zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Alenou Vránovou a Svatopluk Beneš

Na plovárně s Alenou Vránovou

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Na plovárně s Alenou Vránovou
Rozhovor Marka Ebena se známou českou herečkou (2016). Režie J. Hojtaš. Česká herečka Alena Vránová, narozená 30. července 1932 v Praze, byla už od útlého dětství vtažena do divadelního a hudebního prostředí svým tatínkem, který nadšeně ochotničil. K filmu se dostala už při studiích na DAMU. Krátce působila v divadle v Benešově, na to byla Janem Werichem přijata do stálého angažmá v Divadle ABC. Vdala se za tehdejšího představitele budovatelské poezie Pavla Kohouta. Proslavila se rolí princezny Krasomily v pohádce Pyšná princezna, při jejímž natáčení se zamilovala do Vladimíra Ráže, který v pohádce ztvárnil prince Miroslava. Manželství s Pavlem Kohoutem ukončila. Posléze se za Vladimíra Ráže provdala a porodila dceru Markétu. Účinkovala v mnoha filmech, kupříkladu Dovolená s Andělem, Hrátky s čertem, Chlap jako hora, Tchýně, Já to tedy beru, šéfe, Já už budu hodný, dědečku, Kamarád do deště, a také například ve Svěrákových Vratných lahvích. Získala role v úspěšných seriálech – Byl jednou jeden dům, Chalupáři, Vlak dětství a naděje (a dalších). Vrchol své kariéry herečka spojila s divadlem Ungelt. V roce 1997 obdržela cenu Thálie.
Vysílání: 22.7., 20.55 hod., ČT art

Plachý milovník
Legenda českého filmu i divadla Svatopluk Beneš ve vzpomínkách příbuzných, L. Lipského, J. Suchého, V. Postráneckého, P. Taussiga a dalších (2009). Režie P. Lokaj. Šarmantní herec, vždy dokonale elegantní a noblesní, gentleman každým coulem. Nadaný herecký talent, o nějž se režiséři přetahovali a obsazovali ho převážně do rolí milovníků a svůdců. Ženy mu však podléhaly nejen ve filmu, ale i v reálném životě. Svatopluk Beneš se na divadelních prknech objevil jako ochotník již v 16 letech, v Městských divadlech pražských získal angažmá a setrval zde pět desítek sezon. I na filmovém plátně ztvárnil nespočet především romantických rolí a s filmem se rozloučil až drobnou postavou stařečka v dramatu Ondřeje Trojana Želary. Hrál tedy až do pozdního věku, než ho skolily nemoci stáří. V dokumentu režiséra Petra Lokaje na něj vzpomínají L. Lipský, J. Suchý, V. Postránecký, P. Taussig a další.
Vysílání: 26.7., 22.45 hod., ČT art

16.7.2020 15:07:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j celý článek

další články...