zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hybernie promítne film Jánošík v doprovodu živého orchestru

Projekce filmu Jánošík

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Sto dva let starý nově repasovaný legendární snímek Jánošík mohou vidět fanoušci historického filmu v Divadle Hybernia. Unikátní zážitek z dobrodružného dramatu navíc podtrhne živá hudba v podání Státního komorního orchestru Žilina. Film z roku 1921 v titulní roli s Theodorem Pištěkem patřil mezi nejpromítanější snímky své doby a byl to také první slovenský natočený snímek vůbec. Hybernie ho promítne v pondělí 27. listopadu ve spolupráci se Slovenským institutem v Praze.

Historické dobrodružné drama z roku 1921 Jánošík o slavném slovenském zbojníkovi a hrdinovi, který bohatým bral a chudým dával, uvidí návštěvníci divadla Hybernia se slovenskými titulky. Němý snímek doprovodní hudba Stanislava Balucha, která zazní v podání Státního komorního orchestru Žilina, pod taktovkou slavného slovenského hudebního skladatele Vladimíra Martinky, autora hudby k filmu Služka či dokumentu o Dežo Hoffmannovi – Fotografu Beatles. Vladimír Martinka se mimo jiné také podílel například na filmech Harry Potter, Amundsen či k hudbě pro počítačovou hru Battlefield. Orchestr doprovodí také slovenská hudební skupina Beshavel.
Zajímavostí ze zákulisí natáčení filmu je, že představitelka Aničky neměla v té době žádné zkušenosti s filmováním, kamera jí dokonce naháněla strach a nikdy už žádný film poté nenatočila. Zajímavé jsou také exteriéry, kde štáb natáčel. Film vznikl v okolí Blatnice ve Velké Fatře a zámky i domy se slaměnými střechami, stejně jako kočáry, aristokraté či rolníci jsou dobově dobře ztvárněné.

20.11.2023 17:11:00 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cherry Man (Národní divadlo)

Články v rubrice - Filmová scéna

Perinbaba a dva světy vstoupí do českých kin

Záběr z filmu Perinbaba a dva světy (Foto: Bontonfilm)

Posledním filmem režiséra Juraje Jakubiska a jeho rozloučením s diváky bude výpravná a očekávaná Perinbaba a d ...celý článekČasopis 48 - sekce

DIVADLO

Bez kostýmu s Janem Musilem o vášni k filmu

J. Musil s L. Kratochvílem při premiéře svého filmu Pray

Další díl diskusního pořadu Bez kostýmu aneb Povídání z herecké šatny, který již pět let uvádí Východočeské di celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Operní tipy

Rusalka v parku

G. Verdi: Don Carlos ze Scaly
Hvězdný italský tenorista Francesco Meli v titulní roli příběhu lásky, cti a celý článek

další články...