zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 40. týden

Melanie Griffithová a Bruce Willis (Ohňostroj marnosti)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Česká detektivka (1/9) - Cliftonky a Karel Čapek
Dějinami nejpopulárnějšího literárního žánru provází O. Vetchý. V novém cyklu ČT dále účinkují: R. Galaš, M. Jareš a P. Mandys. Režie A. Sirotková (Premiéra). Nový cyklus ČT se zabývá českou literární detektivkou od jejího zrodu do současnosti. Masová obliba detektivky se datuje do prvních let po 1. světové válce. České země nezůstaly v tomto trendu příliš pozadu. Legendárního Léona Cliftona připravil o čestný titul prvního českého sériového detektiva jeho údajný americký původ. A tak se jím může pyšnit až detektiv Klubíčko, jehož první případ napsal Emil Vachek v roce 1928. Po něm následovali další, dnes už (polo)zapomenutí i nezapomenutelní: dr. Mejzlík, revírní Čadek, Ludva Láce, kapitáni Kalaš a Exner, rada Vacátko, dr. Pivoňka, malíř Horác, inspektor Borůvka, soustružník Ota Fink... Čeští detektivové nejsou nadáni výjimečnými vlastnostmi jako jejich anglosaské vzory. Vynikají však znalostí lidských povah a obecně života, což je spolu s rozvážným a přesným úsudkem a pílí a vytrvalostí dovede k objasnění každého zločinu. Kromě originálních českých detektivů má český detektivní žánr ještě to specifikum, že se mu od počátků věnovali (kromě specialistů) také autoři umělecké literatury. Pro českou detektivku platí tedy dvojnásob, že „dobře napsaná detektivka vypovídá o společnosti víc, než leckterý ‚vážný‘ román“.
Vysílání: 05.10., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 09.10., ČT art., 11.10., ČT art

Ohňostroj marnosti
Tom Hanks, Bruce Willis a Melanie Griffithová v americké filmové adaptaci Toma Wolfea o odvrácené straně slávy (1990). Dále hrají: K. Cattrallová, M. Freeman, S. Rubinek, K. Dunn, F. M. Abraham a další. Režie Brian de Palma. Spořádaný byznysmen z Wall Street a „vládce všehomíra“ Sherman McCoy (T. Hanks) spolu se svojí milenkou Marií (M. Griffithová) omylem v newyorském Bronxu porazí autem jednoho z dvojice černochů, kteří je chtěli okrást. Sherman s Marií však z místa ujíždí a na policii nic nehlásí. Chlapec se dostává do nemocnice a poté upadá do kómatu. V tu chvíli začíná hledání onoho neznámého bělocha, co mu to způsobil a začíná hysterie. Mnoho lidí se chopí příležitosti a z tohoto „honu na lišku“ se snaží získat maximum – novináři mají senzaci, černošský reverend burcuje davy a vyvolává protesty, židovský starosta se kvůli blížícím se volbám musí zavděčit černošským voličům a neúspěšný a na alkoholu závislý novinář Peter Fallow (B. Willis) má snad poslední šanci, jak najít ztracenou novinářskou čest. Mezitím se však Shermanovi začíná zcela hroutit jeho svět...
Podle stejnojmenného románu Toma Wolfea natočil v roce 1990 americký režisér Brian De Palma film Ohňostroj marnosti, v němž až parodicky vykresluje Ameriku velkých úspěchů, za které leckdo zaprodá duši. Ukazuje odvrácenou stranu slávy, bohatství a moci "těch nahoře". Řemeslné mistrovství režiséra De Palmy a kameramana Vilmose Zsigmonda doplňuje hvězdné herecké obsazení.
Vysílání: 03.10., 22.25 hod., ČT2

Quo vadis
Polský historický velkofilm natočený podle slavného románu Henryka Sienkiewicze, o osudech prvních křesťanů ve starověkém Římě (2001). Hrají: B. Linda, P. Delag, M. Mielcarzová, F. Pieczka, K. Majchrzak, D. Stenkaová, A. Wagnerová, J. Trela, M. Bajor a další. Scénář a režie Jerzy Kawalerowicz. Známý román polského spisovatele Henryka Sienkiewicze Quo vadis, který vypráví o osudech prvních křesťanů ve starověkém Římě, již několikrát posloužil jako předloha pro filmové zpracování. V roce 2001 ho převedl na filmové plátno režisér Jerzy Kawalerowicz (u nás dobře známý snímky Matka Johana od Andělů, Faraon, Austeria, Pan Tadeáš). Jeho rozsáhlá, historicky laděná freska představovala v dějinách polské kinematografie ve své době nejnáročnější a nejdražší filmový projekt. Jedním z hlavních hrdinů melodramaticky laděného příběhu je mladý patricij a římský důstojník Marcus Vinicius, jenž se po třech letech vrací z války do Říma a přitom se náhodně zamiluje do krásné cizinky. Plavovlasá Lygie je královská dcera ze slovanského kmene, která zůstává na císařském dvoře držena jako rukojmí. Zamilovaný Marcus se ji pokusí ze zajetí zachránit a získat pro sebe. Lygie však nechce být jen jeho konkubínou, a proto uprchne a ukrývá se v křesťanské komunitě...
Děj se odehrává na pozadí bouřlivého dění v antickém Římě (v letech 54-68 našeho letopočtu) za císaře Nera, se všemi protiklady a příznaky doby. Stále populárnější nové křesťanské náboženství, které nabízí posmrtný život a požaduje přísnější morálku, větší pochopení a toleranci mezi lidmi, musí být nenáviděné v prostředí, kde vládne krutost a nadřazenost. Dalšími výraznými postavami příběhu jsou inteligentní a požitkářský básník Petronius, blázen a krutovládce Nero a řecký filozof a podvodník Chilon.
Jerzy Kawalerowicz tento výpravný historický velkofilm připravoval sedm let (kromě polských exteriérů se natáčelo například ve Francii, Římě a Tunisu), své režijní pojetí přirovnal k dantovské tragédii, v níž nakonec vítězí víra a láska. Do hlavních rolí obsadil řadu vynikajících polských herců. Postavu Marcuse Vinicia ztělesnil Pawel Delag (Smrt v mělké vodě, Kiler) jeho přítele, bonvivánského básníka a sebejistého kritika společenských poměrů Petronia ztvárnil u nás dobře známý Boguslaw Linda (Náhoda, Matka Králů, Je třeba zabít Sekala), zatímco úlohu lstivého a krutého Nera hraje Michal Bajor (jehož jsme viděli ve filmech Útěk z kina Svoboda, Nemorální příběh). Nelze opomenout i další obsazení: zrádného a úskočného Chilona Chilonidese představuje Jerzy Trela (Pan Tadeáš), charismatického křesťanského apoštola Petra vytváří Franciszek Pieczka (Janek Vodnář, Díky, za každé nové ráno, Dějiny kina v Popielawách). Snímek v roce 2002 získal tři prestižní polské filmové ceny (Orly): za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli (Jerzy Trela), nejlepší kostýmy (Magdalena Biernawska-Teslawska, Pawel Grabarczyk) a nejlepší výpravu (Janusz Sosnowski).
Vysílání: 08.10., 20.00 hod., ČT2

Po stopách Emila Holuba
Výprava po stopách velkého cestovatele, od jehož narození v těchto dnech uplynulo 175 let, již nevyžaduje neohrožené povahy ochotné obětovat poznání i vlastní život. Přesto má hledání bílých míst Holubova osudu mimo muzejní depozitáře stále nádech dobrodružství (1998). Režie T. Kaucký. Jižní Afrika je neodmyslitelně spojena se jménem slavného cestovatele 19. století dr. Emila Holuba. Při svých výpravách do neprobádaného vnitrozemí studoval nejen život a zvyky původního obyvatelstva, ale v dané oblasti se zajímal i o botaniku, zoologii, geologii i klimatické podmínky. Nashromážděné sbírky svou šíří překvapily tehdejší světovou kulturní společnost. Bohužel, velká většina cenného materiálu byla ještě za jeho života rozptýlena po Evropě. Co tedy zůstalo zachováno? Pátrání v památníku v Holicích, Pátku u Loun, pražském Náprstkově muzeu, ale i v Kimberley na jihu Afriky přineslo řadu zajímavých poznatků nejen o samotném Emilu Holubovi, ale i o jeho opomíjené ženě Růženě. Tato výjimečná dáma s ním podnikla tu nejdobrodružnější svatební cestu, jaká se mohla tehdy odehrát, a dokonce zachránila svému muži život.
Vysílání: 09.10., 10.35 hod., ČT2
Opakování: 13.10., ČT2

26.9.2022 17:09:08 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Tři sestry (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Příběh romského řidiče Štefana Pongy

Pongo Calling

Pongo Calling
Příběh nejslavnějšího romského řidiče kamionu a blogera Štefana Pongy. Režie T. Kratochvíl. Š ...celý článek


Thelma a Louise oceněná Oscarem

Thelma a Louise

Thelma a Louise
Nezapomenutelná dvojice kamarádek bere život do vlastních rukou. Americký film oceněný Osca ...celý článek


Výtvarné tipy 48. týden

Dáša aneb Art-brutem ke štěstí

Dáša aneb Art-brutem ke štěstí
Jak uměním lze překonávat překážky a najít smysl. Dáša Filípková žije s hand ...celý článek


Český film inspirovaný skutečnou událostí

Cena medu

Cena medu
Po napadení rojem včel může život pětiletému chlapci zachránit jedině obětavost lékařů a lidská s ...celý článek


Tajemství života Boženy Němcové

Tajemství života Boženy Němcové

Tajemství života Boženy Němcové
Byla či nebyla rodově spřízněna se šlechtickým rodem Zaháňských? Otázka roz ...celý článek


Filmové tipy 49. týden

Křídla Vánoc

Křídla Vánoc
Richard Krajčo a Vica Kerekes v hlavních rolích vánočního příběhu o splněných přáních a naději ...celý článek


Filmové tipy 48. týden

Paní Lowryová a syn

Requiem pro panenku
Něha, sobectví, nelidskost i naděje v českém filmu režiséra Filipa Renče s Annou Geisle ...celý článek


Divoký osud fotografa Roberta Mapplethorpa

Matt Smith (Mapplethorpe)

Mapplethorpe
Erotické akty povýšil na vizuální umění. Divoký osud kontroverzního fotografa Roberta Mappleth ...celý článek


Výtvarné tipy 49. týden

Maxim Velčovský

Hrady středověké Francie
Vrcholný středověk byl obdobím pozoruhodných staveb. Mnohé z nich dodnes vzbuzují ...celý článek


Slovo film oceněný hlavní cenou na festivalu KV

Slovo

Slovo
Zdánlivě obyčejný příběh manželů, kteří si dali slovo, že budou při sobě stát v dobrém i ve zlém, a k ...celý článek


Literární tipy 48. týden

T. Brzková (Babička)

Babička
Obrazy ze života na Starém Bělidle ve filmovém přepisu klasického díla Boženy Němcové (1940). Hrají ...celý článek


Agnieszka Holland natočila snímek podle bestselleru

A. Mandatová a M. Krobot (Přes kosti mrtvých)

Přes kosti mrtvých
V zapomenutém kraji na polsko-českém pomezí dochází k velmi podivným vraždám. Místní uči ...celý článek


GEN: Zdeněk Mahler očima Jaroslava Hovorky

Zdeněk Mahler

GEN: Zdeněk Mahler očima Jaroslava Hovorky
Portrét významného spisovatele, scenáristy a muzikologa, jehož 9 ...celý článekČasopis 48 - sekce

OPERA/ TANEC

V NdB uvedou novinku Hurvínek prodává nevěstu

Hurvínek prodává nevěstu (Janáčkova opera)

Opera Národního divadla Brno v koprodukci s Divadlem Spejbla a Hurvínka představuje inscenaci Hurvínek prodává celý článek

další články...