zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 28. týden

Jacob Collier

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jacob Collier
Sólové show propojuje Gershwina s Beatles a se Steviem Wonderem. Spolu s kamarádem z Bostonu amatérsky vyrobili elektronický přístroj, jehož prostřednictvím z jediného zazpívaného nebo zahraného tónu vytváří husté harmonie. Doslova multiinstrumentalista, výborně hraje na kontrabas i baskytaru, kytaru a klávesové nástroje. Zpívá a sólově muzicíruje tak, že nadchl Jamie Culluma. Talent tohoto anglického mladíka získal uznání Quincyho Jonese, Pata Methenyho, Chicka Corey i Herbieho Hancocka. Propojuje témata Gershwina, Beatles, Burta Bacharacha i Stevieho Wondera s beatboxem, gospelem, soulem, funkem, brazilskou sambou.
Vysílání: 08.7., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 13.7., ČT art

Jorge Pardo: Exodus
Portrét multiinstrumentalisty, spoluhráče Paca de Lucíi i Chicka Corey. Katalánský dokument (Premiéra). Velmistr flamenka Jorge Pardo: "Každý člověk může být osobnost, a jeden cikán to dělá takhle a druhý zas jinak, a jeden gadžo to umí takhle a druhý zas jinak... A někdy se ti hraje líp s gadžou než s cikánem, a jindy zas líp s cikánem než s gadžou. To je jasná věc, s tím nic nenaděláš. Je pravda, že cikáni jsou taková velká rodina, předpokládám, že důvodem je jejich společná minulost, často tvrdý životní podmínky rozvinuly jejich systém sebeobrany a vzájemnosti. Pomáhají si mezi sebou, drží se spolu díky svým silným tradicím. Dokážou respektovat prostor někoho jinýho. Nikdy jsem u nich neměl pocit nějakýho přehlížení, nedávali mně najevo, že jsem jinej. Je to moje zkušenost, tak o tom můžu mluvit. Jsem gadžo, tak možná se tak chovají jen ke mně. Některý věci se prostě nezmění, musíte umět jejich prostor respektovat. Ale stejně to platí i naopak."
Vysílání: 08.7., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 09.7., ČT2., 12.7., ČT art

Legendy folku a country 7/13
Porta /1/. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v Československu (2000). Režie J. Vondráček. Dokumentární cyklus věnující se legendám československé folkové a country hudby se ve svém sedmém pokračování zaměří na legendární soutěžní hudební festival Porta a jeho ročníky 1967–1980. Název festivalu je inspirován údolím řeky Labe s názvem Porta Bohemica a první ročník proběhl v roce 1967 v Ústí nad Labem. Během následujících let se Porta stala klíčovou, až kultovní událostí folkové a country hudby, na které se představily desítky kapel i sólových muzikantů a zpěváků. Se vzrůstajícím zájmem veřejnosti o tento festival ale samozřejmě vzrůstala i kontrola ze strany komunistického režimu. Nejslavnější roky festivalu, který se i nyní každoročně pořádá a těší se velkému zájmu veřejnosti, vám přiblíží mimo jiných i Wabi Daněk, Vladimír Merta, bratři Nedvědové nebo Miki Ryvola a jejich vyprávění doplní řada unikátních archivních záběrů.
Vysílání: 10.7., 20.00 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Karla Gotta
Z pořadu "Kam zmizel ten starý song" (2005). Hrají Taneční orchestr Československého rozhlasu, Apollo, Orchestr Ladislava Štaidla a Karel Gott Band. Zlatý hlas z Prahy, nekorunovaný král české populární hudby Karel Gott (1939–2019) byl mnohonásobným Zlatým slavíkem. V letech 1965–2019 prodal 50 milionů nosičů desek, což z něj učinilo nejúspěšnějšího českého interpreta. Během kariéry vydal 293 sólových alb v zahraničí i na domácí scéně. Kromě Slavíků obdržel více než 120 televizních ocenění, osm zlatých a jednu diamantovou desku, opakovaně se umisťoval na prvních příčkách hitparád a prodeje desek. Celkově nazpíval 978 písní. Spolupracoval s mnoha významnými umělci. V anketě o nejoblíbenější tváře a pořady televizních obrazovek TýTý vyhrál Karel Gott celkem 31krát.
Vysílání: 10.7., 23.05 hod., ČT art

Beatles: Perná léta
Příběh nejslavnější rockové skupiny všech dob, jejíž bubeník Ringo Starr se dožívá osmdesáti let. Dokument oscarového režiséra Rona Howarda mapuje turné "1962–1966". Unikátní dlouhometrážní film dokumentuje příběh nejvlivnější beatové skupiny, která svou hudbou a texty změnila svět. Exkluzivní rozhovory se členy The Beatles, nejinspirativnější ukázky vystoupení. Dosud nepublikované materiály. Britská rocková skupina The Beatles definovala většinu hudebních stylů šedesátých a sedmdesátých let minulého století; John Lennon (1940–1980), Paul McCartney (1942), George Harrison (1943–2001), Ringo Starr (1940).
Vysílání: 11.7., 20.00 hod., ČT art
Opakování: 17.7., ČT art

Jsem vaše Ljuba
Legendární herečka, šansoniérka a pozoruhodná žena ve vzpomínkách O. Suchého, J. Suchého, E. Pilarové, B. Hrzánové, V. Vodičky, L. Kerndla a dalších (2008). Režie P. Lokaj. Dokument z cyklu Příběhy slavných se pokusí vykreslit portrét nezkrotné, divoké a talentované ženy, operetní subrety, herečky a šansoniérky, která poutala pozornost několika generací diváků během téměř celého 20. století. Nestálá v lásce i v angažmá, dokázala být vždy tam, kde se zrovna rozjížděla některá z důležitých etap českého divadla. Jako první česká šansoniérka podle mnohých nemá dodnes srovnání. Vždy nad věcí, až lehkovážná, výborná společnice, humorná vypravěčka, všem nastavovala vždy nenucenou, veselou a dokonale upravenou tvář. Jestli ji něco skutečně trápilo, to mohou jen tušit snad ti nejbližší...
Vysílání: 12.7., 22.30 hod., ČT art

2.7.2020 13:07:58 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 31 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Letní scéna HDK

Články v rubrice - Z éteru

Hudební komedie Blues Brothers 2000

Blues Brothers 2000

Blues Brothers 2000
Hvězdně obsazená hudební komedie, která vás nenechá chladnými. Americký film (1998). Hr ...celý článek


Koncerty Bee Gees a Sgt. Pepper

Sgt. Pepper: 50. výročí

Bee Gees živě v Las Vegas
Největší hity bratří Gibbů zahrané na koncertě v Las Vegas. Koncert kapely Bee Ge ...celý článek


Hudební tipy 32. týden

Take That (Chlapecké a dívčí skupiny)

Hudební profil – Vítězslav Vávra
Umělecký portrét zpěváka a bubeníka, který zemřel počátkem července ...celý článek


Louis Armstrong v Praze

Louis Armstrong v Praze

Louis Armstrong v Praze
Unikátní dokumentární studie o slavném jazzovém trumpetistovi a zpěvákovi, jehož 12 ...celý článek


Životy psané hudbou - Blues Brothers

Blues Brothers

Blues Brothers
Dan Aykroyd a John Belushi jdou tvrdohlavě za svým cílem. V patách mají policii, rozlícené n ...celý článek


Tři velké koncerty

Karel Gott a Eva Pilarová (Už dávno nejsem dítě)

Už dávno nejsem dítě
Galakoncert z Hudebního divadla v Karlíně k životnímu jubileu Evy Pilarové (1999). Hos ...celý článek


Michal Prokop - 75 let

Michal Prokop (Až si pro mě přijdou...)

Michal Prokop Až si pro mě přijdou...
Životní příběh hudebníka, politika a moderátora Michala Prokopa, kter ...celý článek


Hudební tipy 31. týden

Tichá píseň Javorů

Život plný písniček – R. A. Dvorský
Hudební skladatel, dirigent, nakladatel a zakladatel české populá ...celý článekČasopis 31 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 31. týden

Společnost mrtvých básníků

Hrbáč
Kdo se skrývá pod maskou záhadného starce? To sama pomsta přichází po letech! Jean Marais v hlavní ro celý článek

další články...