Hybernie promítne film Jánošík v doprovodu živého orchestru

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu
zvětšit obrázekSto dva let starý nově repasovaný legendární snímek Jánošík mohou vidět fanoušci historického filmu v Divadle Hybernia. Unikátní zážitek z dobrodružného dramatu navíc podtrhne živá hudba v podání Státního komorního orchestru Žilina. Film z roku 1921 v titulní roli s Theodorem Pištěkem patřil mezi nejpromítanější snímky své doby a byl to také první slovenský natočený snímek vůbec. Hybernie ho promítne v pondělí 27. listopadu ve spolupráci se Slovenským institutem v Praze.
Historické dobrodružné drama z roku 1921 Jánošík o slavném slovenském zbojníkovi a hrdinovi, který bohatým bral a chudým dával, uvidí návštěvníci divadla Hybernia se slovenskými titulky. Němý snímek doprovodní hudba Stanislava Balucha, která zazní v podání Státního komorního orchestru Žilina, pod taktovkou slavného slovenského hudebního skladatele Vladimíra Martinky, autora hudby k filmu Služka či dokumentu o Dežo Hoffmannovi – Fotografu Beatles. Vladimír Martinka se mimo jiné také podílel například na filmech Harry Potter, Amundsen či k hudbě pro počítačovou hru Battlefield. Orchestr doprovodí také slovenská hudební skupina Beshavel.
Zajímavostí ze zákulisí natáčení filmu je, že představitelka Aničky neměla v té době žádné zkušenosti s filmováním, kamera jí dokonce naháněla strach a nikdy už žádný film poté nenatočila. Zajímavé jsou také exteriéry, kde štáb natáčel. Film vznikl v okolí Blatnice ve Velké Fatře a zámky i domy se slaměnými střechami, stejně jako kočáry, aristokraté či rolníci jsou dobově dobře ztvárněné.
TIP!
Časopis 48 - rubriky
Články v rubrice - Filmová scéna
Perinbaba a dva světy vstoupí do českých kin

Posledním filmem režiséra Juraje Jakubiska a jeho rozloučením s diváky bude výpravná a očekávaná Perinbaba a d ...celý článek
Časopis 48 - sekce
DIVADLO
Bez kostýmu s Janem Musilem o vášni k filmu

Další díl diskusního pořadu Bez kostýmu aneb Povídání z herecké šatny, který již pět let uvádí Východočeské di celý článek
HUDBA
Série Popmuseum Stage ohlásila návrat

Pražské Popmuseum nabízí svým návštěvníkům mnohé: stálou expozici hudebních nástrojů a techniky, pravidelně o celý článek
OPERA/ TANEC
Operní tipy

G. Verdi: Don Carlos ze Scaly
Hvězdný italský tenorista Francesco Meli v titulní roli příběhu lásky, cti a celý článek