zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kniha Dalajlama a Havel - Česko-tibetské vztahy

Přebal knihy

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Vychází kniha Dalajlama a Havel - Česko-tibetské vztahy na pozadí výjimečného přátelství autorek Kateřiny Bursíkové Jacques, Kateřiny Procházkové a širokého kolektivu spoluautorů. Pozoruhodná publikace osvětluje méně známý aspekt politického působení prezidenta Václava Havla: jeho hluboký zájem o tibetskou problematiku, posílený přátelstvím s Jeho Svatostí čtrnáctým dalajlamou. Kniha přibližuje okolnosti první dalajlamovy návštěvy v porevolučním Československu i události, které následovaly. Havel dalajlamovi otevřel pomyslné dveře do nevyšších pater politiky na celém světě a díky Havlovi se Česká republika stala pro dalajlamu jednou z nejnavštěvovanějších zemí. Výjimečné česko-tibetské vztahy sahají do hlubší minulosti, jak kniha podrobně popisuje.

Pozornost je věnována také samotnému Tibetu, který před okupací komunistickou Čínou nikdy nebyl její součástí. Je smutným faktem, že Organizace spojených národů k porušení mezinárodního práva mlčí, a může se zdát, že svět na Tibeťany zapomněl. Přes šedesát let je tibetské obyvatelstvo decimováno ve své vlastní zemi a sto padesát tisíc Tibeťanů včetně dalajlamy muselo z Tibetu utéct. Jenže navzdory přesvědčení čínských komunistů, že všechno tibetské zničí, vybudoval dalajlama v exilu demokratické instituce a udržuje při životě tibetské školství, kulturu i tibetský buddhismus. Kniha mimo jiné ukazuje, proč má smysl se o Tibet zajímat a proč je jeho obhajoba testem kvality naší vlastní demokracie.

Pohled na tibetskou exilovou komunitu a její inspiraci Havlovým esejem Moc bezmocných přibližují texty a básně současných tibetských autorů.

Atmosféru neformálních setkání dalajlamy a prezidenta Havla dokresluje korespondence a vzpomínky více než padesáti významných osobností kulturního a politického života, od dalajlamových spolupracovníků po české pamětníky, mimo jiné ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, biskupa Václava Malého, politika a filozofa Petra Pitharta, duchovního Tomáše Halíka, manželů Ivana a Dagmar Havlových, sestry boromejky Angeliky Pintířové, diplomata Petra Koláře, spisovatelky Edy Kriseové a řady dalších.
Text doplňují známé i doposud nepublikované fotografie domácích a zahraničních autorů, mezi nimi Josefa Koudelky, Emanuela Bauera, Bohdana Holomíčka, Dagmar Hochové, Tomkiho Němce, Karla Cudlína, Ondřeje Němce, Lenky Hatašové, Ondřeje Besperáta a desítek dalších.
Kniha představuje nezbytnou četbu pro každého, kdo si cení moderní historie, lidských práv a etiky veřejného života.

Dalajlama v předmluvě píše: „Velice vítám tuto publikaci o pozoruhodném životě Václava Havla, mého drahého přítele a výjimečného člověka. Prezident Havel patřil mezi osobnosti s nimiž mě pojilo blízké pouto, jak o tom svědčí naše setkání a bohatá komunikace zachycená i v této knize.“
Kniha je nyní k dispozici v knihkupectvích po celé České republice.

21.11.2023 17:11:07 Redakce | rubrika - Novinky...