zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 45. týden

Sochařky: ani múzy, ani modelky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sto divů světa (1/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Angkor Vat, Cable Car a Golden Gate v San Francisku, brazilský Salvador, Mont-Saint-Michel v Normandii, poklady v Athénách, Mérida v Mexiku a Seychely. Francouzský cyklus dokumentů. Hlavní město khmerské říše Angkor Vat s majestátním chrámem, zasvěceným Višnuovi, nejvyššímu bohu hinduismu. Buddhismus a hinduismus vysvětluje mystický postoj Khmerů, kteří dbají na zachování harmonie kosmu. Malý dřevěný bezmotorový vagon lanové tramvaje se objevil v San Francisku v roce 1873 a dodnes fungují tři linky. S délkou přes 2700 metrů byl most Golden Gate až do roku 1964 nejdelším visutým mostem na světě a námořní branou do Asie. Většina obyvatel Salvadoru má africké předky, za což si město vysloužilo přezdívku "Černá perla Brazílie" V průběhu staletí a dějin se Mont-Saint-Michel stal jedním z největších poutnických center křesťanů. V prvním tisíciletí před Kristem byly Athény nejen nejvýznamnějším centrem starého Řecka a západního světa. Mexická Mérida má bohatou koloniální minulost a historické centrum se nese ve znamení architektury a malířství. Seychely jsou snovou turistickou destinací. Idylické pláže, bujná vegetace: 115 ostrovů tvořících souostroví je považováno za ráj na zemi.
Vysílání: 08.11., 17.10 hod., ČT2
Opakování: 11.11., ČT2., 14.11., ČT2

Vynálezy Leonarda da Vinciho (1/2)iPo stopách vynálezů, které mají prapůvod v geniálních návrzích Leonarda da Vinciho. Dokumentární mini cyklus. Dopravní prostředky a vynálezy, jejichž potenciál tušil geniální Leonardo da Vinici: padák, vrtulník, kluzák nebo kolo. Da Vinci jako inženýr ve službách milánského vévody Lodovica Sforzy uvažoval o rychlých lodích, které by mohly napadat nepřátelská plavidla. Zajímal se o fenomén létaní. V malířových představách bylo létání příznačně spojené s možností spatřit to, co běžně nevidíme, tedy krajinu z ptačí perspektivy. Francouzský dokument dává slovo současným odborníkům, aby na jeho vynálezy nahlédli z dnešní perspektivy.
Vysílání: 13.11., 17.00 hod., ČT2
Opakování: 16.11., ČT2., 20.11., ČT2

Čas bohémy 1916–1920 (3/6)
Dobrodružství moderního umění. Soutine, Modigliani, Cocteau, Satie, Breton. Francouzský cyklus dokumentů. Na sklonku první světové války panuje v Paříži mezi umělci skličující bída. Když zazní varovné sirény, tak se prostě začne zpívat hlasitěji, aby zahnali strach z nebezpečí. Kromě kantýny Marie Vasiljevy chodí malíři a sochaři do kaváren na křižovatce Vavin – do Le Dome a La Rotonde. Tady mohou zůstat celé dny a pít kávu s mlékem, nazývanou nápoj chudých. Není tak dobrá, abyste ji vypili jedním douškem, ale zase ne tak špatná, abyste něco nechali na dně šálku. Je horká a levná. V kavárně La Rotonde se mohou obyvatelé La Ruche dokonce umýt v umyvadle. Majitel Libion nařídil číšníkům, aby po umělcích nevyžadovali další konzumaci. A když jim chybí prostředky, Libion vyndá z kapsy nějaký peníz, aby jim pomohl. Podobně dotuje kurzy francouzštiny, na které chodí Chaim Soutine. Za výuku platí malíř učitelce šálky kávy, které mu otec Libion velkoryse poskytuje. Velikán malířství Soutine v La Rotonde sedí vzadu v kavárně, opakuje slovíčka, která mu říká jeho učitelka. Choulí se do šedého kabátu, jehož cárů si nelze nevšimnout. Lesklé černé vlasy mizí pod kloboukem s ohnutým okrajem, pod kterým hoří malířův pohled. Soutine se rozhlíží, vše pozoruje. Chce zjistit, kdo ho má rád, a kdo ne; kdo mu nabídne kávu s mlékem nebo cigaretu. Narodil se jako desáté dítě v rodině převelice chudého krejčího. Ten svého syna zmlátil, když ho překvapil, jak si kreslí.
Vysílání: 07.11., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 08.11., ČT art., 13.11., ČT art

Sochařky: ani múzy, ani modelky
Nebyly to ani múzy, ani modelky – sochařky Properzia De Rossi, Camille Claudelová či Louise Bourgeoisová a mnohé další si vydobyly svébytné a jedinečné místo v původně výlučném světě mužů – umělců. Francouzský dokument. Sochařství je častokrát vnímáno jako navýsost fyzické a maskulinní umění. Zároveň již od řecké antiky nastolil pygmalionský mýtus osudové rozdělení rolí mezi sochaře a jeho múzu, modelku. Přitom i ženy sochají. Ty, které žily a tvořily mezi šestnáctým a osmnáctým stoletím většinou upadly v zapomnění. V devatenáctém století však postupně dobyly ateliéry, salony a akademie a dnes už jejich postavení nikdo nezpochybňuje. Jaké tedy byly osudy a čím je výjimečná tvorba žen – sochařek: Properzie De Rossi, Luisy Roldanové, Marie-Anne Collotové, Marcello, Hélene Bertauxové, která byla první ženou, jež se v roce 1864 odvážila vystavit mužský akt, Lucienne Heuvelmansové, Camille Claudelové, Jane Poupeletové, Käthe Kolwitzové, Germaine Richierové, Niki de Saint Phalle či Louise Bourgeoisové?
Vysílání: 08.11., 23.55 hod., ČT art

Životní styl první republiky (3/6) - Móda
Ve vědomí národa zanechala první republika trvalou stopu. Znamenala vážný pokus o ustavení demokracie s rozvinutým právním systémem, soběstačnou ekonomií a vlastní kulturou. V šesti dílech nového cyklu, kterým nás provede Jan Jiráň, je zahrnuta většina aspektů nového životní stylu mladé republiky. Režie A. Kisil (Premiéra). Po první světové válce se změnily nejen hranice států, ale i životní hodnoty a především pohled na ženy. Vznikl na ideálech demokracie, svobody, rovnosti, slušnosti, čestnosti a tolerance. Do nové republiky měla vstupovat "nová žena". Moderní, samostatná, sportovní. Ve dne se měla oblékat ve stylu francouzské elegance a anglické jednoduchosti. Po večerech pak tančit charleston v bohatě zdobených šatech, kterým tanec dal jméno "charlestonky". Ve filmech pro pamětníky ožívají nejlepší modely ze šatníků hereček a módních salonů. S nostalgií odkazují na dobu, která nebyla dokonalá, ale měla své nezpochybnitelné kouzlo. Šarmantním průvodcem světem dámské ale i pánské módy bude opět vtipný a zcela poučený Jan Jiráň.
Vysílání: 09.11., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 13.11., ČT art

Záhady starého Egypta (9/10) - Homérovo "město sta bran"
Putování Egyptem za jeho úchvatnými památkami, které dodnes svědčí o tajuplné historii dávné civilizace (2008). Režie J. Boněk. Na další cestě po egyptských památkách mimo jiné navštívíme chrámový komplex ve městě Luxoru, který hrál v náboženském životě Egypta velmi důležitou úlohu. Stavba komplexu začala za vlády Amenhotepa III. V intimních částech luxorského chrámu se odehrávaly složité obřady, přístupné jen velmi omezenému počtu vybraných kněží. Jejich podstatou byla oslava božského zrození faraona. Bůh Amon, přivezený sem na lodi po řece Nil z Karnaku, vzal na sebe pro tuto příležitost podobu královnina pozemského ženicha. O tom, že královna porodí syna, potomka faraona a boha, se dozvěděla od kněží ve zvláštní, do temnoty ponořené svatyni, tzv. síni božského zrození.
Vysílání: 09.11., 02.15 hod., ČT art
Opakování: 13.11., ČT art

Znamení neptuna
Dokumentární snímek o památkách starověkého Kartága a životě Tunisanů na troskách antického města (1961). Režie A. F. Šulc. Dokumentární snímek z počátku 60. let zachytil dobový život na severovýchodním pobřeží Tuniska. Jeho autoři se vypravili do malebného rybářského města Sidi Bou Said, které bylo vystavěno na troskách starověkého Kartága. Z bývalého mocenského centra srovnaného Římany se zemí se zachovaly punské hroby či podzemní svatyně bohyně Tanit. O dva tisíce let později zde opět vzkvétal námořní obchod i počínající turismus.
Vysílání: 13.11., 01.55 hod., ČT art

1.11.2022 16:11:03 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek



Časopis 20 - sekce

OPERA/ TANEC

Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l celý článek

další články...