zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 10. týden

Lída Baarová (Maskovaná milenka)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Maskovaná milenka
Lída Baarová ve filmovém přepisu romantické novely Honoré de Balzaca o náhodném setkání, které vyvolá silné milostné city (1940). Dále hrají: G. Nezval, J. Šejbalová, L. Pešek, J. Steimar, R. Deyl st. a další. Kamera F. Pečenka. Scénář a režie O. Vávra. V roce 1940 měly premiéru čtyři filmy režiséra Otakara Vávry, od jehož narození v těchto dnech uplynulo 110 let. V lednu Dívka v modrém, v srpnu Pacientka dr. Hegla a v říjnu Pohádka máje a Maskovaná milenka. Všechny tyto filmy byly na svou dobu nadprůměrné. Maskovaná milenka byla pokusem o český velkofilm kosmopolitního ražení. Předlohou se stala novela Honoré de Balzaca. Jde o romantický příběh vznešené dámy, která chtěla žít bez manželských pout, ale touha po dítěti ji zavedla – pečlivě zamaskovanou – do náruče mladého šlechtice. Teprve po letech uvěřila jeho lásce a dala se poznat. Na velkolepé podívané, kterou chtěl Otakar Vávra oslnit diváka, se podílel i kameraman Ferdinand Pečenka, náročné stavby v barrandovském studiu navrhl a postavil architekt Jan Zázvorka – oba získali Národní cenu v roce 1941. Hlavní role vytvořili Lída Baarová a Gustav Nezval, dále si zde zahrál Ladislav Pešek, Jiřina Šejbalová a Jiří Steimar. I když film nedosáhl plnokrevnosti literární předlohy, podařilo se dokázat, že česká kinematografie je i v protektorátních poměrech schopna vytvořit dílo, schopné mezinárodní soutěže. A to v oněch podmínkách nebylo nijak málo...
Vysílání: 13.3., 14.50 hod., ČT1
Opakování: 14.3., ČT1

Zlá krev (6/7)
Osudy rodin Bornů, Nedobylů i Pecoldů pokračují (1986). Hrají: M. Růžek, D. Kolářová, M. Brodský, L. Šafránková, J. Císler, L. Munzar, J. Satoranský, V. Postránecký, T. Medvecká, P. Zedníček, K. Heřmánek, I. Prachař, J. Abrhám, F. Hanus, Č. Řanda, V. Ráž a další. Na motivy románů V. Neffa napsal O. Zelenka, od jehož narození letos uplyne 90 let. Kamera A. Barla. Režie F. Filip. V roce, kdy si připomínáme 90 let od narození spisovatele a scenáristy Otto Zelenky, se vracíme k oblíbeným televizním seriálům, které vznikly podle scenáristova zpracování románové pentalogie V. Neffa. Nečekaně bohatá vdova Marie Nedobylová (D. Kolářová) poslala svého syna a nadaného houslistu, osmnáctiletého Metoděje (M. Brodský) k nejlepšímu pedagogovi – k profesoru Otakaru Ševčíkovi (F. Hanus). Tam Metoděj potkal šestnáctiletou Emu Kittlovou, budoucí Destinnovou (L. Šafránková), a bláznivě se do ní zamiloval. V salonu jejího otce se také seznámil s okruhem pražských intelektuálů, mezi nimiž se pohyboval jistý Rudolf Mrva (J. Císler). Nikdo z jeho přátel zatím netuší, že se jedná o provokatéra, kterého najal Kiesel (L. Munzar). Vídeň totiž projevuje přání odhalit v Praze nějaké velké protistátní spiknutí...
Seriál bude Česká televize vysílat v HD kvalitě.
Vysílání: 14.3., 16.05 hod., ČT1
Opakování: 16.3., ČT1

Náš venkov: Cestopisák Josefa Váchala
Netradiční portrét malíře a jeho vandrovní knížky. Režie P. Jurda (Premiéra). V létě 1921 spatřil světlo světa Cestopisák aneb Vandrovní knížka. Vytvořil ji malíř Josef Váchal. Ve své obrázkové vandrovní knížce zaznamenal s nadhledem nevšední dobrodružství tří poutníků na společné cestě po Vysočině. Společně s Váchalem to byl Josef Portman (majitel dnes již dobře známého Portmonea) a tehdy nastávající Váchalova doživotní družka Anna Macková. Přesně po sto letech se vydáme po místech, která tito nonkonformní umělci života prošli.
Vysílání: 13.3., 09.10 hod., ČT2
Opakování: 14.3., ČT2., 17.3., ČT2., 18.3., ČT2

Siréna
Měsíc březen s Marií Vášovou v příběhu podle stejnojmenného románu Marie Majerové. Český film vyznamenaný Velkou cenou v Benátkách (1947). Dále hrají: L. Boháč, O. Reif, N. Mauerová, P. Suchá, J. Bek, B. Karen a další. Kamera J. Tuzar. Scénář a režie K. Steklý. Ve své době se o Siréně psalo, že patří mezi velké české filmy jako Řeka a Extase reprezentující podobu uměleckého filmu. Vypráví o osudu hornické rodiny Hudcových na pozadí dramatických událostí roku 1889 na Kladensku – mezi zdejšími horníky vzrůstá nespokojenost kvůli špatným podmínkám a nízké mzdě. To vyústí ve stávku, ale generální ředitel a majitel dolů Bacher odmítá s horníky rokovat. Po sebevraždě jednoho z nich naberou události rychlý spád a horníci se rozhodnou vzít vše do vlastních rukou. Sirénu natočil podle stejnojmenného románu Marie Majerové režisér Karel Steklý s Marií Vášovou a Ladislavem Boháčem v hlavních rolích. Pod expresivní kamerou se podepsal Jaroslav Tuzar a hudbu k filmu složil E. F. Burian. Tvůrcům se podařilo harmonicky sloučit obraz, hudbu a zvuk, a vytvořit tak velmi komorní, civilní atmosféru této sociální balady z období dělnických nepokojů z konce devatenáctého století. Film získal v roce 1947 na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách Zlatého lva.
Vysílání: 10.3., 21.35 hod., ČT art

Příběh pohádek tisíce a jedné noci
Z Indie přes Orient do Francie. Film ARTE. Krásná Šeherezáda z Pohádek tisíce a jedné noci přečetla mnoho knih. Znala všechny legendy dávných národů. Vedla ji k tomu touha poznat všechny nádherné i podivuhodné příběhy z celého širého světa, známého i neznámého. Knihy, ve kterých si Šeherezáda četla, už dávno vešly v zapomnění. Příběhy z oněch starých knih však díky ní žijí dále. Artový film sugestivně připomene genezi prapůvodně indických Pohádek tisíce a jedné noci.
Vysílání: 10.3., 22.55 hod., ČT art
Opakování: 14.3., ČT art

Třistatřicettři
Co dnes znamená slovo vlast? Moderátoři Jan Lukeš a Jan Schmid se na to budou ptát režiséra Václava Marhoula, historika Martina Nekoly, překladatelky Barbary Hajné, fotografa a kulturního diplomata Michaela W. Pospíšila a písničkáře Miroslava Palečka. Režie P. Nikolaev (Premiéra). Láska k rodné zemi se považuje za samozřejmou lidskou vlastnost, která u někoho přetrvává třeba i na opačné straně světa, u někoho časem vyhasíná a u jiného se zas mění v nebezpečný šovinismus. Hosté moderátorů literární revue Jana Lukeše a Jana Schmida budou o vztahu k vlasti hovořit z perspektivy svých profesí a zájmů. Historik Martin Nekola z hlediska studia osudů novodobé české emigrace, např. na základě memoárů Bohuše Beneše Synovcem prezidenta. Scenárista a režisér Václav Marhoul nad svým Deníkem tvrdohlavého režiséra. Překladatelka Barbara Hajná nad převody životopisů Agathy Christie či Jeho Svatosti čtrnáctého dalajlamy. Někdejší kulturní diplomat a dnes fotograf Michael W. Pospíšil u příležitosti vydání knihy fotografií Paris, Praha, etc... A písničkář Miroslav Paleček doprovodí slovem i zpěvem svou „poctu Jaroslavu Seifertovi“, nové CD se sedmnácti zhudebněnými básníkovými texty.
Vysílání: 11.3., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 15.3., ČT art

1.3.2021 18:02:51 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek



Časopis 16 - sekce