zvláštní poděkování
Volný.cz

Klasické hudební tipy 22. týden

Toulky s Ladislavem Smoljakem
Po Jánském vrchu u Javorníka, Jeseníku a Červené Lhotě za skladatelem Karlem Dittersem (2009). Režie A. Vomáčka. Dnešní putování nás zavede na zámek Jánský vrch nad městečkem Javorník, do Jeseníku a na Červenou Lhotu. Na všech těchto místech zanechal stopu hudební skladatel Karl Ditters. V hraničním výběžku Čech, směrem do Kladska, leží stranou hlavních tahů i dění městečko Javorník. Zde strávil ve službách knížete a vratislavského biskupa významnou část života jeden z nejtvořivějších hudebníků a skladatelů 18. století, Karl Ditters. Současník a dokonce konkurent W. A. Mozarta i J. Haydna. Zanechal po sobě neuvěřitelných čtyřicet čtyři oper, sto dvanáct symfonií, třicet pět instrumentálních koncertů, čtyři oratoria, šest mší a obrovské množství kantát, kvartetů, kvintetů a árií. Byl třikrát lépe placen než Mozart a jeho opera Lékař a lékárník byla ve své době nejpopulárnější.
Vysílání: 25.5., 01.40 hod., ČT art
Opakování: 28.5., ČT art

Karajan versus Bernstein. Bitva gigantů
O rivalitě a vzájemném respektu dvou největších mistrů taktovky 20. století, kteří ve svém pohledu na svět vycházeli ze zcela odlišných pozic. Režie Emmanuelle Francová (Premiéra). Večer 3. října 1988 dirigoval Herbert von Karajan (1908–1989) ve Vídni svůj poslední koncert. V tu chvíli to však ještě nevěděl. Byl unavený. O přestávce se odebral do své šatny. Pohlédl do zrcadla a spatřil tvář jiného starého muže – svého největšího a zároveň nejuctívanějšího nepřítele a konkurenta – Leonarda Bernsteina (1918–1990). Ačkoliv šatna byla obklopena Karajanovými fanoušky, nikdo si netroufal rušit oba velikány při setkání tváří v tvář. O čem si za zavřenými dveřmi povídali? To dnes nikdo neví. Třeba si vykládali známý, v muzikantském prostředí poněkud otřepaný vtip: Sejdou se Toscanini, Bernstein a Karajan. Toscanini tvrdí, že ho Bůh prohlásil za nejlepšího dirigenta na světě. Bernstein nechce věřit svým uším. To samé přeci řekl Bůh i jemu! Po chvíli pronese Karajan: „To je zvláštní, nevzpomínám si, že bych byl něco podobného řekl.“ Životní příběh obou velikánů začíná u klavíru. Bernsteinův židovský otec opustil Ukrajinu a odjel do Spojených států. Nejdřív se protloukal v docích, pak se živil jako holič, a nakonec se v Bostonu vypracoval na drobného podnikatele. Karajanův otec byl chirurg v Salcburku, rodném městě Wolfganga Amadea Mozarta. Při nedělním odpočinku si Karajanovi doma vždycky hrávali komorní hudbu. A každé léto, když probíhal Salcburský operní festival, nosil Herbert, mladý student konzervatoře, slovutným dirigentům kávu. Sedával na zkouškách a jako houba nasával všechno, co slyšel. V 19 letech se Bernstein živil jako hudební korepetitor v taneční škole a zároveň přepisoval partitury pro hudební vydavatelství. Své naděje vkládal do setkání s dirigentem Dimitrijem Mitropoulosem, který ho společně s Fritzem Reinerem zasvětil do umění taktovky a klasické hudby. Cesta ke komponování a dirigování byla však dost trnitá.
Vysílání: 27.5., 20.00 hod., ČT art
Opakování: 28.5., ČT art., 31.5., ČT art

Mahan Esfahani a PKF – Prague Philharmonia na Pražském jaru 2020
Přímý přenos koncertu z pražského Rudolfina. Dirigent J. Rožeň. Uvádí O. Havelka. Režie A. Rezek. Česká televize už celou řadu let natáčí z Pražského jara každoročně vždy dva koncerty. Tentokrát, pro ten druhý koncert, padla jednoznačná volba na koncert íránsko-amerického cembalisty, posledního žáka Z. Růžičkové, Mahana Esfahaniho, který ve světovém měřítku dokázal vrátit cembalo na nejprestižnější pódia světa. To potvrzuje i jeho úspěšné vystoupení na BBC PROMS 2011, což byl vůbec první cembalový recitál v celé historii tohoto festivalu. Esfahaniho za řízení Jiřího Rožně, jednoho z nejnadanějších českých dirigentů své generace, doprovodí vynikající český orchestr PKF – Prague Philharmonia. Jejich společný festivalový koncert přinese spojení hudby britských a středoevropských autorů. Původně připravovaná koncepce průběhu Pražského jara se vinou koronavirové epidemie musela proměnit. Vznikl alternativní program festivalu, kde se vše podřídilo současným možnostem i přísným hygienickým požadavkům. V přímém přenosu zazní kromě děl B. Martinů, J. Ch. Bacha a B. Brittena i skvělý Koncert pro cembalo a orchestr M. Nymana, a to v české televizní premiéře.
Vysílání: 29.5., 20.00 hod., ČT art

Románská noc ve Filharmonii Hradec Králové
Ve skladbách Francouze C. Debussyho, Španěla J. Rodriga a Itala O. Respighiho účinkují: R. Aguierre – kytara, Královéhradecký dětský sbor Jitro a Filharmonie Hradec Králové. Dirigent K. Zehnder (Premiéra). Mezi tělesa, patřící ke špičce hudebního umění u nás, patří Filharmonie Hradec Králové. Na své koncerty přichází vždy se zajímavou a vynalézavou dramaturgií a v posledních letech s nepřehlédnutelným, vysoce muzikálním šéfdirigentem Kasparem Zehnderem. Pracují za nepříliš příznivých finančních podmínek, a přesto si dokážou vychovat své věrné posluchače a získávat pro uměleckou hudbu stále nové publikum. Románská noc začíná zasněnými Debussyho Nokturny, následovaná skutečným hitem klasické hudby – Conciertem de Aranjuez pro kytaru a orchestr Španěla Joaquína Rodriga, v podání charismatického kytaristy Rafaela Aguirra, a ústí v Respighiho Římské pinie, což je evokace nádhery dávné římské minulosti skrze vynalézavé využití barevné pestrosti a hojnosti moderního orchestru. Korunou královéhradeckého koncertu je i uplatnění nových varhan dokončených v roce 2018.
Vysílání: 31.5., 20.25 hod., ČT art

21.5.2020 16:05:46 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Články v rubrice - Z éteru

BBC Proms 2018

BBC Proms 2018 (2/2)
Závěrečný koncert největšího a nejdelšího svátku klasické hudby. Účinkují kanadský bar ...celý článek


Baletní tipy: Pneuma a Korzár

Korzár

Carolyn Carlson: Pneuma
Fenomenální představení baletního souboru Národní Opery v Bordeaux. Francouzský dok ...celý článekČasopis 29 - sekce

DIVADLO

Ceny Thálie opět v Národním divadle

Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka na TK

Ceny Thálie za nejlepší jevištní výkony na českých divadelních scénách se budou letos předávat 14. 11. 2020 tr celý článek

další články...

HUDBA

Prázdniny s Poletíme?

Poletíme? (Foto: Dušan Tománek)

Kapela Poletíme? hlásí návrat na koncertní pódia. Po vynucené pauze se se začátkem prázdnin vydávají na desítk celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Vírou ke svobodě

 Vírou ke svobodě

Cesty víry: Vírou ke svobodě
Životní příběh evangelického faráře Zvonimíra Šorma je příběhem nikdy neutucha celý článek

další články...