zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 8. týden

A. Geislerová (Božena)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Božena (3/4)
Josef s Boženou bojují s poměry v Čechách i mezi sebou, přesto jsou silný pár. Pak ale přijde revoluce 1848. Čtyřdílné drama o první české spisovatelce (2021). Hrají: A. Geislerová, J. Hájek, L. Melník, M. Myšička, E. Josefíková, J. Budař, K. Heřmánek ml., E. Maximová, B. Cmuntová, D. Morávková, O. Malý, V. Matějovský, V. Zavadil a další. Scénář H. Wlodarczyková a M. Komárková. Kamera R. Řeřicha. Režie L. Wimmerová. Němcovi ustáli velkou manželskou krizi a život v maloměstských Domažlicích je spojuje. Píše se rok 1847. Josef (J. Hájek) se stal příkladným uznávaným finančním komisařem a Božena (A. Geislerová) obávanou „zpravodajkou“ z českého venkova do Havlíčkových novin. Oba manželé žijí politikou a nadějí, že císař konečně uzná práva Čechů. Mají stejné cíle, jsou silný pár. Dokud do jejich životů a snů nezasáhne revoluce a nerozmetá je na kusy.
Vysílání: 22.2., 20.10 hod., ČT1

Vojna jedna báseň: Ella Jevtušenko
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Překladatelka, básnířka a hudebnice. Narodila se v Kyjevě. Je autorkou básnické sbírky „Lichtung“. Její básně byly přeloženy do deseti jazyků a publikovány v antologiích, časopisech a sbornících v mnoha zemích světa. Přeložila přes dvacet knih prózy a poezie z angličtiny a francouzštiny. Sestavovatelka antologie současné ukrajinské poezie, která byla publikována ve Francii. Je průkopnicí popularizace poezie na sociálních sítích a založila sólový projekt elektronické poezie Thuyone.
Vysílání: 19.2., 23.15 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Anna Gruver
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Básnířka, prozaička, esejistka a překladatelka. Narozena v roce 1996 v Doněcku, kde žila do svých 17 let. Kvůli válce přerušila studia na Literárním institutu Maxima Gorkého v Moskvě. Románový debut „Její prázdná místa“ je příběhem o dospívající dívce z Doněcka, násilí a válce. Její básně byly přeloženy do několika jazyků. Věnuje se překladům z polštiny a angličtiny. Nyní pracuje v Židovském muzeum v polském Krakově.
Vysílání: 19.2., 23.25 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Natalka Marynčak
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Spisovatelka, básnířka, překladatelka, aktivistka, dobrovolnice. Vzděláním novinářka. Žije a pracuje v Charkově. Pracovala jako novinářka v různých médiích, od roku 2004 se věnuje spisovatelské a umělecké činnosti. Sama píše a také překládá divadelní hry, jako kurátorka má za sebou desítky uměleckých projektů napříč Ukrajinou a také v Polsku. V současnosti se angažuje jako dobrovolnice, je zapojena do mnoha aktivit podporujících Ukrajinu a její armádu.
Vysílání: 19.2., 23.30 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Kateryna Babkina
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Ukrajinská básnířka, prozaička, dramatička a scenáristka. Vystudovala žurnalistiku, pracuje jako nezávislá novinářka a spisovatelka. Autorka pěti básnických sbírek. Laureátka středoevropské literární ceny Angelus za knihu „Můj děda tančil lépe než všichni ostatní“. Je spoluautorkou mnoha antologií a almanachů a byla oceněna několika literárními cenami doma i v zahraničí. Její básně i prózy jsou překládány i vydávány po celém světě. Její román „Sonia“ se dostal do užšího výběru soutěže Kniha roku vyhlašovanou BBC.
Vysílání: 20.2., 23.15 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Julia Musakovska
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Narodila se v roce 1982 ve Lvově. Je oceňovanou básnířkou a překladatelkou. Autorka šesti básnických sbírek. Získala řadu literárních ocenění, včetně významné Smoloskypovy ceny za poezii pro mladé autory. Její jednotlivé básně byly přeloženy do více než 25 jazyků a publikovány na mezinárodní úrovni, v poslední době vyšly v časopisech. Věnuje se překladům z angličtiny. Je členkou ukrajinského PEN clubu.
Vysílání: 20.2., 23.25 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Kateryna Kalytko
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Ukrajinská básnířka, spisovatelka a překladatelka. Založila Festival povídek Intermezzo. Několikanásobná držitelka ceny LiteAcent roku, v roce 2019 jí byla udělena nezávislá cena Women in Arts. Zabývá se výzkumem a překlady současné literatury Bosny a Hercegoviny. Je členkou Národního svazu spisovatelů Ukrajiny a ukrajinského PEN clubu.
Vysílání: 20.2., 23.35 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Daryna Hladun
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Básnířka, performerka, esejistka a literární vědkyně. Je autorkou čtyř básnických sbírek. Spoluautorka dětské knihy o významných ukrajinských ženách „Ona to také dokázala“. Její básně a povídky byly přeloženy do desítek jazyků a publikovány v několika ukrajinských a mezinárodních časopisech a antologiích. Laureátka několika prestižních domácích i zahraničních cen. Básně Daryny Hladun jsou často zhudebňovány, objevují se jako součást divadelních inscenací.
Vysílání: 21.2., 23.15 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Marianna Kijanovska
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Ukrajinská básnířka, překladatelka a literární vědkyně. Debutovala básnickou sbírkou Reinkarnace, její básně se objevily v různých antologiích, almanaších a časopisech na Ukrajině i ve světě. Její díla byla přeložena do osmnácti jazyků, včetně angličtiny, němčiny a italštiny. V roce 2020 jí byla udělena Ševčenkova národní cena za básnickou sbírku „Hlasy Babího Jaru“, kde propůjčila svůj hlas židovským obětem masakru v Babím Jaru, je rovněž laureátkou literární cena Zbigniewa Herberta.
Vysílání: 21.2., 23.20 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Oksana Stomina
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Básnířka, reportérka, občanská aktivistka a dobrovolnice. Oksana píše dokumentární knihu "Zápisky přeživšího" o blokádě Mariupolu, ve kterém zůstala do poslední chvíle, než bylo město obsazeno ruskými vojáky. Její manžel, obránce Azovstalu, byl vzat do ruského zajetí. Je autorkou několika knih pro děti a mládež. Programově od roku 2014 používá ukrajinštinu, namísto rodné ruštiny. Prozatím vydala tři básnické sbírky.
Vysílání: 21.2., 23.30 hod., ČT art

19.2.2024 18:02:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článekČasopis 16 - sekce

HUDBA

Karel Kryl vychází To nejlepší poprvé na vinylu

Karel Kryl vychází - To nejlepší

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před touto významnou událostí představuje vy celý článek

další články...