zvláštní poděkování
Quantcom.cz

2 x z první řady

Harmonia Moraviae 2021

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Harmonia Moraviae 2021
Slavnostní zahajovací koncert 19. ročníku mezinárodního hudebního festivalu. Účinkuje Filharmonie Bohuslava Martinů s dirigentem Robertem Kružíkem a sólistkou Olgou Scheps. Režie J. Kořínek (Premiéra). Mezinárodní hudební festival, který pořádá Filharmonie Bohuslava Martinů od roku 1999, předkládá každoročně koncerty vysoké kvality s vynikajícími dirigenty, sólisty a hudebními soubory, proto si během uplynulých let vybudoval renomé mimořádné kulturní události nejen ve zlínském regionu. Nejinak tomu bylo v roce 2021 – zahajovací koncert nazvaný Scheps/Kružík otevřel ve zlínském Kongresovém centru ve velkém stylu nejen festival, ale i celou sezónu 2021–2022.
Filharmonii Zlín poprvé řídil její nový šéfdirigent Robert Kružík a sólistkou večera byla rusko-německá pianistka světového formátu Olga Scheps. Ta interpretovala třetí klavírní koncert Ludwiga von Beethovena c moll. Beethoven jej komponoval od roku 1796, ale až v roce 1803 se koncert dočkal prvního veřejného provedení. Beethoven se představil i v roli sólisty a klavírní part zahrál zpaměti, protože neměl čas jej zaznamenat na papír. V druhé části večera zazněla Symfonie E dur Josefa Suka, která patří do Sukova raného tvůrčího období a vyrůstá z dvořákovských tradic. Olga Scheps se narodila roku 1986 v Moskvě do hudební rodiny, která se v roce 1992 přestěhovala do Německa. Olga zde začala intenzívně studovat hru na klavír a rozvíjet svůj osobitý interpretační styl. Dnes pravidelně koncertuje s prestižními orchestry ve světových koncertních sálech.
Vysílání: 26.9., 20.15 hod., ČT art

Česká filharmonie – Zahajovací koncert 127. sezony
Dnešní slavnostní koncert prvního českého orchestru k zahájení 127. koncertní sezony. Provedení Beethovenova Houslového koncertu D dur a Straussovy Alpské symfonie řídí S. Byčkov, sólový part přednese houslistka L. Batiashvili. Režie J. Haswell (Premiéra). Každoroční slavnostní koncert prvního českého symfonického tělesa k zahájení nové sezony letos přináší jedinečné propojení skladeb Ludwiga van Beethovena a Richarda Strausse s jejich mimohudebními souvislostmi. Šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov k programu uvádí: „Mezi Beethovenovým Houslovým koncertem a Straussovou Alpskou symfonií existuje zajímavé spojení. Houslový koncert je totiž hudebně velmi úzce spojený s přírodou a Alpská symfonie samozřejmě působí už svým názvem jako jednoznačně přírodní dílo. Není však jen o tom, jak jdete lesem a co zaslechnete na horách. Strauss zde přírodu používá pouze jako metaforu životní cesty člověka od narození ke smrti a všeho, co se na této cestě přihodí. Všechno zde funguje jako příběh o prožívání lidského života. Je to naprosto existenciální dílo.“ Jako sólistka se k ČF na tomto koncertě vrací jedna z nejvyhledávanějších hudebních umělkyň současnosti, gruzínsko-německá houslistka Lisa Batiashvili, jejíž debut s Českou filharmonií nabídla Česká televize svým divákům v přímém přenosu v dubnu loňského roku.
Vysílání: 28.9., 20.15 hod., ČT art

19.9.2022 18:09:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Okupace (DBz)

Články v rubrice - Z éteru

Metropolitní opera v New Yorku

Metropolitní opera v New Yorku

Metropolitní opera v New Yorku
O stavbě a otevření jednoho z nejvýznamnějších světových operních domů (2017 ...celý článek


Dokument Americký step

Step

Americký step
Dokument o historii stepu ve Spojených státech od počátků až po současnost. Režie M. Wilkinso ...celý článek


Boris Godunov ze Scaly

Boris Godunov

Boris Godunov ze Scaly
Dnešní přenos hudebního dramatu z ruských dějin Modesta Petroviče Musorgského otevír ...celý článekČasopis 48 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 48. týden

Impromptu

Stopy, fakta, tajemství: Šuhaj nebyl sám
Proč historie pozapomněla na bohatýrské skutky zbojníka Ilko Lepej celý článek

další články...