zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 40. týden

Katedrála Notre Dame a její stavitelé

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Katedrála Notre Dame a její stavitelé
Byla a je první dámou mezi katedrálami. Seznamte se s její fascinující historií. První část dvoudílného francouzského dokudramatu. Poutavý příběh jedné z nejznámějších staveb současného světa. Až do osudného pondělí 15. dubna 2019, kdy se velká část chrámu Panny Marie vinou rozsáhlého požáru zřítila, byla jeho existence vnímána jako neotřesitelná. Smělý plán pařížského biskupa Maurice de Sullyho, jehož základní kámen byl položen roku 1163, se zhmotnil v jednu z nejkrásnějších gotických staveb, ikonu své doby. I přes svou majestátnost, která se zprvu zdála být nerealizovatelnou, a nádhernou výzdobu zahrnující desítky soch, tři překrásně zdobené portály v průčelí či fascinující rozetová okna, byly její dějiny provázeny těžkými obdobími. Po francouzské revoluci konce 18. století, kdy byla coby symbol monarchie závažně poškozena, se o její znovuvzkříšení postaral především básník Victor Hugo se svým slavným románem o Quasimodovi, zvoníkovi od Matky Boží. Podaří se tento symbol Paříže na březích řeky Seiny oživit i po nedávných tragických událostech?
Vysílání: 03.10., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 04.10., ČT art., 09.10., ČT art

Záhady starého Egypta (4/10) - První ze sedmi divů světa
Putování Egyptem za jeho úchvatnými památkami, které dodnes svědčí o tajuplné historii dávné civilizace (2008). Režie J. Boněk. I slavné pyramidy v Gíze mají své záhady. Podíváme se do nitra té největší, velké pyramidy faraona Chufua. Co tady objevili archeologové a o čem spekulovali milovníci záhad? Jedna z teorií se stále ještě snaží vytrhnout Chufuovu pyramidu z kontextu historie starého Egypta a její vznik posunout o desítky tisíc let zpět. Důkazy však svědčí o tom, že se tyto úvahy nezakládají na pravdě.
Vysílání: 05.10., 01.45 hod., ČT art
Opakování: 09.10., ČT art

Přežila jsem Picassa
Jen jeho vášeň pro ženy byla silnější než touha malovat. Anthony Hopkins jako slavný malíř a vášnivý milovník Pablo Picasso. Americký životopisný film (1996). Dále hrají: N. McElhoneová, J. Mooreová, J. Ackland, P. Eyre, J. Lapotaireová, J. Maher, D. Venoraová, J. Plowrightová a další. Režie James Ivory. Americký snímek Přežila jsem Picassa (1996) vznikl podle životopisné knihy Arianny Stassinopoulos Huffingtonové Picasso: Tvůrce a ničitel, ale hodně čerpal i z memoárů malířky Francoise Gilotové, jedné z partnerek slavného španělského umělce, která ho jako jediná z jeho žen dokázala po několikaletém soužití sama opustit (ve filmu ji hraje anglická herečka Natascha McElhoneová). Picassova osobnost je tu nahlížena ženskou perspektivou, s důrazem na psychologii mimořádně charismatického ale také sobeckého člověka. Další z velkých hereckých příležitostí tady dostal jeden z nejvýznamnějších světových herců Anthony Hopkins, který tu dokonalou schopností převtělení dokázal zakrýt i to, že není Picassovi příliš podobný. Pozoruhodný výkon tu podává i Julianne Mooreová v úloze bohémky Dory Maarové. Americký režisér James Ivory (nar. 1927) proslul pozoruhodnými studiemi lidských vztahů, zasazených do přesných reálií (Howards End, Soumrak dne) a ve stejném klíči nahlíží i osudy malířského velikána 20. století. Velkou oporu znovu našel ve svých častých spolupracovnících, producentu Ismailu Merchantovi, scenáristce Ruth Prawer Jhabvalaové a kameramanovi Tonym Pierce-Robertsovi. Kvůli autorským právům se však musel obejít bez malířových pláten, která se ve filmu prakticky neobjevují.
Vysílání: 06.10., 20.15 hod., ČT art

Ztracené poklady Egypta: Posmrtný život
Jaká byla představa starých Egypťanů o posmrtném životě a jaké úkoly čekaly na panovníky po jejich uložení do hrobky? Britský dokumentární cyklus (Premiéra). Pod pískem egyptské pouštní krajiny se skrývá tajemství starověké civilizace. Štábu britských dokumentaristů se dostalo možnosti, aby po celou sezónu vykopávek sledoval přímo v první linii práci archeologů. Tentokrát se archeologové zaměřili na tajemství posmrtného života a tým profesora Alejandra Jimeneze-Serrana, mezi jehož členy najdeme i české zástupce, objevil zapečetěnou, 4 000 let starou pohřební komoru. Archeologové a historikové se už celá staletí snaží rozluštit obřady a techniky používané starověkými Egypťany ke vstupu do záhrobí. Bez studia hieroglyfických textů a scén je téměř nemožné porozumět tehdejším představám o posmrtném životě. A nejlepším zdrojem informací zůstává dodnes hrobka Setiho I. Egyptologové John a Colleen Darnellovi se tam snaží rozluštit text, který by bylo možné považovat za jistého průvodce podsvětím.
Vysílání: 03.10., 20.55 hod., ČT2
Opakování: 04.10., ČT2., 08.10., ČT2

26.9.2022 17:09:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek



Časopis 13 - sekce