nad otázkami o Boží existenci i nad budoucím uspořádáním svobodné společnosti a církve. Nyní spolu znovu "sedí" v pořadu ČT. Jaké jsou jejich vzpomínky, hodnocení i výhledy? Jaké mají pohledy na současnost církve a společnosti, jaká jsou jejich přání? Divákovi se naskytne mimořádná příležitost naslouchat, sledovat rozhovory obou spoluvězňů, kteří měli a mají vliv na formování společnosti. Rozhovor byl natočen v pátek 11. 11. 2011 v intimním prostředí podkrovního bytu arcibiskupského paláce s kulatými okny s výhledem na Prahu.
Vysílání: 19.12., 14.40 hod., ČT2

6.12.2021 10:12:49 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra tipy 4. týden

Martina Viktorie Kopecká

Uchem jehly
Setkání farářky Martiny Viktorie Kopecké s religionistou Pavlem Hoškem (2021). Režie R. Vodrážk ...celý článek


Cesty víry: Obec pro všechny

Cesty víry: Obec pro všechny

Cesty víry: Obec pro všechny
Milan M. Horák spojil svůj život s hnutím za náboženskou obnovu Obec křesťanů ...celý článekČasopis 03 - sekce

HUDBA

Slavná alba - Rush

Rush na přebale alba Moving Pictures

Slavná alba: Rush – 2112 / Moving Pictures
Cesta za slávou legendární kanadské kapely orámovaná jejím celý článek

další články...