zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Sudety 2011

Plakát k výstavě Města, Obce, osady a lidé severního Polabí

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Třetí ročník nízkonákladového festivalu, který vzniká za spolupráce tří subjektů - Činoherního studia, Ústecké kulturní platformy a Lesa divokých sviní se bude opět zabývat reflexí nedávné středoevropské minulosti skrze příběhy lidí, kteří se ocitli v soukolí dějin. Tentokrát však nebude cele podřízen tématu českoněmeckých vztahů a pokusí se o jejich reflexi v širších souvislostech, jež vyplývaly z poválečného uspořádání regionu i země.

Vlajkovou lodí letošního ročníku se tak stává monodrama BYLY JSME TAM TAKY věnované životním osudům politické vězenkyně Dagmar Šimkové. Tato dcera z dobré rodiny, zatčená kvůli své touze po svobodě ve třiadvaceti letech, prožila patnáct let svého života v hrůzných podmínkách komunistických věznic a lágrů. Po propuštění se jí podařilo emigrovat do Austrálie, kde vystudovala dvě vysoké školy, působila jako terapeutka ve věznicích a podílela se na činnosti nevládních lidskoprávních organizací. Inscenace pojatá jako minimalistické monodrama nabídne silný příběh o síle lidské důstojnosti, kterou si lze uchovat i v nelidských podmínkách.
Inscenované čtení ČINŽÁK – PŘED SOVĚTY DO ÚSTÍ inspirované knihou Sudetské osudy občanského sdružení Antikomplex a vlastním terénním výzkumem představí příběhy sousedů z jednoho ústeckého domu – reemigrantů z ukrajinské Volyně a vnučky prvorepublikového starosty Užhorodu, v jejichž vyprávění se odráží mohutné stěhování národů v poválečných Sudetech i na různorodé kořeny nově příchozího obyvatelstva, které zde za padesát let zdomácnělo.

Součástí festivalu budou také dvě výstavy – jedna v Informačním středisku města Ústí nad Labem (pokračování výstavy Města, Obce, osady a lidé severního Polabí), druhá v Činoherním studiu (výstava věnovaná inscenaci Byly jsme tam taky).

Program doplní veřejné přednášky, diskuse a projekce filmů. Zvláště upozorňujeme na retrospektivu legendárního uměleckého uskupení Vyžvejklá bambule.
Dále se pod názvem TOTALITNÍ DESIGN představí několik krátkých dokumentárních a animovaných filmů Pavla Lukáše, které se hravou formou zabývají reflexí mechanismů fungování totalitní moci a propagandy.

7.11.2011 11:11:02 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Festivaly

Skončil rekordní 15. ročník festivalu DSB 2024

Zaměstnanci - Teatr Studio (Foto: Ivo Dvořák)

Od 17. do 28. května 2024 bylo Brno i v letošním roce středem divadelního světa. Mezinárodní festival Divadeln ...celý článek


Jubilejní Dokořán ukáže mnoho tváří hudebního divadla

Ladislav Špiner a company (MAKROPULOS musical)

Vážení příznivci hudebního divadla, festival Dokořán pro hudební divadlo se již stal tradiční divadelní třešin ...celý článek


30. ročník festivalu ZLOMVAZ

Zlomvaz FRESH 2024

Zlomvaz FRESH je 30. ročníkem festivalu studujících divadelních škol, který tradičně pořádají studenti a stude ...celý článek



Časopis 24 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 24. týden

Miroslav Donutil (Atlas ptáků)

Atlas ptáků
Miroslav Donutil v hlavní roli strhujícího příběhu o tom, že nic není takové, jaké se zdá. Z ro celý článek

další články...