zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 27. týden

Šlapeto

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

30 let to Šlape
Hudebně zábavný pořad k 30. výročí založení staropražské kapely Šlapeto. Hosté: J. Molavcová, J. Suchý, R. Papoušek, V. Příhodová, J. Kopačková a E. Borská. Uvádí I. Šmoldas. Režie J. Fronc (Premiéra). 30 let staropražských, hospodských, šantánových, kabaretních písniček a kupletů a také originálních Hašlerek. To vše přibaleno k vtipným monologům, dialogům či skečům v duchu té dávné doby, která dnes již trochu zavání romantikou pečených kaštanů, čerstvých taliánů, piva od Pinkasů, výletů lodí na Zbraslav nebo prvních trampů jedoucích na osadu Ztracenka. To vše je skupina Šlapeto, respektive od roku 2001 skupina Patrola Šlapeto. Na oslavu 30 let své existence si do divadla Semafor dovolila pozvat své současné i bývalé členy, ale také vzácné gratulanty.
Vysílání: 04.7., 21.00 hod., ČT1

Bohemia JazzFest 2018 – Mike Stern & Randy Brecker Band
Legendy světové hudební scény vystoupily na Staroměstském náměstí v rámci již tradičního festivalu, který pořádá kytarista Rudy Linka. Režie R. Linka (Premiéra). Mike Stern je současnou generací jazzových kytarových nadšenců považován za opravdového kytarového guru. Je to hudebník s nesmírným nadáním, jehož pronikavé linky stojí především na stylu bebop a blues, a zároveň nesou nádech rockové syrovosti. Stern vzbudil pozornost s Milsem Davisem na začátku osmdesátých let, ještě dříve, než se rozhodl pro sólovou kariéru v roce 1985. Od té doby vydal již 17 nahrávek, z nichž bylo 6 nominováno na cenu Grammy. Své poslední album Trip vydal jako první po zotavení po vážné nehodě, při které si v létě 2016 zlomil obě ruce a poškodil nervy na pravé, a ani nebyl schopen držet trsátko. Ale Mike Stern je zpátky na vrcholu svých schopností a Bohemia JazzFest ho hrdě přivítá zpět. Tentokrát ho doprovodí staří přátelé, legendární muzikanti, trumpetista Randy Brecker, basista Tom Kennedy a bubeník Dennis Chambers.
Vysílání: 01.7., 22.00 hod., ČT art

Blues ze Staré Pekárny
Afroamerická zpěvačka Vera Love a GK Band přinášejí porci bluesové muziky (2006). Režie V. Fatka. Bluesová zpěvačka Vera Love v současnosti žije a tvoří ve Vídni, její kořeny však sahají do Severní Karolíny. Od dětství byla obklopena tradiční černošskou hudbou – přestože se nikdo z její rodiny nevydal na dráhu profesionálního hudebníka, blues hráli všichni. Kromě tradičního expresivního blues je v interpretaci Very Love rozeznatelné i koření klasického gospelu, spirituální žhavé hudby, která k tradičním černošským komunitám Spojených států neodmyslitelně patří. Během své profesionální kariéry se Vera Love dočkala i společného vystoupení s Louisem Armstrongem, který na ni měl, podle jejich vlastních slov, největší vliv. Hlas Very Love má osobitou, mírně zastřenou barvu, z tichých konejšivých pasáží se během chvíle zvedá do expresivních drásajících výšin. V jejím projevu slyšíme oheň, radost ze života, humor. Na současných evropských turné zpěvačku často doprovází skupina GK Band ve složení George Kozel (baskytara, zpěv), Jerry Campbell (kytara, zpěv), Jan Kozel (bicí). Vera Love Vás zve k poslechu slovy: "Blues je příběhem našeho života. To, co se nám děje. A je to bláznivý život..."
Vysílání: 01.7., 00.40 hod., ČT art
Opakování: 06.7., ČT art

Legendy folku a country 6/13
Folk v letech 1976–1988. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v Československu v dokumentárním cyklu České televize (2000). Kamera M. Mališka. Režie J. Vondráček. Dokumentární cyklus věnující se legendám československé folkové a country hudby ve svém šestém pokračování představí vývoj těchto hudebních stylů mezi lety 1976 a 1988. Věnovat se budeme tvorbě písničkářů Jaroslava Hutky nebo Vladimíra Merty a také prvním písním Jaromíra Nohavici. Textař a písničkář „Jarek“ Nohavica pochází z Ostravy, kde v roce 1971 maturoval a poté studoval na vysoké škole báňské. Studia ale nedokončil a začal se věnovat hudební tvorbě. Debutoval albem Darmoděj v roce 1988. Většina jeho písní se velmi rychle zpopularizovala a zůstávají v povědomí hudebních fanoušků nejen stylu folku a country dodnes. Režisér Jiří Vondráček věnuje pozornost i skupině Marsyas s frontmankou Zuzanou Michnovou. Prostor je věnován také počátkům tvorby textařky a zpěvačky Zuzany Navarové, které jsou spjaty se skupinou Nerez, a také řadě dalších, neméně významných osobností československé folkové scény 70. a 80. let. Dokument pracuje s řadou jedinečných archivních materiálů a vzpomínek jak samotných umělců, tak jejich přátel, muzikologů a publicistů.
Vysílání: 03.7., 20.00 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Jiřího Grossmanna
Z pořadu "Kam zmizel ten starý song" (2004). Účinkují: N. Urbánková, P. Bobek, E. Olmerová, M. Voborníková, M. Drobný, J. Grossmann, M. Šimek a další. Režie J. Kratochvíl. Český komik, humorista, zpěvák, textař, divadelní autor a muzikant Jiří Grossmann (1941–1971) byl spjatý s pražským divadlem Semafor. Tvořil autorskou a hereckou dvojici s Miloslavem Šimkem (Š+G). Nazpíval duety s Naďou Urbánkovou či Miluškou Voborníkovou. Jeho tvorba se Šimkem patřila ve své době (přelom šedesátých a sedmdesátých let minulého století) k vrcholu české politické satiry, psali však i texty a skeče ryze absurdního rázu. Svou jedinou filmovou roli ztvárnil v muzikálu z pera Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Zločin v šantánu (1968).
Vysílání: 03.7., 00.10 hod., ČT art

25.6.2020 12:06:08 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 31 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Letní scéna HDK

Články v rubrice - Z éteru

Koncerty Bee Gees a Sgt. Pepper

Sgt. Pepper: 50. výročí

Bee Gees živě v Las Vegas
Největší hity bratří Gibbů zahrané na koncertě v Las Vegas. Koncert kapely Bee Ge ...celý článek


Životy psané hudbou - Blues Brothers

Blues Brothers

Blues Brothers
Dan Aykroyd a John Belushi jdou tvrdohlavě za svým cílem. V patách mají policii, rozlícené n ...celý článek


Hudební komedie Blues Brothers 2000

Blues Brothers 2000

Blues Brothers 2000
Hvězdně obsazená hudební komedie, která vás nenechá chladnými. Americký film (1998). Hr ...celý článek


Hudební tipy 31. týden

Tichá píseň Javorů

Život plný písniček – R. A. Dvorský
Hudební skladatel, dirigent, nakladatel a zakladatel české populá ...celý článek


Hudební tipy 32. týden

Take That (Chlapecké a dívčí skupiny)

Hudební profil – Vítězslav Vávra
Umělecký portrét zpěváka a bubeníka, který zemřel počátkem července ...celý článek


Michal Prokop - 75 let

Michal Prokop (Až si pro mě přijdou...)

Michal Prokop Až si pro mě přijdou...
Životní příběh hudebníka, politika a moderátora Michala Prokopa, kter ...celý článek


Tři velké koncerty

Karel Gott a Eva Pilarová (Už dávno nejsem dítě)

Už dávno nejsem dítě
Galakoncert z Hudebního divadla v Karlíně k životnímu jubileu Evy Pilarové (1999). Hos ...celý článek


Louis Armstrong v Praze

Louis Armstrong v Praze

Louis Armstrong v Praze
Unikátní dokumentární studie o slavném jazzovém trumpetistovi a zpěvákovi, jehož 12 ...celý článekČasopis 31 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Režiséři Lipský a Svěrák

Oldřich Lipský

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií, od jehož úmrtí letos uplyne 35 let celý článek

další články...