zvláštní poděkování
Quantcom.cz

David Jařab: Artaud

Z inscenace Artaud

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Šestou a poslední premiérou jubilejní 40. sezóny Činoherního studia CO TEĎ / KUDY VEN je ARTAUD, autorský projekt uměleckého šéfa pražského Divadla Komedie, uznávaného divadelního a filmového režiséra a scénáristy Davida Jařaba.
Pět mužů a jedna dívka zpřítomní na jevišti Činoherního studia postavu vizionáře a blázna, „metafyzického revolucionáře“, „fanatika“ a „posledního z prokletých“ - Antonina Artauda (1898 – 1948). Tento všestranný tvůrce a patrně nejvlivnější divadelní reformátor 20. století protrpěl devět let svého života v novodobých „žalářích pro šílence“.

Nová inscenace Činoherního studia nese podtitul Malá komedie o velkém šílenství. David Jařab hru pojímá jako groteskní kabaret na motivy událostí, které se Antoninu Artaudovi staly, ale také nestaly; událostí, které si zaznamenal, ale také nezaznamenal a nabízí otázky ohledně náhledu na dílo jedné z nejzajímavějších osobností moderního umění. Kromě členů současného souboru se jako hosté představí také dva z herců dnes již legendárního Divadla Komedie, bývalí členové souboru Činoherního studia, Jiří Černý a Stanislav Majer. Na závěr 40. sezóny CO TEĎ / KUDY VEN se pokusíme svoje tázání rozšířit o průzkum nekonečných labyrintů, ve kterých (byť třeba nevědomě) bloudí i naše duše.

David Jařab (*1971) vystudoval činoherní režii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Od roku 1993 působil v brněnském HaDivadle jako režisér, posléze autor a nakonec i jako umělecký šéf. V roce 1997 odešel do Prahy, kde se živil jako pedagog, autor scénářů, překladatel a televizní a divadelní režisér na volné noze.
Od roku 2002 se jako režisér, kmenový autor a umělecký šéf vedle Dušana D. Pařízka stal určující osobností pražského Divadla Komedie. Je autorem více než deseti původních nebo adaptovaných divadelních textů, více než třiceti komponovaných literárně-divadelních večerů a celovečerních inscenací. Věnuje se také výtvarné činnosti a scénografii. Prakticky všechny své texty realizuje sám jako režisér. Od roku 1989 byl členem brněnské skupiny A.I.V., později se stal členem Surrealistické skupiny. Publikuje především v surrealistické revui Analogon.
Kromě činoherní režie a dramatiky se věnuje autorskému filmu. V roce 2004 měl premiéru jeho celovečerní snímek Vaterland – Lovecký deník a v listopadu 2010 další celovečerní film Hlava-ruce-srdce.
David Jařab je držitelem řady českých i zahraničních filmových i divadelních ocenění. Za film Vaterland – Lovecký deník Cenu literárního fondu pro nejlepší film roku 2004 a Cenu filmové akademie Český lev za výtvarný počin v českém filmu v roce 2004. Inscenace Vodičkova – Lazarská byla v roce 2008 vybrána na festival Neue Stücke aus Europa ve Wiesbadenu. Film Hlava – ruce – srdce nejnověji získal například Hlavní cenu Mezinárodního filmového festivalu FANTASPOA 2012 v brazilském Porto Alegre.

22.6.2012 15:06:10 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Zprávy

Cena Marka Ravenhilla bude udělena již potřinácté

Autorka (Jihočeské divadlo)

Cena Marka Ravenhilla, jejíž vznik již před čtrnácti lety iniciovalo Divadlo LETÍ, se pravidelně udílí za nejl ...celý článek


Cenu Marka Ravenhilla získal Adam Svozil

Autorka (Jihočeské divadlo)

Inscenace textu Autorka skotské dramatičky Elly Hickson uváděná v Jihočeském divadle v režii Adama Svozila zís ...celý článek



Časopis 24 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Ve službách papeže

Ve službách papeže

Ve službách papeže
Zlaté období italské renesance zachycené ve střetu titánů své doby – umělce Michel celý článek

další články...