zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 21. týden

Tichý společník

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tichý společník
Ondřej Malý v hlavní roli nenápadné komedie z Kopanic pojednávající s nadhledem a humorem o nedostatku místa na hřbitově, ztraceném čase a blbnutí západní civilizace. Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT. Dále hrají: K. Issová, B. Polívka, P. Řezníček, H. Vagnerová, T. Šulaj a další. Kamera J. Horáček. Režie a scénář P. Göbl (Premiéra). Fatální nedostatek místa na hřbitově. Problém, který musejí ze dne na den začít řešit obyvatelé moravské vesničky. Místní pobuda Mira Malina (O. Malý) má zlepšovák, rakve se budou pohřbívat svisle, nebožtíkům je to jedno a uspoří se místo. Bláznivý nápad obecního blázna vezme městská rada vážně, což rozproudí debatu od tématu posmrtného života až k problémům s islámem a přistěhovalci nejen na radnici, ale i v hospodě. Své starosti má i Mirova nenaplněná láska kamarádka Lenka (K. Issová), která touží po dítěti a její otec (B. Polívka), který potřebuje ze dna zatopené přehrady dostat bednu se slivovicí. A je tady i Fanda, který rád kreslí, ale umí to jen podle tištěné předlohy, podle skutečného světa nesvede ani rovnou čáru. Všem těmto hrdinům pomůže dojít do cíle právě jejich tichý společník – svědomí, anděl strážný...
Vysílání: 28.5., 20.10 hod., ČT1

Žárlivé tango
Manžel dává před radovánkami přednost dostihům. A ona to nehodlá tak nechat. Italská komedie s Monicou Vittiovou v hlavní roli (1982). Dále hrají: D. Abatantuono, P. Leroy, J. Tamburiová, G. Febraro a další. Režie Steno (Premiéra). Po dlouholetém manželství si princezna Lucia musí přiznat, že její manžel, princ Giulio, hoří vášní už jen pro závodní koně, zatímco ji, svou zákonnou manželku, zanedbává. Aby v manželovi vzbudila žárlivost, přemluví Lucia svého tělesného strážce, aby se naoko choval jako její milenec. Plán funguje nad očekávání skvěle, ovšem pouze dokud se na scéně neobjeví bodyguardova přítelkyně... Lechtivou komedii natočil režisér Steno podle divadelní hry Alda De Benedettiho Appuntamento d’amore (Dostaveníčko).
Vysílání: 22.5., 21.45 hod., ČT2

Poslední oběť
Čarodějnické procesy a vývoj textilní výroby na Šumpersku. Připravili P. Rousek a J. Štěpánková. Snímek pojednává o poslední oběti čarodějnických procesů, kterou byl významný šumperský obchodník a textilák Jindřich Peške. Cílem dokumentu je seznámit diváky s historií, rozvojem a úpadkem textilního průmyslu na Šumpersku a Jesenicku. Příběh se snaží rozklíčovat tajemství výroby pevné a voděodolné látky zvané Trip, který na Šumpersko přivezl z Nizozemí právě Jindřich Peške. Ten byl jediným vlastníkem patentu, pro který se stal trnem v oku mnoha nepřejících obyvatel z řad měšťanstva a žerotínských šlechticů. Příběh v divákovi evokuje hledání odpovědi na některé otázky: Neměly nakonec čarodějnické procesy, ve kterých bylo umučeno téměř celé příbuzenstvo bohatého měšťanského rodu Peške, přece jen více než se ztrátou srdce Alžběty Juliány, souvislost s touhou získat tajný patent na výrobu textilie Trip? Proč upadla v nemilost celá jeho rodina? V neposlední řadě se příběh pokouší rozkrýt souvislosti a vazby mezi bohatým měšťanstvem, jeho služebnictvem, žerotínskými šlechtici a biskupskou vyšetřovací komisí v čele s Jindřichem Františkem Bobligem. Autoři dokumentu rámují jeho děj úryvky ze zapomenuté a nikdy neprovedené divadelní hry, kterou napsal pro šumperské divadlo Jan Kaplický, spisovatel a autor románu Kladivo na čarodějnice. Snímkem provází opět Miroslav Táborský.
Vysílání: 23.5., 15.00 hod., ČT2
Opakování: 24.5., ČT2., 25.5., ČT2

Zkáza krásou
Pohnutý příběh Lídy Baarové, herecké hvězdy, pro niž se stala krása darem i prokletím. Dokumentární snímek Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny (2015). Helena Třeštíková s Jakubem Hejnou si pro svůj dokumentární snímek zvolili působivý příběh nejslavnější československé prvorepublikové filmové hvězdy, herečky Lídy Baarové, která si dokázala podmanit i nejobávanější muže své doby. Vztah s ministrem říšské propagandy Josephem Goebbelsem z ní však brzy učinil národního nepřítele a symbol kolaborantství. Hereččin osud proporcemi antické tragédie zároveň zrcadlí samotné evropské dějiny v době nástupu fašismu a později i nástupu komunismu. Dokumentaristka Helena Třeštíková se s Lídou Baarovou osobně setkala v jejím zahraničním exilu na sklonku hereččina života a natočila s ní mimořádně otevřenou zpověď, kterou ve filmu doplňují unikátní domácí i zahraniční archivy spolu s ukázkami nejslavnějších hereččiných rolí.
Vysílání: 23.5., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 24.5., ČT2

Předčítač
Oscarová adaptace bestselleru Bernharda Schlinka o milostném vztahu mladého chlapce a starší ženy (2008). Hrají: K. Winsletová, D. Kross, R. Fiennes, K. Herfurthová, L. Olinová, B. Ganz a další. Režie Stephen Daldry. Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. Moralizující drama režíroval britský filmař Stephen Daldry, který získal mezinárodní renomé debutem Billy Elliot a posléze oscarovým filmem Hodiny. Předčítač patřil mezi hlavní oscarové kandidáty za rok 2008 a z pěti nominací v hlavních kategoriích získal cenu pro nejlepší herečku v hlavní roli za výkon Kate Winsletové.
Vysílání: 23.5., 22.35 hod., ČT2

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawnová, B. Johnson, M. Sacks, W. Atherton, G. Walcott, S. Kanaly, L. Lathamová a další. Slavný režisér Steven Spielberg sice nemá filmové vzdělání, ale jako úspěšný filmový amatér dostal angažmá v televizním oddělení společnosti Universal, kde vedle jednotlivých epizod několika seriálů (např. Columbo) režíroval tři televizní filmy. První z nich, nazvaný Duel (1971), byl tak dobře přijat, že byl později distribuován v evropských kinech (objevil se i u nás) a upozornil odbornou i diváckou veřejnost na nepřehlédnutelný nový talent. Pro svůj první snímek určený do kin Sugarlandský expres (1974) si Spielberg vybral skutečný příběh, který se stal v roce 1969 v Texasu. Tehdy mladá žena pomohla svému manželovi uprchnout z nápravného zařízení a vydala se s ním za jejich synem, kterého jim soud odebral a určil k adopci. Cestou vzali jako rukojmí mladého policistu. Po dvanáctihodinovém útěku jejich pouť skončila pod policejními kulkami v texaském městečku Bryan. Tolik skutečnost. Spielberg a jeho scenáristé Hal Barwood a Matthew Robbins provedli několik změn – prodloužili útěk dvojice před zákonem o plný den, pojali ho jako honičkovou komedii a samozřejmě změnili konec na happy end. Velkým kladem filmu jsou herecké výkony Goldie Hawnové a Williama Athertona (ústřední dvojice manželů), prakticky neznámého Michaela Sackse (rukojmí) či westernového veterána Bena Johnsona (policejní kapitán) a také Spielbergův smysl pro vizuální ztvárnění akčních scén. Úlohu malého Langstona, kvůli němuž se všechno seběhlo, vytvořil Harrison Zanuck, dvouletý syn producenta Richarda D. Zanucka a herečky Lindy Harrisonové (známé postavou Novy v původní Planetě opic), který u filmu zůstal i v dospělém věku a dnes je odborníkem na vizuální efekty v trikové firmě Johna Camerona Digital Domain. Sugarlandský expres byl uveden v soutěži na MFF v Cannes, odkud si odnesl Cenu za scénář. Ani úspěšné festivalové uvedení, ani velmi dobré recenze však nezabránily komerčnímu propadu. Spielberg si z toho vzal náležité poučení a ve svém dalším snímku nečerpal ze skutečnosti, ale z fikce. Vyplatilo se mu to stonásobně. Následující Čelisti (1975) se staly jedním z komerčně nejúspěšnějších filmů všech dob.
Vysílání: 28.5., 21.35 hod., ČT2

Valerie a týden divů
Poetický horor o úzkosti a lásce podle románu Vítězslava Nezvala (1970). Hrají: J. Schallerová, H. Anýžová, P. Kopřiva, J. Prýmek, M. Wielgus, J. Klusák a další. Scénář J. Jireš a E. Krumbachová. Kamera J. Čuřík. Režie J. Jireš. Stejnojmenný básnivý román Vítězslava Nezvala posloužil režiséru Jaromilu Jirešovi k vytvoření jakési surrealistické koláže, v níž se mísí romantické ladění s hrůzostrašnými prvky. Hrdinkou je třináctiletá dívka Valerie (J. Schallerová), která se do svých zhmotnělých představ natolik zaplétá, až přestává rozlišovat mezi skutečnem a halucinacemi. Pitoreskní i děsivé události kolem Valerie se posouvají do roviny sice hrůzostrašného, ale přece jen slastného snění. Postavy se vyznačují silně symbolickým zabarvením, ani jednotlivé dějové motivy nejsou vázány striktní logikou. Sám Nezval kdysi k příběhu uvedl, že jej utkal "z lásky k tajemství starých vyprávěnek, pověr a romantických knih, psaných švabachem, jež se kdysi mihly před mýma očima". Valerie a týden divů uzavírá experimentující linii v naší kinematografii 60. let.
Vysílání: 28.5., 20.20 hod., ČT art

Odvrácená strana Hollywoodu (4/4)
Nebeská brána, jeden z největších propadáků všech dob, je dnes vysoce ceněným dílem. Francouzský dokumentární cyklus. Snímek Nebeská brána režiséra Michaela Cimina se stal obrovským kasovním propadákem, který při svém prvním uvedení do amerických kin vydělal sotva 10 % svých obrovských nákladů. Jde o příběh sporu mezi pozemkovými magnáty a přistěhovalci z Evropy v době dobývání Divokého západu na konci devatenáctého století. Dnes je považován za jeden z nejlepších filmů všech dob, jeho komerční neúspěch však zničil Michaelu Ciminovi slibně se rozvíjející kariéru. Podobně jako u mnohých jiných vizionářů šlo i u Cimina o stopáž. Dílo mělo původně trvat pět hodin, ale vinou zpoždění v natáčení a Ciminova puntičkářství šel do kin "jen" v délce 149 minut. Teprve o třicet let později se dočkal plné verze 216 minut a byl prohlášen za mistrovské dílo. Příběh tohoto snímku a jeho tvůrce je označován za jednu z největších nespravedlností v dějinách kinematografie.
Vysílání: 28.5., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 30.5., ČT art

15.5.2023 13:05:09 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

J. Bernardt představí v Praze novou desku

J. Bernardt

Belgický zpěvák, skladatel, hudebník, producent, inženýr, programátor, člen alternativní rockové kapely Baltha celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pavel Černoch se představí v Hamburku

Pavel Černoch v Hamburku

V neděli 12. května se tenorista Pavel Černoch poprvé představí v opeře Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcen celý článek

další články...