zvláštní poděkování
Volný.cz

Literární tipy 32. týden

Martin Růžek (Soud pana Havleny)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zvony pana Hejhuly
Existovaly nebo ne? Televizní zpracování stejnojmenné povídky J. Haška (1969). Hrají: V. Menšík, L. Kopřiva a další. Kamera I. Šlapeta. Scénář a režie P. Juráček. Jistého pana Hejhulu (V. Menšík) přivedou ve svěrací kazajce do ústavu choromyslných. Psychiatři jej vyšetřují, pan Hejhula tvrdí, že má dva zvony, jeden velký a druhý umíráček. Lékaři, v čele s primářem (L. Kopřiva) mu ale nevěří. Myslí si, že je blázen a zavřou ho. Na pokoji hraje Hejhula s pacienty karty, ti mu radí, pokud se chce dostat z blázince, musí říci, že žádné zvony nemá. On je ale má...
Vysílání: 10.8., 10.00 hod., ČT3

Soud pana Havleny
Martin Růžek jako advokát Havlena, který se rozhodne sám na sobě vyzkoušet paragraf o urážce na cti. Dramatizace povídky Karla Čapka (1967). Dále hrají: J. Kepka, F. Řehák, M. Brožová, L. Roubíková, D. Klapka a další. Scénář E. M. Bergerová a J. Z. Novák. Kamera J. Novotný. Režie E. M. Bergerová, od jejíhož narození právě dnes uplynulo sto let. Mladý redaktor (J. Kepka) má za úkol připravit senzační článek. Protože je bez nápadu, seznámí se ve vinárně s bývalým advokátem panem Havlenou (M. Růžek), který za viržínko a koňáček už mnohým vypomohl svou fantazií. Ten mu vypráví soudničku o neslušném papouškovi, pro kterého za urážku na cti musel do vězení jeho majitel. Článek vyjde. Šéfredaktor však není spokojen, a nejen on, ozve se i odborná veřejnost, protože prý kvůli neslušným výrokům papouška na adresu sousedky nelze potrestat jeho majitele. Pan Havlena se ale nevzdá. Jako důkaz zakoupí papouška, naučí ho několika neslušným výrazům a donutí i svou sousedku (M. Brožová), aby ho žalovala. Chce dokázat, že pravdu má on... Režii povídky měla E. M. Bergerová, od jejíhož narození právě dnes uplynulo 100 let.
Vysílání: 11.8., 09.05 hod., ČT3
Opakování: 17.8., ČT3

Případ paní Luneauové
Soudnička podle povídky G. de Maupassanta (1967). Hrají: V. Chramostová, F. Filipovský, M. Růžek, J. Lír a další. Kamera J. Holpuch. Scénář a režie P. Blumenfeld. Soud řeší žalobu kostelníka (F. Filipovský) na paní Luneovou (V. Chramostová). Paní Luneová krátce po smrti manžela navštívila kostelníka a vysvětlila mu svou situaci. Její manžel zemřel a nezanechal dědice. On, kostelník, je otcem osmi dětí a mohl by být otcem i jejího dítěte. Pokud paní Luneová otěhotní, zaplatí mu sto franků. Dítě se jí musí narodit do 10 měsíců, aby mělo podle zákona nárok na dědictví, proto ten spěch. Paní Luneová dala kostelníkovi ovšem jen 25 franků a on chce nyní zbytek. U soudu se kostelník dozvídá, že dotyčná dáma navštívila se stejným záměrem více mužů...
Vysílání: 12.8., 09.45 hod., ČT3
Opakování: 18.8., ČT3

Povídky malostranské (2/3)
Ondřej Havelka a Zdena Hadrbolcová v televizním zpracování povídek Jana Nerudy Večerní šplechty a Psáno o letošních Dušičkách (1984). Dále hrají: N. Konvalinková, A. Vránová, J. Přeučil, V. Galatíková, P. Kostka, V. Postránecký, J. Somr, P. Haničinec, J. Březinová, O. Kaiser, M. Šimáček a další. Scénář J. Dudková. Kamera J. Šajmovič. Režie P. Háša. Uvádíme v roce 130. výročí od narození českého básníka, prozaika, novináře a uměleckého kritika Jana Nerudy. Mnohé z povídek Jana Nerudy jsou koncipovány jako autorovy vlastní vzpomínky z dětství. Jsou to příběhy, viděné pohledem malého chlapce, který se volně a bez zábran pohyboval svým městem a z dětské perspektivy sledoval lidi a jejich životy v mezních momentech. Jak se u Nerudy snoubí v paradoxním sousedství ironický šleh i láskyplné pochopení, tak se prolínají příběhy dospělých s pohledem dětí, které ten pošetilý malostranský svět velkých s bezelstnou jednoduchostí nahlížejí. První příběh Lízinka (podle Nerudovy povídky Večerní šplechty): Nesmělý student práv Jäkl (O. Havelka) potká po letech svou první lásku Lízinku. Znovu vzplane a rozhodne se požádat o její ruku. Po dlouhých a nesmělých námluvách pronikne do "ctnostné" rodiny, která mu stále odpírá schůzky s Lízinkou (N. Konvalinková) a konečně získá svolení k sňatku. V poslední chvíli se však doví, že milovaná panna Lízinka nebyla v posledních měsících u své nemocné tety na venkově, ale že právě porodila vysloužilému hejtmanovi nemanželského syna. Druhý příběh Slečna Máry (podle Nerudovy povídky Psáno o letošních Dušičkách): Staropanenská majitelka pěkného domku žije tiše a spořádaně, dokud si jí nepovšimne dvojice stárnoucích elegánů, denních hostů vinárny. Věnují jí svou pochybnou pozornost a vzbudí ve slečně Máry (Z. Hadrbolcová) dojem, že se o ni oba ucházejí. Máry se mezi nimi těžce rozhoduje a vkládá do pozdního štěstí všechny naděje. A vlastně se nikdy nedozví, že se stala obětí krutého žertu nezodpovědných kumpánů...
Televizní zpracování dvou Povídek malostranských uvádíme v roce, kdy si připomínáme 130 let od úmrtí jednoho z největších českých básníků a prozaiků Jana Nerudy.
Vysílání: 15.8., 14.30 hod., ČT3

Maďarská čítanka (13/16)
Zsófi Kemény – portrét maďarské básnířky a spisovatelky, autorky sbírky Používání otevřeného plamene a románů Já ještě nikdy ne a Otroky dáli. Režie V. Turner (Premiéra). Zsófi Kemény. Básnířka, spisovatelka, slamerka, ročník 1994. Má zkušenosti se skládáním písní i se slamovým světem, vydala v roce 2015 svoji první básnickou sbírku s názvem Používání otevřeného plamene. Zvuk této knihy volí z nejjemnějších registrů, ačkoli forma textů nás může zmást svou jednoduchostí, přirozenost promluvy nás strhává s sebou jako dravý proud. V roce 2014 vydala román pro mládež Já ještě nikdy ne. O tři roky později spatřil světlo světa román Otroky dál, příběh vášnivé lásky a spontánně vzniklé revoluce. Hrdinové a rádoby-hrdinové románu protkaného humorem a řeřavou ironií se v současné Budapešti pokoušejí vykoupit sami sebe i svoji zemi.
Vysílání: 10.8., 23.45 hod., ČT art
Opakování: 11.8., ČT art

Maďarská čítanka (14/16)
Krisztina Tóth – portrét maďarské básnířky, spisovatelky a překladatelky, autorky povídkové sbírky Čárový kód, románu Akváriuma a pohádkové knížky Dívka, která nemluvila. Režie Z. Chaloupka (Premiéra). Krisztina Tóth. Narozena 1967, básnířka, spisovatelka, překladatelka, autorka knih pro děti. Původně studovala sochařství, teprve později se začala věnovat literatuře. Úžasným životním zážitkem během univerzitních studií byli dva roky v Paříži. Nyní žije v Budapešti. Překládá francouzskou poezii, vyučuje kreativní psaní. Vydala deset básnických a osm prozaických knížek. Její díla byla přeložena do více než patnácti jazyků, v češtině vyšla sbírka povídek Čárový kód, román Akváriuma a pohádková knížka Dívka, která nemluvila.
Autorka s vynikajícím citem propojuje naturalismus, ironii a černý humor. V dětské literatuře na sebe upozornila tvorbou s nezvyklou tematikou, kdy tabuizovaná témata zpracovává s humorným tónem a sobě vlastní lehkostí.
Vysílání: 10.8., 23.50 hod., ČT art
Opakování: 11.8., ČT art

2.8.2021 10:08:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Divadlo Aréna v Praze

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Robert Redford

Robert Redford (Gentleman s pistolí)

Gentleman s pistolí
Pro někoho je loupež způsob výdělku. Pro něj způsob života. Robert Redford ve své posle ...celý článek


Hon filmové drama nominované na Oscara

Mads Mikkelsen (Hon)

Hon
Stačí jedna malá lež a nic už nebude jako dřív. Strhující dánské drama nominované na Oscara (2012). Hra ...celý článek


Filmové tipy 38. týden

Jean-Paul Belmondo (Dobrodruh)

Dobrodruh
Gangsteři ho chtějí zabít, nadřízení odvolat. Co asi udělá komisař Jordan alias Jean-Paul Belmond ...celý článek


Dojemná retrokomedie Zachraňte pana Bankse

Tom Hanks (Zachraňte pana Bankse)

Zachraňte pana Bankse
Kde její kniha končí, skutečný příběh začíná. Tom Hanks a Emma Thompsonová v dojemné ...celý článek


Literární tipy 38. týden

Karel Heřmánek (Smrt krásných srnců)

Smrt krásných srnců
Český film na motivy povídek Oty Pavla o svérázném tatínkovi s obchodním talentem, rybá ...celý článek


Dokumentární drama Francek

Francek

Francek
Mládí a umělecké počátky dnes světoznámého malíře Františka Kupky, narozeného přesně před sto pades ...celý článek


Výtvarné tipy 38. týden

Tajemný Gustav Klimt

Pohostinná architektura – design restaurací a barů
Abyste se cítili uvolněně, jsou zapotřebí kreativn ...celý článek


Výtvarné tipy 39. týden

Pugam, město tisíců chrámů

Nejúžasnější mosty světa: Silniční mosty
Obrovité stavby sloužící současnému silničnímu provozu. Europabrüc ...celý článek


Gympl a Balada o Vojtovej Marine

Balada o Vojtovej Marine

Gympl
Jiří Mádl a Tomáš Vorel ml. v komedii o studentech, učitelích, rodičích a graffiti. Kultovní koproduk ...celý článek


Literární tipy 39. týden

Zvoník u Matky Boží

Saturnin
Oldřich Vízner a Ondřej Havelka ve filmovém zpracování slavného humoristického románu Zdeňka Jirot ...celý článek


Road-movie Moja

Moja

Moja
Životní příběh nejslavnější české gorily Moji, jejího stěhování do Španělska a narození dcery Duni (20 ...celý článek


Filmový tipy 39. týden

Julianne Mooreová a Kevin Spacey (Ostrovní zprávy)

Ostrovní zprávy
Kevin Spacey a Julianne Mooreová v milostném dramatu muže, který dokázal změnit svůj osud. ...celý článek


Cate Blanchettová ve filmu natočeného podle skutečné události

Cate Blanchettová (Veronica Guerin)

Veronica Guerin
Její život a smrt pomohly změnit novodobé dějiny Irska. Cate Blanchettová v hlavní roli irs ...celý článek


Kino Art: Božské děti a Králové léta

Božské děti

Božské děti
Bratr a sestra, jeden pár bot, velké tajemství a síla lidské vůle. Slavný íránský film nominova ...celý článek


Oceněný německý film podle skandální aféry

Aféra Spiegel

Aféra Spiegel
Politické ambice proti síle novinového článku. Oceněný německý film podle skandální aféry z p ...celý článek


Velikáni filmu... Jane Fondová

Robert Redford a Jane Fondová (Bosé nohy v parku)

Koně se také střílejí
Jane Fondová ve zničujícím víru tanečního maratónu. Americký film oceněný Oscarem (19 ...celý článekČasopis 38 - sekce

OPERA/ TANEC

Taneční projekt dis pla y

dis pla y

Ponec - divadlo pro tanec uvede 16. 9. 2021 od 20 hodin nové taneční dílo, které vzniklo pod uměleckým zaštítě celý článek

další články...