zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 39. týden

Červená Lhota

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Červená Lhota
Na kouzelný zámek ve vodách rybníka za Zlatovláskou ve společnosti P. Štěpánka, V. Janečkové, J. Wehrenberga a H. Vítové (2010). Zrcadlí se v hladině nevelkého rybníka v půvabné krajině jižních Čech a vypadá, jako by si ho postavili filmaři coby romantickou pohádkovou kulisu. Přitom stará vodní tvrz zde stála před staletími a přes čtyři sta let je zámek, prošlý mnoha přestavbami, opravdu červený. Však se i k jeho barvě vztahují zajímavé legendy. V roce 1973 se v něm i kolem něho točila televizní pohádka Zlatovláska, kterou později provázely rovněž spletité osudy. Do zákulisí zámku i natáčení pohádky nás zavede její režisérka Vlasta Janečková a představitel Jiříka Petr Štěpánek.
Vysílání: 29.9., 10.25 hod., ČT1
Opakování: 04.10., ČT1., 05.10., ČT1

8 dní, které stvořily Řím (3/8) - Překročení Rubikonu
Den, kdy se Julius Caesar vydal přes řeku Rubikon vstříc Římu, byl začátkem krvavé revoluce, která vedla k destrukci 500 let staré římské republiky. Epizoda z britského dokumentárního cyklu (Premiéra). Starověký Řím. Jedna z největších velmocí historie, jejíž dalekosáhlý odkaz se promítá do našich životů dodnes. Římané po téměř tisíc let dominovali celému známému světu! Jejich úžasná říše se pyšnila nebývalou prosperitou a stabilitou. Svého rozkvětu však Řím dosahoval pomocí obrovského násilí a útlaku. V dramatických dějinách často rozhodovaly o budoucnosti říše jednotlivé kritické okamžiky. Ve třetím dílu dokudramatického cyklu nám historička Bettany Hughesová představí postavu geniálního vojenského stratéga a stejně tak obratného, jako nemilosrdného politika Julia Caesara a den, kdy se coby pokořitel Galie a muž zaštítěný početnými legiemi rozhodl vzepřít římskému senátu a v čele svých vojsk rozpoutal krvavou občanskou válku. Dny republiky s jejím ideálem, že všichni svobodní občané mají právo zasahovat do věcí veřejných, byly nenávratně sečteny.
Vysílání: 26.9., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 28.9., ČT2., 02.10., ČT2

Ztracené poklady Egypta: Vykradači hrobek
Ve světoznámém Údolí králů bylo dosud nalezeno 65 hrobek egyptských faraónů. Ty se však záhy po svém zapečetění stávaly cílem vykradačů. Britský dokumentární cyklus (Premiéra). Pod pískem egyptské pouštní krajiny se skrývá tajemství starověké civilizace. Štábu britských dokumentaristů se dostalo možnosti, aby po celou sezónu vykopávek, sledoval přímo v první linii práci archeologů. Ve světoznámém Údolí králů bylo dosud nalezeno 65 hrobek egyptských faraónů. Ty však bývaly zpravidla do několika týdnů po svém původním zapečetění vykradeny a jejich drancování v podstatě pokračuje dodnes. Pro archeology mají ovšem nevyčíslitelnou hodnotu i zdánlivě bezcenné věci, které lupiči v hrobkách zanechali. I ty totiž mohou leccos napovědět o dějinách starověkého Egypta. Americký egyptolog Don Ryan právě zahajuje v Údolí novou archeologickou sezónu. Jeho hlavním cílem je jedna z nejzáhadnějších hrobek nesoucí číslo čtyřicet devět. Už 100 let do ní nikdo nevstoupil a dřívější archeologové se zaměřovali jen na větší a vzácnější věci, její nový průzkum tedy skýtá příslib nových objevů. Rovněž budeme sledovat repatriaci kdysi vyvezených mumifikovaných ostatků, které se zničehonic objevily na americkém černém trhu se starožitnostmi.
Vysílání: 26.9., 20.55 hod., ČT2
Opakování: 27.9., ČT2., 01.10., ČT2

Památky Indie: Rádžpútské paláce
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora M. Košuta. Každá epizoda mapuje památky na konkrétní části indického subkontinentu (Premiéra). Pokud bychom chtěli ve světě navštívit zemi plnou kontrastů, protikladů, chaosu a nezměrného bohatství a zároveň neuvěřitelné chudoby – vydejme se do dnešní Indie. Miliarda a 300 milionů jejích obyvatel tvoří jednu z nejhustěji zalidněných oblastí světa. Hovoří více než 400 místními jazyky a z toho dvaceti devíti se domluví víc než milion lidí. Indický subkontinent můžeme právem nazvat jednou z kolébek civilizace starověku. V době, kdy se v Egyptě stavěly pyramidy, vznikají v povodích Indu a Gangy vyspělé civilizace, které budují rozsáhlá města z pálených cihel. Ve druhém tisíciletí př.n.l. přišli do Indie Árjové. Jejich přičiněním vzniká hinduismus, jehož nejdůležitější dokumenty jsou zapisovány sanskrtem. Ve 3. století př.n.l. se stává většinovým náboženstvím budhismus. Jeho velkým propagátorem byl císař Ašóka. Ale o necelých tisíc let později začíná opět dominovat hinduismus. A právě v tento moment začíná naše čtyřdílné putování po památkách Indie.
Vysílání: 29.9., 14.05 hod., ČT2
Opakování: 03.10., ČT2., 04.10., ČT2

Starobylý Peking
Obrazová procházka po městě, v němž zanechaly dějiny hluboké stopy. Francouzský dokument. Peking, město s bohatou historií, které přitahuje zájem turistů z celého světa. Ti čím dál víc oceňují obrovské množství historických pamětihodností a muzeí vystavujících poklady dávné čínské civilizace. Své stopy zde totiž zanechala celá řada vládců země. V Pekingu, který se nachází i v blízkosti Velké čínské zdi, je řada slavných památek, jako například Zakázané město a Chrám nebes, které jsou pro svou historickou hodnotu zapsány i do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Moderní historii zastupuje třeba Náměstí nebeského klidu. Dnes je tak čínská metropole světově proslulým turistickým cílem, který rozhodně stojí za prozkoumání.
Vysílání: 30.9., 08.55 hod., ČT2
Opakování: 03.10., ČT2., 05.10., ČT2

Louvre!
Rok sledovali filmaři zákulisí nejslavnějšího muzea. Francouzský dokument. Louvre dodnes pokračuje ve svých proměnách. Dokáže pojmout miliony návštěvníků. Stále znovu fascinuje. Jeho zdi jsou jako kamenná kniha vyprávějící tisícileté dějiny Francie. Palácový komplex zastřešuje největší muzeum světa, s uměleckými sbírkami nevyčíslitelné hodnoty. V magickém, tajuplném prostoru je ukryta paměť lidstva. Jaká jiná budova měla takový osud?
Vysílání: 02.10., 10.30 hod., ČT2
Opakování: 06.10., ČT2

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých IV (3/9)
Jak vypadala honosná sídla v době své největší slávy? Dnes navštívíme místa Litice, Žampach, Lanšperk, Brandýs nad Orlicí, Zítkov, Kyšperk, hrad u Nekoře, Orlík, Hlavačov, Hrádek u Lanšperka a Rotnek. Scénář a režie M. Polák (Premiéra). Svět hradů a hradišť – významné, méně zachovalé i mizející hrady, ale i místa, ze kterých již středověká sídla zmizela. Závěrečná řada úspěšného cyklu režiséra Miroslava Poláka nás tentokrát zavede do východních a středních Čech a na samotný závěr přinese unikátní pohled na hradní historii středověké Prahy včetně stavebního vývoje Pražského hradu. Chybět nebudou ani unikátní animace a letecké záběry. Dnes navštívíme místa Litice, Žampach, Lanšperk, Brandýs nad Orlicí, Zítkov, Kyšperk, hrad u Nekoře, Orlík, Hlavačov, Hrádek u Lanšperka, Rotnek.
Vysílání: 02.10., 16.50 hod., ČT2
Opakování: 06.10., ČT2

Louvre se stěhuje
Dokumentární pohled do zákulisí Louvru představuje projekt stěhování sbírek do bezpečných nových uložišť, která by je měla ochránit i v případě povodně. Dokument Arte (Premiéra). Záplavy jsou v Paříži reálnou hrozbou, která by mohla ohrozit i sbírky světového kulturního dědictví, nacházející se v Louvru. Nejedná se přitom jen o díla, umístěná v podzemních depozitářích, ale i o přípravu evakuace výstavních síní v částech muzea na povrchu. V roce 2012 zde totiž otevřeli nové oddělení islámského umění v záplavové zóně. V roce 2016 padl návrh vytvořit nové prostory pro depozitáře nejnavštěvovanější francouzské galerie v Liévin, v regionu Hauts de France, vzdáleném dvě stě kilometrů od Paříže, ovšem nedaleko nového muzea Louvre-Lens. Jak vypadá stěhování tak rozsáhlých a cenných sbírek a jak probíhají přípravné nácviky nouzové evakuace pařížského Louvru?
Vysílání: 26.9., 22.10 hod., ČT art
Opakování: 27.9., ČT art., 02.10., ČT art

Záhady starého Egypta (3/10) - Největší stavitel v dějinách
Putování Egyptem za jeho úchvatnými památkami, které dodnes svědčí o tajuplné historii dávné civilizace (2008). Režie J. Boněk. Vydejte se s námi za záhadami starého Egypta a po stopách architektonických objevů. Zatím jsme poznali jen jedinou pyramidu. Postavil ji faraon Džoser v Sakkaře. Ale už následná doba vládců 4. dynastie se stala vrcholem "doby stavitelů pyramid". Sám zakladatel dynastie Snofru postavil celkem čtyři majestátní pyramidy a navíc možná ještě řadu malých pyramid, rozesetých po celém Egyptě. Která z těchto pyramid je nejzajímavější a nejzáhadnější? A proč se faraon rozhodl jednoho dne svou stavbu z neznámých důvodů opustit?
Vysílání: 28.9., 03.05 hod., ČT art
Opakování: 01.10., ČT art

Artmix
Pro zářijový měsíčník o vizuálním umění jsme vybrali téma, které shodně reflektovaly i oba letní festivaly. Jde o využití opuštěných vlakových nádraží pro umění ve veřejném prostoru. Představíme tvorbu Matěje Al-Aliho, Petra Stibrala a Petra Písaříka. Režie J. Chytilová (Premiéra). Nádraží není jen nezbytná infrastruktura města, je to prostředí, které charakterizuje svébytná poetika. Nádražní budovy, železniční tratě a jejich okolí mají mnoho významových rovin – sociální, estetickou, architektonickou, historickou, urbanistickou, ekologickou. Prostředí přitahuje a inspiruje nejrůznější umělce, ať už jde o nádraží opuštěná, zarostlá, chátrající nebo necitlivě zmodernizovaná. Na problematiku vlakových nádraží a jejich okolí se letos zaměřil umělecký Festival m3 / Umění v prostoru s názvem Mezi meziprostory, jehož kurátorkami jsou Dagmar Šubrtová a Iva Mladičová. Současně se tomuto tématu věnuje také letošní ročník Landscape Festivalu Praha 2022. Jeho téma je Pražská nádraží NE/VYUŽITÁ. Koncept připravil Dan Merta se svým týmem. My jsme natočili umělecká díla, která na vlaková nádraží umístili Matěj Al-Ali, Petr Stibral, Eliáš Dolejší, Petr Písařík a další umělci.
Vysílání: 29.9., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 03.10., ČT art

19.9.2022 09:09:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Okupace (DBz)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 49. týden

Tajemství života Boženy Němcové

Tajemství života Boženy Němcové
Byla či nebyla rodově spřízněna se šlechtickým rodem Zaháňských? Otázka roz ...celý článek


Výtvarné tipy 48. týden

Malíř ďábla

Sto divů světa (4/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pyramidy v Gíze, Mayské měst ...celý článek


Americká černá komedie Vrtěti psem

Dustin Hoffman  (Vrtěti psem)

Vrtěti psem
Robert De Niro a Dustin Hoffman se pokoušejí "zakrýt" prezidentský skandál, který propuká těsně ...celý článek


Příběhy filmových legend - Chaplin versus FBI

Chaplin versus FBI

Chaplin versus FBI
Amerika ho proslavila, ale přestal v ní být vítán. Francouzský dokument. O legendárním f ...celý článek


Gérard Philipe: Poslední Cidova zima

Gérard Philipe

Gérard Philipe: Poslední Cidova zima
Od narození divadelní a filmové legendy uplyne 4. prosince už 100 let. ...celý článek


Filmové tipy 48. týden

Kate Winsletová  (Švadlena)

Krásný ztráty
Umělecká ředitelka MFF Karlovy Vary Eva Zaoralová a režisér Karel Smyczek v baru u Michala Pr ...celý článek


Unikátní česko-německo-rakouský dokument Hranice

Hranice

Hranice
Proč se za minulého režimu snažilo tolik cizinců utéct na Západ přes československou hranici? A kol ...celý článek


Literární tipy 48. týden

Impromptu

Stopy, fakta, tajemství: Šuhaj nebyl sám
Proč historie pozapomněla na bohatýrské skutky zbojníka Ilko Lepej ...celý článek


Filmové tipy 49. týden

T. Pauhofová (Lída Baarová)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Velikáni filmu... Robert Wise

Strážní loď Sand Pebbles

Strážní loď Sand Pebbles
Měla to být jednoduchá mise. Jenže skončila v pekle čínské občanské války. Steve M ...celý článek


Velikáni filmu... Anna Magnaniová

Anna Magnaniová (Tajemství Santa Vittorie)

Tajemství Santa Vittorie
Můžete nám vzít svobodu, ale nesahejte na naše víno! Anthony Quinn a Anna Magnanio ...celý článek


Proces s Rudolfem Slánským – 70 let

Rudolf Slánský

KDO JINÉMU JÁMU Rudolf Slánský
Patřil k nejmocnějším mužům komunistického aparátu až do večera 23. listopad ...celý článek


Válečný velkofilm, natáčený u Prahy

Most u Remagenu

Most u Remagenu
Americký válečný velkofilm, natáčený u Prahy (1969). Legendární boj o poslední most přes Rý ...celý článek


Velikáni filmu... Meryl Streepová

Meryl Streepová (Božská Florence)

Božská Florence
Každý hlas si zaslouží být slyšen. Skutečný příběh nejhorší zpěvačky na světě v podání Mery ...celý článek


Velikáni filmu... John Boorman

Excalibur

Excalibur
Jen ten, kdo dokáže vládnout magickým mečem, se může stát králem. Britsko-americký film na motivy ...celý článek


Výtvarné tipy 49. týden

Art from the Heart v Šanghaji

Sto divů světa (5/13)
Unikáty ze seznamu světového dědictví UNESCO. Palác Taj Mahal, Vergelegen, města: Oax ...celý článekČasopis 48 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 48. týden

Poprask na laguně

Úsměvy Jiřího Kodeta
Hostem Jaromíra Hanzlíka byl významný český herec, který se narodil před 85 lety (1999 celý článek

další články...