zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 20. týden

Papež – nejmocnější člověk na planetě

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Odcházení kardinála Miloslava Vlka
Sedm posledních, ale radostných let s mnoha tvářemi Boha. Dokumentární snímek uvádíme u příležitosti dnešního 90. výročí narození kardinála Miloslava Vlka (2017). Režie J. Heller. Ačkoliv na jaře roku 2010 odchází kardinál Miloslav Vlk do důchodu, je ve stálém styku s lidmi a sleduje dění v naší zemi i ve světě. Prožijeme s ním všední dny "na výminku", ale vypravíme se třeba i do Říma za papežem Františkem, prožijeme s panem kardinálem oslavy 600. výročí upálení Mistra Jana Husa, seznámíme se s Hnutím focoláre. Poslední roky života jsou také dobou bilancování let strávených ve funkci pražského arcibiskupa. Kardinál Vlk vypráví o svém vztahu k prezidentům Václavu Havlovi, Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi. Vzpomíná na to, jak se proměňoval vztah státu a církve. Dokument Jana Hellera zachycuje posledních sedm let jeho života v celé jejich pestrosti včetně doby, kdy se v nemocnici kardinál Miloslav Vlk připravoval na odchod z pozemského života. Dnes by se tento klíčový a nezlomný představitel českého duchovního života dožil 90 let.
Vysílání: 17.5., 17.35 hod., ČT2

Papež – nejmocnější člověk na planetě (3/6) - Cena pokroku
Jeden z nejmocnějších mužů světa zastává pozici existující už téměř dva tisíce let. Lidé od papeže očekávají vyjádření snad ke každé otázce. On přesahuje církev. Americký cyklus. Dnes se zaměříme na nejskandálnější papeže. Uvidíme, jak byly jejich vlivem úžasné pokroky ve vědě a umění propleteny ve Vatikánu s pavučinou korupce, sexu a vražedného soupeření. Už od dob svatého Petra je papež považován za maják víry, morálky a duchovního vedení. Jak ale během středověku vliv církve sílí, dokázala lákadla moci svést i ty nejzbožnější. V roce 1417, po čtyřiceti letech rozdělení papežského úřadu mezi Francii a Itálii, papež Martin V. znovu sjednocuje církev a obnovuje její význam i slávu dříve kvetoucího města Říma. S návratem papeže do Říma začalo srdce věčného města znovu tlouct. Opět se z něj stalo centrum západní církve. Zároveň v té době nastupovala renesance. S postupným oživováním evropského hospodářství vstupuje na scénu nová třída boháčů, kteří si mohou dovolit koupit spoustu věcí. Vrací se luxus.
Vysílání: 22.5., 07.40 hod., ČT2
Opakování: 26.5., ČT2

Budovatelé říše
Snímek portrétuje osoby kolem hnutí Blok proti islámu. Zachycuje jejich snahu vstoupit do politiky a etablovat se ve veřejném prostoru. Připravil A. Abramjan (Premiéra). Tomáš Měšťan je kameramanem a propagandistou „konvičkovců“, svého času nejhlasitějších aktivistů proti islámu a imigraci. Jako obdivovatel velkých filmových příběhů sám různé příběhy buduje – od vytváření a šíření dezinformací přes proměňování osudu strany, pro niž dělá, po příběh sebe sama jako loutkáře. Zavádí nás do zákulisí hnutí, do nějž zaangažuje svého známého, sociologa Petra Hampla, který zas buduje na příběhu o střetu civilizací. Dokufikce pojmenovaná po absurdní hře Borise Viana sleduje jejich prožívání světa na pozadí migrační krize, kdy si projdou vzestupem a pádem své politické dráhy. Skutečně věří tomu, co hlásají? Jak tuto aktivitu vnímá jejich okolí? A kde je vlastně hranice mezi realitou a fikcí v říši všudypřítomné ideologie?
Vysílání: 22.5., 23.00 hod., ČT2
Opakování: 27.5., ČT2

9.5.2022 10:05:54 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Předplatné 2022/2023

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Sváteční tipy 27. týden

Velehrad

Večer lidí dobré vůle – Velehrad 2022
Přímý přenos 23. ročníku tradičního benefičního koncertu jako n ...celý článek


Víra tipy 26. týden

Příběhy obrácení

Příběhy obrácení (1/6)
Na počátku spojovalo protagonisty dokumentu jediné, uvěřili v Boha. Jak to změnilo j ...celý článek


Silný příběh faráře Josefa Toufara

Jako bychom dnes zemřít měli

Jako bychom dnes zemřít měli
Silný příběh konfliktu státu a církve v podobě dramatického osudu umučeného čí ...celý článekČasopis 26 - sekce

DIVADLO

(Ne)jistý závěr sezóny v Divadle D21

TANCOVAČKA aneb Do konce jsme dospěli?

Divadlo D21 se ocitá v existenční krizi, v jejímž důsledku nedávno zrušilo zkoušení inscenace Máchova Máje (pr celý článek

další články...