zvláštní poděkování
Volný.cz

Studenti DAMU vytvořili platformu DIRE/ACT

DIRE/ACT

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Studenti režie a dramaturgie z Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU vytvořili v rámci online výuky během nouzového stavu platformu cvičení a podnětů pro všechny fáze režijně-dramaturgické a týmové divadelní práce.
Platforma DIRE/ACT slouží ke sběru a sdílení nejrůznějších cvičení, která mohou být nápomocná k procesu tvorby. Studenti druhého ročníku využili čas nouzového stavu a sepsali cvičení načerpaná z vlastních divadelních zkoušek, z workshopů absolvovaných během studia nebo z knih týkajících se režijní praxe. Veškerý materiál, který se autoři rozhodli s ostatními sdílet, vyzkoušeli na vlastní kůži.

Formou internetového blogu se DIRE/ACT snaží fungovat nejenom jako inspirační zdroj, ale především jako otevřený prostor ke sdílení zkušeností z procesu tvorby. Každý se může zapojit a obohatit platformu, ze které mohou tvůrci čerpat a zároveň ji rozšířit. Již teď na blogu najdete cvičení, které sepsali studenti jiných oborů nebo ročníků. Webová stránka se zatím stále vyvíjí a momentálně je ve stavu work in progress.
Na platformě najdete různé typy cvičení rozdělených dle jejich charakteru nebo zacílení. Například se jedná o hry k rozehřátí, práci s textem, rozvíjení tématu nebo cvičení pohybová, hlasová či meditační. Některá cvičení jsou obohacena o ilustrace, které vytvářejí studenti scénografie KALD nebo jiní spřátelení výtvarníci. Pod hlavičkou „přidat cvičení“ naleznete jednoduchý formulář, díky kterému budou moci studenti přidaný text editovat a následně sdílet na platformě. Cílem DIRE/ACT je otevřít ostatním užitečné prvky z tvůrčího procesu a vytvořit co možná nejširší síť napříč celou uměleckou komunitou. Proto také platforma existuje i v anglickém jazyce, kde jsou veškerá cvičení přeložena. Takový přístup platí samozřejmě oboustranně, takže jakmile tvůrce přispěje na anglickou verzi blogu, bude jeho příspěvek přeložen a přidán do verze české.

Divadlo v posledních týdnech zažilo čas útlumu, což většina tvůrců využila k zastavení se a možná i k přehodnocení určitých životních návyků. Návrat zpět do běžného režimu a zkušebního procesu bude pomalý a náročný. Platforma DIRE/ACT může posloužit jako odrazový můstek a svým názvem připomíná, že divadlo je čin, který prostě nesnese odkladu.

www.dire-act.blogspot.com

22.6.2020 15:06:18 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 31 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Letní scéna HDK

Články v rubrice - Zprávy

Odhalení aktualizace pomníku Marie Kudeříkové u MdB

Pomník Marie Kudeříkové (Foto: Nikol Wetterová)

V rámci šestého ročníku multižánrového kulturního festivalu Meeting Brno s mottem Pravda vítězí? proběhlo 28. ...celý článekČasopis 31 - sekce

HUDBA

Tři velké koncerty

Karel Gott a Eva Pilarová (Už dávno nejsem dítě)

Už dávno nejsem dítě
Galakoncert z Hudebního divadla v Karlíně k životnímu jubileu Evy Pilarové (1999). Hos celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Karel Husa pohledem Olgy Sommerové

Karel Husa pohledem Olgy Sommerové

Karel Husa pohledem Olgy Sommerové
Portrét světoznámého skladatele, dirigenta a pedagoga, nositele Pulitzer celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Raná díla: Olivier Assayas a Xavier Dolan

Xavier Dolan

Raná díla: Olivier Assayas
Svou prvotinu Zmatek natočil francouzský režisér roku 1986. Epizoda z cyklu o po celý článek

další články...